DOKUMENT: John oznamuje rezignaci na post vicepremiéra

Domácí Domácí
11. 5. 2011 12:38
Přečtěte si, jak Radek John vysvětluje svůj odchod z pozice vicepremiéra pro boj s korupcí

Dámy a pánové,

chci vám oznámit, že rezignuji na pozici vicepremiéra pro boj proti korupci. Rezignaci předám premiérovi, aby ji předložil panu prezidentovi, kterého bych velmi rád o celé situaci informoval osobně.

Připomínám, že v dubnu na jednání K12 jsme ustoupili pro uklidnění situace a očekávali jsme, že vláda bude pracovat intenzivně na reformách, dojde k personálním změnám ve vládě podle principu presumpce viny, který byl uplatněn na Věci veřejné, přestože neukradli ani korunu ze státního rozpočtu a rovněž, že dojde k vytvoření funkčního a samostatného protikorupčního úřadu s nezávislým týmem, za který ponesu plnou odpovědnost.

Avšak to se neděje. Reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny pan premiér odsouvá.

Jak jsem již od začátku upozorňoval, zcela odmítám, aby mi premiér zasahoval do personálního výběru mých spolupracovníků, či mi je opakovaně zpochybňoval, tak jak se to dělo například v minulých dnech vůči pánům Michálkovi a Morozovi. Nejde mi však jen o konkrétní jména. Není mi umožněno sestavit tým, na který se mohu plně spolehnout. Tým, který již odvedl kus práce v oblasti protikorupční strategie a jejího konkrétního zavádění v praxi.

A nemám ani jistotu, že by se i posléze neobjevovaly další obstrukce a komplikace vůči mému týmu spolupracovníků. Což musím jednoznačně odmítnout. Jak jsem již opakovaně avizoval, jde mi o pokračování protikorupčního boje, ne o funkci pro funkci.

Rezignuji vědomě a s plnou vážností jako předseda koaliční strany na pozici člena vlády, protože situace je už nadále neudržitelná a současně vyzývám premiéra k urychlenému svolání K9, což mi jako předsedovi přísluší.

Je to mé rozhodnutí, podpořené i poslaneckým klubem a vedením strany. Jsem zcela přesvědčen, že stávající kabinet beze změn nadále nemůže důvěryhodně reprezentovat, prosazovat a kvalifikovaně veřejnosti vysvětlovat reformy a jejich význam. Slibuji si od svého dnešního kroku významné urychlení těchto zásadních změn.

Radek John

předseda strany VV

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy