Brno - Krajské státní zastupitelství v Brně začalo prověřovat postup policie i podřízených žalobců v kauze mimořádně krutého týrání dnes osmiletého chlapce.
Policisté i městské státní zastupitelství jsou v podezření, že mohli trýznění zkrátit nejméně o dvacet měsíců, ale z dosud nejasných důvodů to neudělali.
Současně není jasné, proč policisté i státní zástupci utajovali případ před veřejností i nadřízenými, a to dokonce už v době, kdy začalo hlavní líčení u soudu.
"Převzali jsme od městského státního zastupitelství všechny spisové materiály tohoto případu," sdělil krajský státní zástupce v Brně Petr Coufal.
Pro Aktuálně.cz popsal Petr Coufal dva hlavní důvody, proč se jeho úřad začal o kauzu zajímat:
1. Matka a otec trýzněného dítěte jsou obžalovaní z trestného činu týrání svěřené osoby a hrozí jim maximálně osm let vězení. Krajský státní zástupce chce prověřit, zda nešlo o vážnější násilný trestný čin s vyšší sazbou.
2. Kriminalisté v Brně začali případ vyšetřovat už v roce 2008 a na jejich práci dohlíželo městské státní zastupitelství. Krajský žalobce chce vědět, proč tehdy policie případ odložila a tvrdila, že se podezření na týrání neprokázalo.
Dlouho tajená kauza
Jeden z nejhorších případů týrání dětí posledních let řeší od ledna městský soud v Brně. Otec a matka trýzněného chlapce jsou obžalovaní z toho, že své dítě mučili hladem, surově ho tloukli a vymýšleli pro něj kruté fyzické tresty.
Policie z dosud nejasných důvodů případ dlouho utajovala. Na rozdíl od jiných vážných kauz o něm neinformovala ani krátce před tím, než začalo hlavní líčení. Vyšetřovatelka Michaela Kučerová uspořádala tiskovou konferenci až druhý den poté, kdy rodiče stanuli před soudem.
Fakta a otazníky
- Krajské státní zastupitelství převzalo od podřízených městských žalobců kompletní spisový materiál případu týraného chlapce v Brně
- Chce prověřit postup policie při vyšetřování a také přezkoumat právní klasifikaci trestného činu, ze kterého jsou rodiče obžalovaní
- Pokud krajský žalobce rozhodne, že se může jednat o vážnější trestný čin s vyšší sazbou, bude o vině rodičů rozhodovat krajský soud
- Hlavní líčení však už v lednu začalo před městským soudem v Brně a má pokračovat 28. února.
- Krajské státní zastupitelství tvrdí, že na rozdíl od jiných podobných případů nemělo od podřízeného úřadu o této kauze dosud žádnou informaci
- Není také jasné, proč policie informovala o týraném chlapci až den poté, kdy u soudu začalo hlavní líčení
Policisté zatím také věrohodně neprokázali, jak dlouho utrpení malého dítěte trvalo.
Jejich informace se zásadně rozcházejí s výpovědí svědků, se kterými je redakce Aktuálně.cz v kontaktu a také se zprávami v jiných médiích.
„Matka i otec začali chlapce týrat v září 2009, když dítě nastoupilo do první třídy základní školy," uvedla Michaela Kučerová. „Rodiče nezvládli hochovu hyperaktivitu a řešili ji nepřiměřenými fyzickými tresty i hladem."
Svědci tvrdí opak
Jenže lidé, kteří rodinu dobře znají, říkají něco jiného. Shodují se v tom, že chlapec trpěl mnohem déle, než od září 2009 do dubna 2010, jak uvádí policie.
"Matka na něj řvala jako na psa. Klidně a slušně s tím klukem nikdy nepromluvila," říká žena, která v chlapcově rodném domě žije od roku 2005.
Sousedé navíc odmítají tvrzení policie, že dítě bylo hyperaktivní.
„Rozhodně to nebylo hyperaktivní dítě," sdělila pro Aktuálně.cz žena ze sousedství. „Viděla jsem ho sedávat na zahradě, byl tichý, téměř ani nepromluvil."
Další sousedka zase uvedla: „Vypadal, jako by ho tlumili nějakými léky. Byl drobný a často jako by ani nevnímal. Matka na něj snad ani jednou nepromluvila slušně. Křičela tak, že se kluk často strachy počůral."
Svědectví sousedů potvrdila také dětská lékařka, která měla chlapce od narození v evidenci.
„O tom, že je chlapec hyperaktivní a nervově labilní mě přesvědčovala chlapcova matka. Měla to skvěle nacvičené," vzpomíná lékařka. „Posílala jsem proto dítě na vyšetření ke specialistům, například neurologům, žádná hyperaktivitu však nepotvrdili."
Trvalo to mnohem déle
Všichni svědci, které redakce Aktuálně.cz kontaktovala, navíc vzpomínají na kruté zacházení už v době dlouho před 1. září 2009. Tehdy už rodina týraného hocha na staré adrese ani nebydlela. Z rodného domu odešel chlapec s rodiči v lednu 2009.
Tito lidé také shodně uvádějí, že je vyšetřovatelka případu Michaela Koučerová nepožádala o výpověď, ani soud je zatím nepředvolal jako svědky.
"Vůbec tomu nerozumím. Opakovaně jsem podávala zprávy sociálnímu odboru na radnici, ale policie se mě nikdy na nic nezeptala," říká jedna ze sousedek a výpovědi dětské lékařky i dalších sousedů byly podobné.
Může přijít změna
A krajský státní zástupce v Brně Petr Coufal poskytl Aktuálně.cz informaci, která potvrzuje, že postup policie i městského státního zastupitelství nebyl v tomto případě ve všem stejný, jako u jiných vážných kauz.
"První informace o případu jsem získal až z médií. Podřízené městské státní zastupitelství nás o tom do té doby klasickou cestou neinformovalo," sdělil krajský žalobce Coufal.
Týraný chlapec je v současné době v jednom ze zařízení pro děti bez rodičů. Fyzicky je naprosto zdravý a lidé z jeho okolí říkají, že se změnil k nepoznání. Jak vážné důsledky bude mít prožité utrpení na hochovu psychiku, však v tuto chvíli není jasné.
Hlavní líčení s matkou a otcem bude u Městského soudu v Brně pokračovat 28. února. Z vyjádření krajského státního zástupce je však zřejmé, že u tohoto soudu nemusí kauza skončit.
Pokud krajský žalobce zařadí jednání rodičů mezi vážnější trestné činy s vyšším trestem, bude o vině otce a matky rozhodovat krajský soud.