Policista zabil při jízdě s majáčkem. Dostal podmínku

ČTK ČTK
18. 2. 2010 17:38
Policista nedával při řízení auta pozor a jel neopatrně
Jak do Liberce? Se zimní výbavou a hlavně v nových a naleštěných vozech
Jak do Liberce? Se zimní výbavou a hlavně v nových a naleštěných vozech | Foto: Martina Machová

Kladno - Okresní soud v Kladně dnes uložil podmínku policistovi obžalovanému kvůli loňské tragické nehodě v centru Kladna. Jeho služební vůz se zapnutým majákem se na křižovatce střetl s osobním autem.

Řidička vozu utrpěla smrtelné zranění, kterému později v nemocnici podlehla. Zraněni byli dva spolujezdci v policejním autě.

Za ublížení na zdraví soud Faitovi uložil 22 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky a zákaz řízení motorových vozidel na pět let. Třiadvacetiletý policista podle soudce nedbal zvýšené opatrnosti, když vjížděl do křižovatky na červenou.

Podle znalců jel krátce před střetem sedmdesátikilometrovou rychlostí. Řidička vjížděla do křižovatky rychlostí kolem 25 kilometrů v hodině a na reakci měla 1,5 sekundy.

"Neměla žádnou šanci nehodě zabránit," uvedl soudce Roman Lada.

Řítil se městem stovkou

Událost se stala loni 11. dubna před třetí hodinou odpoledne, kdy byl ve městě slabý provoz, na křižovatce ulic Cyrila Boudy a Petra Bezruče. Policisté pospíchali ke kontrole objektu do 20 kilometrů vzdálené obce.

Jejich vůz se zapnutým majákem se údajně řítil od Sítné směrem do centra zhruba stokilometrovou rychlostí. Svědci vypověděli, že před osudnou křižovatkou ulic Cyrila Boudy a Petra Bezruče udělal "myšku" mezi retardéry, až se zaprášilo, a pokračoval vysokou rychlostí dál.

"Měl podstatně snížit rychlost, a pak teprve projet křižovatkou," namítl soudce.

Sedmatřicetiletá řidička vozu Renault Laguna přijela podle Lady od divadla a do křižovatky vjela na zelenou. Doleva měla špatný výhled, a spěchajícího policejního auta si tak všimla až na poslední chvíli.

Nestačila ani zareagovat

Kroulík s odvoláním na znalce z oboru dopravy uvedl, že žena vůbec nestačila reagovat a ani nebrzdila. Zvukový signál sice mohla slyšet, ale bývá zpravidla obtížné určit, odkud houkající vozidlo jede. Rychlost renaultu podle Lady nebyla nepřiměřená a odpovídala situaci.

Zapnout výstražné znamení nařídil policistům velitel hlídky, podle soudce i žalobce bylo jeho použití v souladu s předpisy. Horší už to ale bylo s tím, jak policista při řízení vozu sledoval provoz kolem sebe a vyhodnocoval případná rizika. Podle Lady si ani nepamatoval, zda do křižovatky vjel na zelenou, či červenou.

"To, že si obžalovaný nepamatuje, na jaký signál vjížděl do křižovatky, jen svědčí o tom, že nedbal zvýšené opatrnosti," míní soudce.

Policistův obhájce v závěrečné řeči uvedl, že jeho klient nezanedbal žádnou podstatnou povinnost. "Následek by pro řidičku nemusel být tak fatální, kdyby byla připoutaná," namítl.

Soudce ale s poukazem na znalecké posudky uvedl, že pásy by ženu při tak silném nárazu zřejmě nezachránily.

Šlo jen o nedbalost

Kroulík předpokládá, že Fait bude moci nadále působit u policie. "Jde o nedbalostní delikt, proto by to nemělo vadit. Kdyby to byl úmyslný trestný čin, tak je to něco jiného," řekl novinářům.

Lada ale vidí věc trochu jinak. Upozornil, že rozsudek ještě nenabyl právní moci. Jestliže si Fait podá odvolání, je otázkou, jak bude rozhodovat odvolací soud.

"Každopádně pokud by byl pravomocně odsouzen, tak by to pro jeho další činnost mohl být určitý problém," je přesvědčen soudce.

 

Právě se děje

Další zprávy