Kubiceho revoluce. Vyhodím policejní manažery, plánuje

Radek Nohl Radek Nohl
9. 8. 2011 12:08
Počet policistů ministr snižovat nehodlá. Hledá proto, kde v seškrtaném rozpočtu ušetřit
Ministr vnitra Jan Kubice.
Ministr vnitra Jan Kubice. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice zruší posty policejním manažerům a výrazně tak obmění vedení policie. Tím chce ušetřit peníze, o které policie přijde kvůli plánovaným škrtům.

Podle posledních informací by měla v příštím roce oproti letošku hospodařit s o 1,3 miliardy korun méně.

Mluvčí vnitra Pavel Novák Aktuálně.cz potvrdil, že Kubice chce počet manažerských postů výrazně zredukovat.

"Od roku 2008 došlo k velkému nárůstu. Dnes se často tyto manažerské pozice dublují," zdůvodňuje Novák plán, jak v příštím roce ušetřit. 

Buď nižší plat, nebo vyhazov

Podle Kubiceho by měli mít policisté na starosti i méně administrativy, naopak více by měli vyšetřovat.

Jak policejní strukturu zjednodušit, bude mít na starosti expertní pracovní tým složený z vedoucích obvodních oddělení i krajských šéfů. Vznikne v nejbližších dnech a výsledky analýzy zveřejní do konce října.

"Pokud se plán povede, nebude to malá, ale velká revoluce," prohlásil Novák.

Zástupci vnitra říkají, že policejním manažerům, kteří pobírají okolo 40 tisíc korun, budou nabídnuty o dvě třídy nižší platy. "Budou si moci vybrat, jestli odejdou do civilu, nebo zůstanou u policie a budou se více podílet na výkonu služby," uvedl Novák.

Když se ale všichni rozhodnou odejít, mohlo by sbor opustit téměř 1700 policistů a dalších 270 zaměstnanců. "Jedná se o první propočty. Konečná čísla mohou být i nižší," upřesňuje Novák.

"Pokud by skutečně takový počet odešel, bude to mít vliv na práci. Policisté jsou naštvaní a velká část uvažuje, že odejde," prohlásil pro Aktuálně.cz předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek.

Policejní prezidium má přitom stanoveno, že v zemi by mělo být nejméně 40 309 policistů. Pokud se stavy pod toto kritické číslo dostanou, mohou vzniknout potíže se zajištěním veřejného pořádku. Podle posledních informací přitom čítal sbor 40 538 policistů.

Policistům se platy nesníží, slibuje ministr

Na platy policistů ale ministr Kubice sahat nechce. Pro letošní rok se jim snížily v průměru o sedm procent.

Budou policisté znovu protestovat?
Budou policisté znovu protestovat? | Foto: Ludvík Hradilek

Policejní prezident Petr Lessy však již na konci minulého týdne Aktuálně.cz řekl, že pokud se rozpočet oproti letošnímu roku sníží, bude to velký problém. Letos jeho resort hospodaří s 28,4 miliardy korun a jde prý o částku "na nejnutnější přežití".

V praxi to vypadá tak, že policisté musí na různá školení jezdit vlakem, do služebních aut mohou načerpat jen omezené množství benzínu a když nabourají, hrozí, že o vůz přijdou úplně. Třeba jako dopravní policisté z Ústí nad Labem, kteří při honičce s řidičem Octavie RS poničili moderního passata.

"Úspory není kde hledat. Provoz jede na doraz. Na investice se nedává skoro ani koruna," uvedl policejní odborář Štepánek.

 

Právě se děje

Další zprávy