Zbrojař z Vrbětic chce od státu miliony za své stíhání

Marek Pokorný Marek Pokorný
16. 2. 2015 18:29
Otec a syn Bernatíkovi stáli před soudem s obžalobou za nelegální obchod se zbraněmi. Soud je osvobodil, nyní chtějí osm a půl milionu korun odškodného.
Ze skladu Imexu ve Vrběticích zůstal jen kráter a zbytky zdí.
Ze skladu Imexu ve Vrběticích zůstal jen kráter a zbytky zdí. | Foto: Policie ČR

Praha - Majitel zbrojařské firmy Imex Group Petr Bernatík, v jehož pronajatých skladech ve Vrběticích na Zlínsku vybuchovala na sklonku loňského roku munice, je už roky ve válce se státem. Spolu se svým otcem Petrem stál před pěti lety před soudem s obžalobou za nelegální vývoz zbraní.

Soud je však osvobodil a oba nyní požadují mnohamilionové odškodné. V pondělí se v tomto sporu se státem konalo další stání. Soudkyně Věra Jachurová přislíbila, že příště vynese rozsudek. Nynější majitel Imexu chce pět milionů korun, další tři a půl milionu požaduje jeho otec Petr Bernatík starší.

A to nejen kvůli samotnému stíhání, ale především kvůli tomu, že jim propírání případu v médiích údajně kazí pověst, a tedy i obchody. "Ta medializace je poškozuje dosud, pořád je jim to negativně připomínáno v dnešní kauze Vrbětice," uvedl advokát obou Bernatíků Radek Ondruš a poukázal i na přítomnost reportéra Aktuálně.cz na pondělním jednání před Obvodním soudem pro Prahu 2, který projednával žalobu staršího z Bernatíků.

"Pokud Michal Viewegh dostane za jeden článek milion korun a přitom nebyl ani stíhaný, tak chceme ještě málo," podotkl Ondruš. (Bernatíkové s médii nekomunikují a k soudu posílají pouze svého právníka.) Ministerstvo spravedlnosti oběma Bernatíkům za neoprávněné stíhání dosud vyplatilo několik desítek tisíc korun.

Hlavně nepořádek státu

Bernatíkovy obvinila policie před osmi lety z toho, že vyvezli na Slovensko necelou stovku samopalů a několik desítek tisíc nábojů. Za porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem jim hrozilo až osmileté vězení. Oba se hájili tím, že všechna potřebná povolení měli, a potvrdilo jim to i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Soud posléze připustil, že v pravidlech určujících, které doklady jsou potřeba k vývozu zbraní na Slovensko, tehdy panoval chaos. "Jiný názor na věc mělo ministerstvo průmyslu a obchodu, jiný zase policie. Pokud v tomto případě bylo něco špatně, tak to bylo na ústředních orgánech výkonné a zákonodárné moci," uvedl soudce, který Bernatíkovy obžaloby zprostil.

Policie se o ně nezajímala poprvé. Už dříve vyšetřovala podezření, že se jejich tehdejší firma Arms Moravia pokoušela v roce 2000 obejít zbrojní embargo a dodat zbraně do tehdy válčícího Konga.

Jak uvedl týdeník Respekt, s vývozem tehdy na doporučení svého náměstka Hynka Kmoníčka předběžně souhlasil ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD). Poté, co plánovaný obchod vyvolal rozruch, si firma dohodla vývoz uvedených zbraní do sousedního Zimbabwe a spekulovalo se, zda to nebyla jen přestupní stanice a zda zbraně v Kongu stejně neskončily.

To ale Ondruš odmítá. "Je to běžná praxe. Když jeden obchod selže, tak se to zboží nabídne někomu jinému," argumentuje Ondruš.

Jak uvedl Respekt, další firma Bernatíkových - Technoex - na přelomu tisíciletí vyhrála tendr na pět vyřazených armádních bombardérů Su-22, pak je ale neodebrala a odmítla zaplatit smluvní pokutu. S ministerstvem obrany se o celkem 16 milionů korun soudila 11 let, a když spor předloni prohrála, podnikatel poslal již uvadající firmu do insolvence. Ministerstvu z ní připadl jen milion korun.

Jsou významní obchodníci

Média připomněla i to, že Petr Bernatík starší byl členem delegace, která doprovázela prezidenta Miloše Zemana loni na podzim na cestě do Asie. A to zrovna ve dnech, kdy začaly vybuchovat sklady ve Vrběticích.

"S prezidenty jezdí roky, ať už to byl Klaus, či teď Zeman. Až teď, když jsou ty Vrbětice, se z toho dělá takový humbuk. Kdo jiný by jel než zástupci firem, které dělají největší obchody?" poukazuje Ondruš.

Právník naznačuje, že žalobám zřejmě nebude konec. A to především s poukazem na nedávné prohlášení ministra financí Andreje Babiše, který v České televizi uvedl, že Imex je kontroverzní společnost, která měla opakovaně problémy se zákonem. "Ta firma vyvezla munici do Bulharska, kde to taky bouchlo. Ta firma má za sebou různé podivné firmy," řekl Babiš v prosinci a připomněl i sporný vývoz do Konga.

"To, co řekl, je tisíckrát silnější než Diag Human," připomněl Ondruš miliardový spor o zmařené obchody s krevní plazmou s tím, že Imex Group bude chtít odpovídající odškodné. "Naši případní obchodní partneři samozřejmě sledují, co se píše," řekl.

Tvrdí, že již v době stíhání za vývoz na Slovensko přišla firma Bernatíkových o obchod v řádech desítek milionů dolarů. "Měli vyvážet do jednoho státu Evropské unie materiál v řádu desítek milionů a tento obchod padl kvůli medializaci v této věci," řekl. Sám ale přiznává, že doložit to nemůžou. "Ti zahraniční partneři vám to nedají samozřejmě písemně, tak jsme to ani nemohli uplatňovat."

 

Právě se děje

Další zprávy