Vrbětice: Exploze, při níž se vypařilo i auto, se vyjasňuje

Zdroje Aktuálně.cz se kloní k vysvětlení, že první obří výbuch muničního skladu ve Vrběticích byl důsledkem nedbalosti. To však zcela odmítá pozůstalý po jedné z obětí.
Ze skladu u Vrbětic nezůstalo v podstatě nic. | Video: Policie ČR

Vrbětice - Když loni 16. října explodoval první sklad munice ve Vrběticích na Zlínsku, byl žár natolik silný, že automobil dvou zaměstnanců zbrojní firmy Imex, kteří na místě zahynuli, se v podstatě vypařil. Zbyla jen ozubená kolečka z převodovky.

Aktuálně.cz při pátrání po příčinách částečně rekonstruovalo, co se ve skladu č. 16 mohlo stát. Zatímco totiž u druhého výbuchu téměř nikdo ze zasvěcených nepochybuje, že to byl úmyslný trestný čin, příčiny toho prvního jsou mnohem záhadnější. Ze shromážděných indicií vyplývá, že mohlo jít o porušení zásad manipulace s municí.

Jaká jsou fakta? Dva pracovníci Imex Group měli dát jen do pořádku štítky s popisky na již prodaných bednách s municí. Ze zdrojů Aktuálně.cz z Vojenského technického ústavu, který muniční sklad firmám pronajímal, vyplývá, že z objektu č. 16 se ozval nejprve slabý výbuch, po němž vypukl požár, a až po delší chvíli explodoval celý sklad.

To by odpovídalo hypotéze, že pracovníci Imexu manipulovali ve skladu s trhavinou tak, že způsobila onu první, menší explozi. K jakémukoli nakládání s výbušninami je přitom určeno pouze speciální "zodolněné" pracoviště mimo muniční sklad.

Když Aktuálně.cz tuto informaci zveřejnilo, ozval se redakci pozůstalý po jedné z obětí, který se ohradil proti tomu, že by výbuch měl souvislost s nedbalostí pracovníků Imexu. "Podle mých informací se to nezakládá na pravdě a je to čirá fabulace," řekl muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Jak už Aktuálně.cz napsalo, policie prověřuje silné podezření, že následný výbuch z 3. prosince ve druhém skladu měl zlikvidovat důkazy o tom, že tam byla nelegálně skladovaná munice určená dávno k likvidaci. Pachatel se mohl po první explozi zaleknout, že policie bude zjišťovat, co přesně je v ostatních skladech, proto nechal vyhodit do povětří i ten druhý.

Ke skladu č. 12 byl po explozi "šestnáctky" pro strůjce druhé exploze bezpečný přístup. "Dvanáctka ležela zcela mimo ohrožený perimetr. Mohli se k ní dostat ze zcela opačné strany, než stála kdysi šestnáctka," kreslí přesnou polohu budov expert, jenž má o rozmístění objektů ve vrbětickém muničním skladu dokonalý přehled.

Ani on nepochybuje, že sklad číslo 12 byl vyhozen do povětří záměrně. A navíc někým, kdo se v zalesněném a spletitém bludišti desítek budov s ochrannými valy dobře vyznal, takže věděl, ke které budově má jít - vždyť sklad ani nebyl označen cedulí Imex Group. Firmě však nelze vyčítat, že by nezajistila ostrahu, to bylo zřejmé selhání státu a jeho bezpečnostních složek. 

V celém areálu byl kromě toho po prvním výbuchu kvůli riziku zkratu vypnutý proud. A v neposlední řadě: pyrotechnici prohlásili po pečlivé kontrole sklad číslo 12 (po explozi šestnáctky) za bezpečný, takže v něm samovolně nemohlo nic vybuchnout. Přesto dvanáctka vylétla do povětří už druhý den nato - i to je argumentem pro hypotézu o záměrném zločinu.

Právní zástupce Imexu Radek Ondruš verzi o požáru z nedbalosti zpochybňuje. "Ve skladu nebylo nic, co by mohlo způsobit požár," tvrdí. Lidé z Imexu však podle něho nemají detailní informace o tom, co se ve skladu dělo, protože je policie nepustila do spisu.

 

Právě se děje

Další zprávy