To, že policisté odvezli pětici zaměstnanců společnosti Energoaqua na služebnu k podání vysvětlení potvrdila Právu policejní mluvčí Lenka Javorková. Zda je někdo ze zaměstnanců podezřelý, ani další informace k případu policisté zveřejňovat nechtějí. "Vše je ve fázi prověřování a k dílčím výsledkům šetření se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat," uvedl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.
Vedoucí čističky odpadních vod v areálu rožnovské Tesly byl v úterý večer nalezen mrtvý, informovalo ve čtvrtek Právo. Podle deníku spáchal sebevraždu.
Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince ve středu unikla neznámá látka, od září v oblasti nejméně počtvrté. Podle informací na webu města Valašské Meziříčí látka se do řeky dostala z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly.
Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se u výpusti našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu podle něj už byly odhadem mrtvé tři až čtyři dny.
Brabec ani inspekce o nehodě v Deze nevěděli
Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj nejzávažnější, zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté.
Minulé úterý se u kanálu z Rožnova objevila pěna. Rozbory prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila koncem října. Rozbory prokázaly zvýšený výskyt niklu, který není podle České inspekce životního prostředí pro člověka významně toxický.
Podle Brabce kontroluje inspekce kvůli předchozím únikům cizorodých látek do Bečvy 15 firem včetně valašskomeziříčské chemičky Deza, která patří do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše. Vinu Dezy přitom inspekce hned po zářijové otravě vyloučila.
Deník Referendum minulý týden napsal, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce Deza stala havárie. Dokládají to podle serveru fotografie i výpovědi zaměstnanců. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně přiznal, že se v Deze v den otravy Bečvy stala "provozní událost", která ale podle firmy nebyla havárií a "nemohla být příčinou otravy ryb".
Ministr Brabec však ve středu řekl, že o události v Deze nevěděl a nevěděla o ní ani Česká inspekce životního prostředí. "Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií," uvedl ministr.