Soud osvobodil ženu, která pěstovala konopí jako lék

Zpravodajská směna
12. 2. 2010 15:55
Trestu unikla zejména díky letošní změně zákona

Tábor - Šťastným koncem se uzavřel případ ženy, které soud předloni vyměřil dva měsíce vězení za výrobu drog. Dnes ji soudce zprostil viny.

Třiapadesátiletá Libuše Bryndová se hájila tím, že konopí pěstovala jako lék na astma a artritidu. Krajský soud původní verdikt kvůli závažným chybám zrušil a vrátil případ k novému projednání.

Bryndová se na místě vzdala odvolání. Rozsudek ale není pravomocný, protože si státní zástupkyně ponechala lhůtu na podání odvolání. "Jsem velice ráda, že soud dospěl k rozsudku, který byl jediný, jaký jsem mohla přijmout," řekla novinářům Bryndová.

Před soudem se Bryndová nezpovídala z výroby konopných mastí, ale z toho, že drť rostlin inhalovala. Podle obžaloby je tak zneužila k toxikomanii.

Soud argument ignoroval

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Bryndová se hájila tím, že jí inhalace pomáhala zvládat astmatické potíže. Podle soudního znalce Miloslava Kršiaka, který dnes před soudem vypovídal, ale neexistuje spolehlivý vědecký důkaz prokazující léčebné účinky konopí na astma.

Samosoudce Martin Prokop také při osvobozujícím rozsudku k možné léčbě inhalací nepřihlédl. Ve prospěch Bryndové ale mluví předchozí rozhodnutí Nejvyššího soudu a nový trestní zákoník.

Podle NS je konopí omamné samo o sobě, a při pěstování tak nelze mluvit o výrobě drog, a také použití rostlin k výrobě mastí není trestné.

Žena vypěstovala 26 rostlin konopí, z nichž jen asi desetinu inhalovala, zbytek použila na masti. K údajné toxikomanii tak zneužila množství ze zhruba 2,6 rostliny a nový trestní zákoník povoluje pěstitelům pět rostlin konopí.

Trestní stíhání odstartoval televizní pořad, kde Bryndová vystupovala jako pěstitelka konopí.

V letech 2006 a 2007 vypěstovala na svém pozemku ve Zlukově na Táborsku nejméně 29 rostlin konopí a hodnota psychotropní látky v rostlinách překračovala povolenou hodnotu 0,3 procenta. Celkem vypěstované konopí obsahovalo přes 26 gramů účinné látky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy