Taxikáři, kteří se rvali s policisty, zločin nespáchali

ČTK ČTK
15. 2. 2010 15:15
Jako přestupek bude případ řešit městský úřad
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Tři muži, kteří se údajně loni v Praze účastnili potyčky mezi taxikáři a městskými strážníky, nespáchali trestný čin. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1.

Taxikáři Karel Baladrán, Vladimír Štverák a Tomáš Valenčík, které obžaloba vinila z útoku na veřejného činitele a z výtržnictví, se však podle soudu mohli dopustit přestupku. Případem se tak ještě bude zabývat městský úřad Prahy 1.

Žalobkyně se vzdala práva stížnosti, rozhodnutí je tak pravomocné.

Incident se stal v polovině loňského července. Taxikáři tehdy se svými vozy blokovali bývalé stanoviště firmy Sedop, které krátce předtím zrušil pražský magistrát.

Kolik bylo zraněných

Podle verze zasahujících strážníků se na náměstí shromáždilo zhruba dvacet protestujících řidičů. Jeden z nich prý postavil svůj vůz na místo pro invalidy.

Poté, co ho policisté vyzvali k odjezdu, auto zamkl a šel si sednout na zahrádku blízké restaurace. Když se ho strážníci následně snažili předvést, vložili se do konfliktu další lidé a zákrok vyústil ve rvačku. Auto strážníci nakonec odtáhli.

Foto: Ondřej Besperát

Policie tehdy hovořila o třech napadených strážnících, z nichž jeden musel vyhledat lékařské ošetření. Zástupce taxikářů zase upozorňoval na to, že zranění utrpěli protestující řidiči.

Hanba hlavního města

Hlavní město dalo firmě Sedop výpověď už v srpnu 2005, důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaného jízdného.

Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedou taxikáři a magistrát soudní spory.

Loni v červenci nechal magistrát na základě rozhodnutí soudu o platnosti výpovědi přemalovat označení stanoviště taxi parkovacími místy pro invalidy.

Taxikáři se ale brání tím, že v době zákroku strážníků prý bylo v účinnosti předběžné opatření soudu, podle kterého neměl magistrát právo s místem nakládat. Magistrát taxikáře ze Staroměstského náměstí opakovaně označil za hanbu hlavního města.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy