Policisté prověřují další muniční sklady, uvedl šéf policie

ČTK ČTK
1. 3. 2015 16:44
Policie ze skladů ve Slatině už odvezla sedm nákladních aut munice. Majitel je podezřelý z nedovoleného ozbrojování.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Kromě muničních skladů ve Slatině na Orlickoústecku a ve Vrběticích na Zlínsku jich v současné době státní kontrola prověřuje šest, další budou následovat. V neděli to v České televizi (ČT) řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

"Ročně jsme schopni provést až 400 kontrol," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že tím má na mysli i prověrku menších skladů. V Česku je podle Českého báňského úřadu (ČBÚ) víc než 200 skladů výbušnin pro civilní použití, asi pětina jich není využívána. Kontroly následovaly a následují po loňských výbuších v areálu ve Vrběticích.

Ve skladech ve Slatině nyní pokračují soudem povolené prohlídky. Policie při nich zajišťuje zbrojní materiál, dosud odvezla sedm nákladních aut. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) některé objekty v tomto skladu nejsou pro skladování výbušnin určeny a část budov společnosti Multiagro je  zkolaudována k jinému účelu.

Policisté věc vyšetřují jako nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení z nedbalosti. Tuhý ale nechtěl předjímat, zda vše skončí obviněním majitele skladu.

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Policie exploze obou skladů vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Vrbětický areál střeží armáda, která policii pomáhá s jeho vyčištěním. Na dotaz ČT, zda bude policie na přelomu března a dubna žádat armádu, aby se dál na práci ve Vrběticích podílela, Tuhý řekl, že podle usnesení vlády je armáda povolána k plnění úkolů policie do června. Policie bude podle něj hovořit s vojáky o tom, jak dlouho bude nakonec jejich pomoci třeba.

Na konci roku 2011 bylo v Česku evidováno 234 skladů výbušnin, přičemž využívaných jich bylo 188. V provozu bylo 145 povrchových skladů a 43 objektů umístěných pod povrchem. Větší množství munice v Česku podle údajů policie skladuje asi 20 soukromých firem ve 30 provozovnách.

Tuhý už loni po výbuchu skladu na Zlínsku oznámil, že policie zkontroluje velké muniční sklady po celé republice a bude zjišťovat, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy