V Deze byla v den otravy Bečvy havárie, píše web. Jen provozní událost, říká Agrofert

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2020 17:13
V chemičce Deza z holdingu Agrofert se stala havárie v den, kdy byla voda v Bečvě otrávena, píše Deník Referendum. Server své tvrzení opírá o slova zaměstnance, který měl údajnou nehodu v chemičce způsobit. Deza dříve popřela, že by znečištění šlo od ní. V reakci na aktuální zprávu mluvčí Agrofertu přiznal, že se v Deze stala "provozní událost", ale podle něj nešlo o havárii.
Foto: ČTK

Údajná nehoda se podle serveru stala 20. září nad ránem v části pro výrobu fenolu, konkrétně v zařízení, jemuž se říká kaustifikační jednotka. V něm se vyrábí louh, který chemička používá pro extrakci fenolu z karbolového oleje.

Podle informací Deníku Referendum pracovník obsluhující toto zařízení zapnul ohřev toxické směsi a poté usnul. Směs se přehřála a začala vřít a vystřikovat ven z reaktoru a dostala se až za obrubník havarijní jímky.

"Přístroje zaznamenávající takzvané trendy ve výrobě uváděly, že při nehodě uniklo celkem dvanáct kubíků směsi," sdělil serveru zdroj. Podle něj uniklá látka stekla do dvou přilehlých otvorů dešťové kanalizace. Za incident údajně dostal pracovník pokutu dva a půl tisíce korun.

Agrofert: Událost nemohla být příčinou otravy ryb

Mluvčí Agrofertu Hanzelka řekl, že v důsledku pochybení zaměstnance přetekla směs sody a vápenného hydrátu z provozního reaktoru kvůli překročení teploty směsi v reaktoru. "Tvrzení některých médií, že jde o toxické látky, je mylné. Podle bezpečnostních listů obou uvedených složek ani jedna z těchto látek není toxická," uvedl.

"Navíc převážná část uniklé směsi skončila v záchytných valech, odkud byla přečerpána k přečištění do chemické čistírny odpadních vod. Dále pak bylo postupováno podle standardních technologických postupů," uvedl Hanzelka.

Chemička podle něj provozuje kanalizační systém, který separuje a ošetřuje odpadní vody podle jejich použití. "Je proveden tak, aby právě v případě podobných provozních událostí nemohlo dojít ke škodám na životním prostředí," tvrdí mluvčí.

Kontrola dešťových vod podle něj neprokázala nadlimitní překročení jakéhokoli sledovaného parametru. "Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou," uvedl Hanzelka.

Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil vodní biotop na zhruba 40 kilometrech toku. Policie případ vyšetřuje. "Vzhledem k probíhajícímu šetření se k dílčím informacím zveřejněným médii nyní vyjadřovat nebudeme," řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Kriminalisté stále čekají na výsledky znaleckého zkoumání, lhůta na vypracování posudku uplyne 20. prosince.

Česká inspekce životního prostředí se k informacím uvedeným v článku Deníku Referendum nechtěla vyjadřovat. "Případ otravy Bečvy primárně vyšetřuje Policie ČR, nikoli redaktoři Deníku Referendum. Jejich novou teorii ČIŽP proto nebude, a ani nemůže, veřejně komentovat," uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. 

Inspekce hned na počátku chemičku Deza jako možného viníka ekologické havárie vyloučila. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po havárii tvrdil, že viník bude odhalen do několika hodin. Ani po více než dvou měsících ale případ vyřešený není. 

Video: Úřady měla šanci zjistit, co se stalo, ale neudělaly to, říká Vlasatá

Je nepředstavitelné, aby kyanid vytekl z kanálu v Juřince, představitelnější je, že vytekl ze zdroje blíže k úhynu ryb, a tím je DEZA, říká novinářka. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Provozovatel loterií Sazka Entertainment mění název na Allwyn, své lokální značky ale nepřejmenuje

Provozovatel loterií Sazka Entertainment, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, mění název na Allwyn. Firma v tiskové zprávě ale současně upřesnila, že její lokální značky zůstávají beze změny. Sazka Entertainment je mateřskou společností firmy Sazka Group, která stoprocentně vlastní českou společnost Sazka a má podíly v dalších evropských sázkových firmách.

"Sazka Entertainment, která provozuje loterie v Rakousku, Česku, Řecku, na Kypru a v Itálii, mění název na Allwyn," uvedl podnik. "Změna přichází s přeměnou firmy z panevropského provozovatele loterií v globální podnik," dodal s tím, že lokální značky Allwyn zachová.

Značka Allwyn vznikla letos v dubnu jako divize zaměřená na Británii s cílem usnadnit snahu společnosti Sazka Group o získání licence k provozování britské národní loterie, píše server SBC News.

Zdroj: ČTK
Další zprávy