Policie škrtá, kde může. Zruší 1000 manažerských míst

Radek Nohl Radek Nohl
15. 10. 2011 10:00
Ministr vnitra má na stole návrhy odborné komise. Ušetřily by až 1,3 miliardy korun
Ministr vnitra Jan Kubice.
Ministr vnitra Jan Kubice. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice má na stole seznam výrazných změn, které mají od příštího roku obměnit vedení policie a přinést úspory.

Z materiálu, který mu předložili členové odborné komise, také vyplývá, že aniž by ovlivnil chod policejního sboru, může ihned zrušit více než tisícovku manažerských a velitelských pozic. A Kubice není proti.

Podle informací Aktuálně.cz by se mohlo ušetřit až 1,3 miliardy korun.

"Navrhovaná rušení pracovních míst se nebudou týkat žádného policisty v přímém výkonu služby," řekl Kubice ke změnám, které mu jeho komise vypracovala. Přitom právě toho, že ubude policistů v ulicích, se nejvíce obávaly odbory.

Podle Kubiceho je naopak prioritou zeštíhlení řídicích struktur policie a odstranění duplicitních a zbytečných činností. Těch podle mluvčí ministerstva vnitra Pavla Nováka po roce 2008 výrazně přibylo.

Policistům tak místo toho, aby byli v ulicích a vyšetřovali, přibyla administrativa. To se ale podle Kubiceho nyní změní.

Propustí náměstky, mluvčí, vedoucí...

Podle návrhu komise by například policejní prezident měl přijít o náměstka pro lidské zdroje, tiskové mluvčí nebo operační důstojníky. Škrty se mohou dotknout až 175 podřízených Petra Lessyho, z nichž většina bere více než detektivové na obvodech.

Odborníci ve zprávě také uvedli, že policie zaměstnává zbytečně 851 důstojníků. Jedná se zejména o ekonomy či personalisty.

"Jsem přesvědčen, že policie má víc vedoucích pracovníků, než si může dovolit. A naopak nedostatek lidí ve výkonu," řekl MF Dnes náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Obměny se možná dotknout i celorepublikových útvarů. Podle expertů je zbytečné mít jich třináct, a tak navrhují, aby se sloučily do tří. Snížit by se mohl také počet vrtulníků letecké služby, a to ze třinácti na sedm. 

Ušetřené peníze půjdou do ghett

Ministr v návrhu odborné komise nenašel nic, s čím by nesouhlasil. Dokument tak nyní míří na policejní prezidium. Na připomínky bude mít čas do konce října. Poté se o změnách definitivně rozhodne.

Co se ušetří, půjde na ochranu ghett.
Co se ušetří, půjde na ochranu ghett. | Foto: Jan Langer

Zástupci vnitra říkají, že policejním manažerům, kteří pobírají okolo 40 tisíc korun, budou nabídnuty o dvě třídy nižší platy.

"Budou si moci vybrat, jestli odejdou do civilu, nebo zůstanou u policie a budou se více podílet na výkonu služby," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Ten také uvedl, že peníze, které se díky seškrtání pozic ušetří, budou využity na to, aby mohly být posíleny hlídky v problémových lokalitách. Podle ministerstva by se mohlo jednat například o Šluknovsko.

Kubice řeší odchody detektivů

Ministr však musí v současné době řešit i jiný problém. V posledních týdnech se totiž potýká s odchody vysoce postavených policistů.

Sbor na konci listopadu například opouští šéf policie v Ústeckém kraji Jiří Vorálek. Odchází také náměstek ředitele protikorupčních policistů Jiří Veselý.

Média upozornila rovněž na plánové odchody šéfů týmů, které vyšetřují podezřelé nákupy armádních pandurů a tatrovek. Po Františku Zahálkovi, který vedl vyšetřování kauzy Pandur, chce skončit také Petr Krömer, jenž stál v čele týmu zabývajícího se nákupem tatrovek.

Na odchodu od policie jsou i další detektivové, kteří měli na starosti kauzu opencard nebo vyšetřování případu šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala.

 

Právě se děje

Další zprávy