Ojedinělý případ: Muž vydíral firmu Hamé, chtěl miliony

Tomáš Fránek
16. 2. 2010 18:25
Policie zadržela muže, který chtěl 5 milionů po největší tuzemské konzervárně

Zlín - Policie ve Zlíně řeší v Česku ojedinělý případ - zatkla muže podezřelého z vydírání jedné z největších tuzemských potravinářských firem, společnosti Hamé.

Podle policie chtěl muž od firmy získat 5 milionů korun, jinak hrozil otravou výrobků firmy. Za vydírání mu přitom hrozí až dvanáct let vězení.

Peníze do Švýcar

Peníze chtěl vyděrač zaslat na konto do Švýcarska. Na důkaz toho, že svoje výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu otrávenou přesnídávku. Ta byla uzavřená stejně důkladně jako originál. Zástupci společnosti však místo vyplacení peněz celou věc oznámili policii.

Policie potvrdila, že se muž přiznal. Motivem pro jeho počínání měly být dluhy z podnikání. Firma celý případ nechce komentovat.

Soud už trestal

Hamé je přední tuzemskou potravinářskou a konzervárenskou skupinou. Kromě českých závodů má dceřiné firmy v Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Polsku, na Ukrajině a Slovensku. Zaměstnává v nich přibližně 2900 pracovníků. Své zboží exportuje do téměř 40 zemí světa.

Podobný případ se v Česku odehrál v roce 2006. Muž, který anonymně vyhrožoval, že otráví v obchodech v Brně pečivo kyanidem, když nedostane od ministerstva vnitra milion korun, byl za vydírání odsouzen na dva a půl roku vězení.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy