DOKUMENT: John oznamuje rezignaci na post vicepremiéra

Domácí Domácí
11. 5. 2011 12:38
Přečtěte si, jak Radek John vysvětluje svůj odchod z pozice vicepremiéra pro boj s korupcí

Dámy a pánové,

chci vám oznámit, že rezignuji na pozici vicepremiéra pro boj proti korupci. Rezignaci předám premiérovi, aby ji předložil panu prezidentovi, kterého bych velmi rád o celé situaci informoval osobně.

Připomínám, že v dubnu na jednání K12 jsme ustoupili pro uklidnění situace a očekávali jsme, že vláda bude pracovat intenzivně na reformách, dojde k personálním změnám ve vládě podle principu presumpce viny, který byl uplatněn na Věci veřejné, přestože neukradli ani korunu ze státního rozpočtu a rovněž, že dojde k vytvoření funkčního a samostatného protikorupčního úřadu s nezávislým týmem, za který ponesu plnou odpovědnost.

Avšak to se neděje. Reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny pan premiér odsouvá.

Jak jsem již od začátku upozorňoval, zcela odmítám, aby mi premiér zasahoval do personálního výběru mých spolupracovníků, či mi je opakovaně zpochybňoval, tak jak se to dělo například v minulých dnech vůči pánům Michálkovi a Morozovi. Nejde mi však jen o konkrétní jména. Není mi umožněno sestavit tým, na který se mohu plně spolehnout. Tým, který již odvedl kus práce v oblasti protikorupční strategie a jejího konkrétního zavádění v praxi.

A nemám ani jistotu, že by se i posléze neobjevovaly další obstrukce a komplikace vůči mému týmu spolupracovníků. Což musím jednoznačně odmítnout. Jak jsem již opakovaně avizoval, jde mi o pokračování protikorupčního boje, ne o funkci pro funkci.

Rezignuji vědomě a s plnou vážností jako předseda koaliční strany na pozici člena vlády, protože situace je už nadále neudržitelná a současně vyzývám premiéra k urychlenému svolání K9, což mi jako předsedovi přísluší.

Je to mé rozhodnutí, podpořené i poslaneckým klubem a vedením strany. Jsem zcela přesvědčen, že stávající kabinet beze změn nadále nemůže důvěryhodně reprezentovat, prosazovat a kvalifikovaně veřejnosti vysvětlovat reformy a jejich význam. Slibuji si od svého dnešního kroku významné urychlení těchto zásadních změn.

Radek John

předseda strany VV

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy