"Bylo zjištěno, že v Lovosicích ve skladech jsou ochranné pomůcky, u nichž bylo podezření, že by mohly být vyvezeny z České republiky," uvedl hejtman. Na základě jeho rozhodnutí věci převezme stát. Firma, u níž se ochranné pomůcky objevily, za ně dostane náhradu v cenách obvyklých. "Domluvili jsme se, že část dostanou policisté a hasiči. Ještě dnes v noci si to převeze ministerstvo vnitra do Prahy," uvedl Bubeníček.
Do Prahy převezou auta 300 000 kusů roušek a 380 000 zůstane k rozdělení v Ústeckém kraji. Z 28 000 respirátorů si polovinu převezme ministerstvo vnitra, druhá půlka zůstane pro potřebu Ústeckého kraje. "Věci bude rozdělovat dopoledne. Je tak šance, že se ochranné pomůcky dostanou k dalším lidem," řekl hejtman.
V Česku platí nouzový stav. Vláda nenařídila celoplošnou povinnost poskytnout věcné prostředky v podobě zdravotnického materiálu. Proto bylo nutné, aby podle krizového zákona nařídil opatření hejtman. O vydání nařízení požádal hejtmana ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Zásah policie proti spekulantům s rouškami. Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s @PolicieCZ podle krizového zákona zajistil téměř 700 tis.roušek od firmy, která je měla dodat na zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu. #spolutozvladneme
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 17, 2020
Hamáček na Twitteru uvedl, že šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. "Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s policií podle krizového zákona zajistil téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat na zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu," napsal ministr.
Česko trpí nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. Vládu za to kritizuje opozice. Látkové roušky si lidé šijí sami. Ministerstvo vnitra od soboty za dodávky, které mají teprve přijít, vydalo 1,065 miliardy korun.
Video: Celý svět se pere o roušky, za vládu se můžu jen omluvit, říká Zaorálek