Praha - Poslanci hnutí ANO v čele s Věrou Jourovou začali sbírat v nové Sněmovně podpisy pro svůj první zákon. Vybrali si téma, které patří k již tradičním - ztransparentnění samotného procesu přijímání zákonů, tedy jednacího řádu Sněmovny.
Potíž je v tom, že nejde o zákon z dílny hnutí ANO. Identický a to včetně důvodové zprávy předložila v minulém volební, poslankyně Karolína Peake a Lenka Andrýsová (tehdy již LIDEM) a Petr Gazdík s Helenou Langšádlovou (TOP 09). Jejich návrh spadl pod stůl, do sněmovny dorazil totiž v květnu letošního roku, krátce před rozpuštěním Sněmovny.
Věra Jourová tvrdí, že zákon převzala od iniciativy Rekonstrukce státu. Že jeho autorem jsou bývalí poslanci, prý věděla.
"Problém v tom nevidím. Rekonstrukci státu podporujeme všichni. Jen jsem chtěla, aby se zákon dostal do rozhodovacího procesu," vysvětlovala okolnosti, jak se padlého zákona ujala. Nadto tvrdí, že s jeho původními autory opětovné využití zákona probrala.
Jako důkaz uvádí, že Gazdík a spol. jí zákon již podepsali. Sami autoři ovšem předestírají jinou verzi příběhu.
"Trochu nás to zaskočilo, při přijímání protikorupčních zákonů by se krást nemělo," komentovala jednání kolegů z hnutí ANO Helena Langšádlová. Zákon podpoří, protože si za ním stojí.
Co se týče konzultací, ANO se na ni obrátilo až poté, co se zákon objevil opět ve Sněmovně.
Peake: Je to úsměvné
O tom, že si hnutí ANO přisvojilo její návrh ví i Karolína Peake. I ji kontaktovala Věra Jourová, ovšem až poté, co se dozvěděla, že zákon není z dílny Rekonstrukce státu ale přímo od Peake. "Jsem ráda, že byl opět oživen, sněmovní řád změnu potřebuje," reagovala na dotaz Aktuálně.cz.
Dodala, že je celá situace úsměvná v tom, že Andrej Babiš se jejím jménem ohání v mediích jako symbolem neschopnosti bývalé vlády proti jeho "vládě odborníků".
Obě znění zákona navrhují, aby byl u zákonů zveřejněn seznam osob, které se na jeho tvorbě podílely a upravuje se doba mezi druhým a třetím čtením, a to tak, že nově musí být nejméně dva týdny, aby byl čas podrobně prozkoumat pozměňovací zákony a eliminovat možnost návratu jakékoli formy "porcování medvěda".
Dále zavádí, aby neveřejné bylo jen jednání mandátového a imunitního výboru, nebo zavedení povinnosti zpracovat k návrhu zákona alespoň obecné zhodnocení korupčních rizik.