Policie našla při kontrole skladu munice nelegální výbušniny

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2015 16:49
Kontrola proběhla v muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Pardubice/Praha - Policejní prezidium našlo při kontrole materiálu v muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta nesprávně uskladněnou munici.

Jednatel firmy Rudolf Martin starší tvrdí, že jde o běžnou kontrolu. Podle pardubického hejtmana Martina Netolického má kontrola potvrdit, nebo vyvrátit držení nelegální munice a jejího nesprávného uskladnění. Česká televize uvedla, že podle jejích neoficiálních informací byl ve skladu nelegálně skladován semtex, což hejtman nepotvrdil ani nevyvrátil.

"Je tady důvodné podezření, že tam kontrola nalezla věci, které tam nepatřily," řekl ve Sněmovně ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Teď se bude provádět šetření v té věci. Policie areál bude hlídat do té doby, než kontrola skončí. Není to nic mimořádného. Ty kontroly se provádějí po celé České republice," dodal.

Podrobnosti k nálezu ministr nesdělil. Pokud se prokáže, že firma v objektu skladovala, co nesměla, může s ní být podle něj zahájeno správní, nebo i trestní řízení. "Nehrozí obecné ohrožení. Není tam detekováno tak velké nebezpečí, že by to ohrožovalo obyvatele okolních obcí," ujistil ale Chovanec.

"Vím, že policejní prezidium kontroluje sklad, ale ne kvůli nesprávně uloženému materiálu. Jde o běžnou kontrolu," řekl jednatel Multiagra.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) odpoledne řekl, že je situace pod kontrolou a bezpečnostní radu zatím svolávat nebude. Od pondělí ale bude v areálu firmy rozsáhlá kontrola České inspekce životního prostředí, kraje, Českého báňského úřadu a stavebního úřadu Vysoké Mýto.

"Areál má asi 12 objektů, povolení k uskladnění munice mají dva malé objekty. Další jsou bývalých statků zemědělského družstva a neodpovídají parametrům, které civilní muniční sklady mají mít," řekl hejtman.

Do příjezdu kontrolních orgánů bude areál nepřetržitě hlídat policie. Areál není oplocený. Uskladněno v něm je mnoho beden, které bude muset kontrola otevřít, přepočítat a zjistit druhy munice. Proto může kontrola trvat i několik týdnů. Úřady nakonec bedny mohou i zabavit a odvézt.

"Zjistí-li se jakékoliv pochybení, budeme trvat na vyskladnění areálu. Bezprostřední ohrožení obyvatelstva nehrozí," zdůraznil hejtman.

Netolický v polovině ledna po výbuších v muničním skladu ve Vrběticích obeslal všechny firmy v kraji, které skladují munici. Čtyři z nich reagovaly pozitivně a oznámily, co a jak skladují. Provozovatelé skladu ve Slatině sdělili, ať se kraj s touto otázkou obrátí na jejich právníka.

Policii při prohlídce skladu pomáhali zástupci báňského úřadu. Podle mluvčího Bohuslava Machka může případně báňský úřad vydat příkaz k vyklizení nebo zastavení provozu skladu, který spadá pod jeho kontrolu. "Takový příkaz jsme nedávali. Zúčastnili jsme se společného prohledání," řekl Machek.

Firma Multiagro vyrábí civilní střelivo a obchoduje se zbraněmi a střelivem. V roce 2006 figurovala v případu údajného uvedení nedovoleného střeliva na trh. Šlo o střely s ocelovým jádrem, které dokážou prorazit i neprůstřelné vesty. Firma ale tvrdila, že střelivo řádně prošlo státní zkušebnou a smí být distribuováno na civilní trh. Proto také podala trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Obviněn byl bývalý ředitel policejního útvaru pro dohled a dozor nad problematikou zbraní Antonín Kreml, žalobce však jeho trestní stíhání zastavil s tím, že o policejním důstojníkovi bylo už rozhodnuto v kázeňském řízení. Policejní prezidium rozhodlo, že žádný přestupek nespáchal. Policista, který údajně způsobil milionovou škodu firmám, kterým bránil uvést na trh vyzkoušené náboje, tak zůstal nepotrestán.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy