Výbuchy muničních skladů: Stát selhal stejně jako u metanolu

Foto: Přísně střežená obec, kde explodoval sklad munice
Na místě stále zůstala nevybuchlá munice.
Své domovy museli opustit obyvatelé dvou vesnic v okolí areálu.
Objekt vlastní soukromé firmy. Ministr Chovanec je chce vyzvat k odvozu nevybuchlé munice.
Munice byla rozmetána do širokého okolí.
Foto: Policie ČR
Jan Gazdík Radek Nohl Jan Gazdík, Radek Nohl, Vojtěch Blažek
20. 2. 2015 11:00
Před deseti lety vrcholila divoká likvidace obřích zásob munice české armády. Aktuálně.cz při pátrání po příčinách výbuchů muničních skladů zjistilo, že tímto směrem se ubírá i vyšetřování policie.

Vrbětice/Praha – Spolu se dvěma sklady napěchovanými municí vylétly loni ve Vrběticích na Zlínsku do povětří i důkazy o tom, co přesně tam bylo uloženo. Tato otázka se přitom pro policejní vyšetřovatele i vysoké politiky ukazuje jako klíčová.

Výbuchy ve Vrběticích jsou podle zjištění Aktuálně.cz s velkou pravděpodobností vyústěním divoké „likvidace“ nepotřebné munice české armády z dob Varšavské smlouvy. Z výpovědí dobře informovaných policistů, státních úředníků i armádních expertů vyplývá silné podezření, že značná část této munice byla s největší pravděpodobností zničena či zrecyklována jen na papíře a ve skutečnosti se dále skladovala a přeprodávala. Experti se shodují i v tom, že jde o velmi podobné selhání kontrolní funkce státu, jaké odhalila metanolová aféra. 

Šlo přitom o ohromné množství zbrojního materiálu – části se armáda zbavovala v 90. letech minulého století a naposledy pak před deseti lety při ekologické likvidaci 47 746 tun munice, za kterou stát zaplatil šesti soukromým firmám 2,8 miliardy korun.

"Na likvidaci munice z časů Varšavské smlouvy zbohatlo v Česku hodně lidí. A dost možná stále ještě bohatne," je přesvědčen jeden z vysoce postavených vládních úředníků. Stejně jako další oslovení lidé zasvěcení do problému byl ochoten mluvit jen pod podmínkou zachování anonymity.

Zejména druhý výbuch ve Vrběticích ve skladu číslo 12 z loňského 3. prosince nese všechny znaky úmyslného trestného činu. Tak jej také policie vyšetřuje. S tímto názorem se již dříve ztotožnil i ministr obrany Martin Stropnický. Motivem mohlo být mimo jiné zakrytí toho, co se v halách skutečně skladovalo.

V minulých dnech se ke kauze Vrbětice přidal další kolosální průšvih – nález stovek tun munice a trhavin (včetně semtexu) skladovaných bez povolení v objektech bývalého JZD ve Slatině u Vysokého Mýta. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického na takové množství nemá firma povolení.

Sto tun do trhací jámy a zahrnout

Likvidaci či prodej obrovských přebytků nepotřebné munice či zbraní v 90. letech srovnávají vyšetřovatelé s Divokým západem. Proto lze podle nich jen těžko odhadnout, jaké množství výbušnin určených před lety k likvidaci je dnes v Česku ve skladech některých ze stovek společností obchodujících se zbraněmi.

"Systém odprodeje přebytků munice z dob Varšavské smlouvy nebyl děravý jak řešeto jen tehdy. Platilo to i před deseti lety při státem vyhlášené ekologické likvidaci obrovských zásob," připomíná jeden z tehdejších policejních vyšetřovatelů, jenž dodnes působí u policie.

A ono "řešeto" popisuje na jednom ze stíhaných případů. Šestici firem tehdy ministerstvo obrany zaplatilo zmíněných 2,8 miliardy korun, aby rozebraly desetitisíce tun munice. Jedna z nich si však práci hodně ulehčila: dohodla se se správci vojenského prostoru Libavá na Olomoucku, kteří pro ni v rámci výcviku vojáků nechali vyhloubit dvě trhací jámy, v nichž pak nejrůznější trhaviny, ale i protitankové střely odpálila. Armádní buldozeristé pak jámy zase zahrnuli.

Zbrojovka sice údajných sto tun materiálu zlikvidovala, ale ne způsobem, za který jí ministerstvo obrany dobře zaplatilo. "Ty jámy jsme nechali znovu vybagrovat, ale kolik v nich bylo ve skutečnosti zlikvidováno munice, to se už zjistit nedalo," krčí rameny někdejší detektiv.

Zbrojovka sice kriminalistům tvrdila, že odpálila všechnu munici - tedy sto tun -, ale také mohla zničit jen část a zbytek s dalším ziskem přeprodat. Nic takového se však už nepodařilo prokázat. „I proto jsou dnes například k dispozici jen velmi nepřesné odhady, kolik munice v tuzemských skladech či jinde vlastně je," říká policista.

Dokud byl zbrojní materiál v držení armády, byl podle něho velmi pečlivě střežen. Jenže jakmile vyjely kamiony soukromých firem z muničních skladů, směr jejich jízdy už nikdo nekontroloval. Policie je tehdy nedoprovázela. A také následnou recyklaci výbušnin některé firmy dokládaly jen papírově. Nikdo už však neprověřoval skutečné množství rozebraných kovů, plastů, chemikálií či trhavin ani to, kam tento materiál putoval.

Stali se majitelé oběťmi podvodu?

Oba vybuchlé sklady si pronajímala společnost Imex Group otce a syna Bernatíkových. To, že ve druhém z nich mohla být stará munice určená dávno k likvidaci, je mezi experty nejčastěji zmiňovaný motiv.

"V kruzích, v nichž pracuji, jde o často zmiňovanou variantu. Vlastně tu nejpravděpodobnější," říká vysoký vládní úředník, který je seznámen se situací kolem vrbětického areálu. Právní zástupce Imexu Radek Ondruš však takové úvahy odmítá: "Nic z toho, co tam měla společnost uskladněno, nebylo určeno k likvidaci ani delaboraci (rozebrání – pozn. red.). Asi devadesát procent toho bylo prodáno a mělo se to odvézt. Jedna várka dělostřelecké munice by se prodala následně. Firma Imex Group, byť na to povolení měla, nikdy delaboraci ani likvidaci zbrojního materiálu neprováděla," argumentuje Ondruš. 

Jenomže jednou z variant, kterou se podle informací Aktuálně.cz policie zabývá, je ta, že druhý sklad mohl vyhodit do povětří někdo, kdo výbušniny s temným původem Imexu dodal. Neboli že i majitelé se mohli stát oběťmi podvodu.

Kdosi se mohl po prvním výbuchu zaleknout, že úřady budou zjišťovat, co a jakého původu ve skladech vlastně je. "I proto následovala exploze druhého skladu - aby něco zamaskovala," domnívá se bývalý náčelník generálního štábu armády a uznávaný bezpečnostní expert Jiří Šedivý.

Ministr vnitra Milan Chovanec Aktuálně.cz řekl, že stát ví jen to, jaká munice tam byla „papírově“. "Jestli tam mohla vybouchnout i nějaká neevidovaná, to by museli říct pyrotechnici. Doufám, že se jim podaří z úlomků munice zjistit, co se vlastně stalo." Jeden z pyrotechniků však tyto naděje nesdílí: "Po dvou výbuších je to jen obtížně dokazatelné. Vždyť všechny důkazy vylétly do povětří. Tu munici bude už jen zázrakem možné identifikovat či porovnat s jejími dokumenty."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Evropská komise schválila první národní plány obnovy

Evropská komise (EK) schválila první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země Evropské unie čerpat peníze z mimořádného pandemického fondu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že vyráží na návštěvu Portugalska a Španělska, kde zahájí sérii cest po všech státech, jejichž plány komise potvrdila. Mezi prvními zeměmi jsou i Řecko a Dánsko, do unijního summitu plánovaného na příští týden by podle unijních činitelů měla komise schválit 12 národních strategií. Česko, které plán předložilo zatím jako poslední, mezi nimi nebude.

Unijní exekutiva začala před několika dny vydávat dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce naplnit bezprecedentní fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč). V úterý oznámila, že díky velké poptávce investorů získala prvních 20 miliard eur, letos by chtěla mít k dispozici zhruba pětinásobek této částky. Z tohoto balíku budou moci státy vyčerpat v rámci předfinancování až 13 procent svých alokací.

Národní plány zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy. Zmíněné čtyři země odevzdaly své plány mezi prvními na přelomu dubna a května. Španělsko bude zemí, která z nevratných grantů dostane největší podíl. Z celkového balíku přímých dotací, který obsahuje 312,5 miliardy eur, by do Madridu mělo putovat až 69,5 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy