Praha - Výrok prezidenta Miloše Zemana o kalašnikovu měl ve středu pokračování na schůzi Poslanecké sněmovny. Hned na začátku si vzala slovo místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která požadovala po poslancích zařazení nového bodu. V něm měla Sněmovna podle jejího návrhu požadovat po prezidentovi omluvu za výrok, který pronesl.
Prezident při návštěvě Tišnova v Jihomoravském kraji na dotaz jedné z divaček, jak je možné se zbavit premiéra Sobotky, prohlásil: "Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov."
Miroslava Němcová chtěla, aby Sněmovna výroky prezidenta odmítla a schválila návrh, že směřují proti demokratickému řádu republiky. "A Sněmovna by měla také přijmout usnesení, aby se prezident předsedovi vlády a veřejnosti omluvil," řekla Němcová.
Němcovou podpořil František Laudát (TOP 09), podle kterého nelze taková slova prezidenta jen tak přejít: "Prezident překročil všechny možné hranice. Já si nevzpomínám za svého života, a to včetně Husáků, Svobodů a dalších (dřívější prezidenti), že by se tímto způsobem chovali," prohlásil Laudát s tím, že někdo by nemusel "humor" prezidenta pochopit. "Nikdo nikdy neví, který magor vezme jeho slova doslova. V dnešní podrážděné době neberu slova prezidenta jako maličkost," dodal Laudát.
Podobně vystoupil také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Pan prezident se zjevně nekontroluje a vyvolává dohady o své svéprávnosti," uvedl.
Proti návrhu ODS vystoupil v debatě Vítězslav Jandák (ČSSD), když žádal, aby byli někteří poslanci "urychleně odvezeni do Bohnic". Předseda KSČM Vojtěch Filip s návrhem Němcové také nesouhlasil. "Nepovažuji za možné, abychom bod o prezidentovi zařadili, vzhledem k tomu, jak se ODS a TOP 09 postavily k útokům na internetu typu Zabijte si svého komunistu," řekl Filip.
Při hlasování návrh Němcové podpořilo 75 ze 168 přítomných poslanců včetně některých zástupců sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Proti bylo 59 poslanců zejména z řad KSČM.
Pro návrh hlasovalo 22 poslanců ČSSD, byl mezi nimi i předseda Sněmovny Jan Hamáček, pět bylo proti a jedenáct se zdrželo, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Poslanci ANO byli většinou proti, sedmnáct jich hlasovalo přímo proti návrhu a jedenáct se zdrželo hlasování, jen devět bylo pro. U poslanců KSČM šlo o jednotné stanovisko, všech 31 přítomných poslanců bylo proti. Naopak poslanci TOP 09, ODS a KDU-ČSL byli v naprosté většině pro zařazení bodu.
Ve středu odpoledne se prezident ještě ke svému výroku vrátil a proti kritice se ohradil. "Někteří politici vyvodili, že chci pana Sobotku zastřelit, i když v té jediné větě nebyl jmenován," prohlásil a podivil si reakci politiků. "Nebudu jmenovat politiky, kteří, podle mého názoru, ze sebe svojí hysterickou reakcí udělali tak trochu šašky," dodal.