Policie se k věcem zabaveným u Haly a Sisáka jen tak nedostane, znalec je bude zkoumat měsíce

Radek Nohl Radek Nohl
23. 4. 2016 14:53
Policisté a státní zástupce budou čekat zřejmě měsíce na to, zda jim soud umožní přístup k dokumentům a počítačům zabaveným v kancelářích advokátů během zásahu, po němž byl obviněn miliardář Petr Sisák a jeho dvorní advokát Ivo Hala. Znalec se totiž bude nyní probírat obrovským množstvím dat či stohy papírů a bude posuzovat, jestli je poté předá soudci. Teprve ten poté rozhodne, zda k nim budou moci i vyšetřovatelé. Ti jsou přesvědčeni, že v dokumentech a počítačích jsou důkazy o údajné stamilionové machinaci kolem společnosti Via Chem, přes niž Sisák ovládá ústeckou chemičku Spolchemie.
Petr Sisák a Ivo Hala, hlavní postavy v celém případu.
Petr Sisák a Ivo Hala, hlavní postavy v celém případu. | Foto: Martin Svozílek

Praha - V kauze miliardáře Petra Sisáka a jeho dvorního advokáta Ivo Haly budou mít vyšetřovatelé nový problém: jen tak se nedostanou k zabaveným notebookům, serverům a dokumentům, v nichž podle detektivů jsou nové důkazy o trestné činnosti.

Již v lednu Česká advokátní komora odmítla policii vydat vše, co bylo v kancelářích obviněných advokátů, a tak se dozorující státní zástupce Adam Borgula obrátil na hradecký soud. Ten však bude jednat řadu měsíců o tom, jestli se vůbec budou moct policisté podívat do dokumentů a dalších zařízení, které by měly souviset s údajnou stamilionovou machinací kolem společnosti Via Chem, přes niž Sisák ovládá ústeckou chemičku Spolchemie.

Znalec se bude nyní probírat obrovským množstvím dat nebo stohy papírů a posuzovat, jestli je poté předá soudci. Teprve ten poté rozhodne, zda se k nim budou moci dostat i vyšetřovatelé. Policie přitom během zásahu zajistila více než deset počítačů, dva servery, mnoho datových nosičů a velké množství krabic s dokumenty.

To vše zaplnilo jednu z místností hradeckého soudu. Teď není ale jasné, zda vůbec se k nim vyšetřovatelé ještě dostanou. "Je to běh na dlouhou trať. Obdobný postup se v České republice dle mých informací řeší teprve podruhé," prohlásila mluvčí hradeckého soudu Kateřina Podeszwová.

Advokát Lukáš Trojan, který zastupuje Ivo Halu, stejně jako mluvčí soudu odhaduje, že studování jednotlivých dat bude na dlouho. "Objem dat neumím odhadnout, spíše počítám, že to bude trvat měsíce," konstatuje Trojan.

Naopak žalobce Adam Borgula si netroufne odhadnout, jak dlouho bude soud ještě rozhodovat. "Ale nejde o prodloužení, když dle zákona jiným způsobem postupovat nelze," řekl Borgula.

Případ dostali policisté z Hradce

Policisté se mohli zajímat i o materiály týkající se spolupráce mezi advokátní kanceláří HS Legal spoluvlastněnou Ivo Halou a firmou, kterou kvůli podezřelému insolvenčnímu řízení prověřují: Via Chem Group.

Právě jí, ale také ústecké Spolchemii, ve které má Via Chem Group třetinový podíl, Hala roky poskytuje právní služby. Jeho kancelář za ně inkasuje desítky milionů korun.

Vyšetřovatelé v rámci lednového zásahu hledali v kanceláři Ivo Haly dokumenty, které by se mohly týkat více než třiceti firem a více než pětadvaceti lidí. Vedle českých společností šlo detektivům i o ty, co sídlí na Maltě, Britských Panenských ostrovech, Kypru nebo Velké Británii. Na seznamu bylo vedle obviněných či jejich spolupracovníků také několik soudců z Krajského soudu v Českých Budějovicích, kteří insolvenční řízení některých firem řešili.

V kauze bylo doteď obviněno 14 lidí. Vedle Haly a Sisáka policie stíhá i advokáta Milana Kučeříka, Petra Kovaříka, Roberta Vladyku a Jana Pacovského nebo žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Romana Skopala.

Čekání na to, zda soud uvolní detektivům další důkazy, pro policii a státního zástupce znamená, že vyšetřování brzy neskončí. Žalobce Borgula však říká, že jde o standardní postup v případě, kdy se Česká advokátní komora rozhodne policii dokumenty nevydat. "Jiný postup ani trestní řád neumožňuje," podotkl Borgula.

Už do této chvíle měli vyšetřovatelé nejeden problém. Státní zástupci mají například podezření, že v lednu někdo Sisáka s Halou varoval, takže před zatčením zmizeli do zahraničí. Oba ale vysvětlovali, že jsou jen na plánované obchodní cestě, a nakonec sami přišli po týdnu na policii.

Teď už přes tři měsíce sedí ve vazbě. Kvůli pochybnostem, jestli někdo z policistů Sisáka nevaroval, se téměř kompletně vyměnil vyšetřovací tým. Navíc před několik dny rezignoval šéf tohoto týmu. A vše vyvrcholilo poté, co se žalobce Borgula rozhodl, že případ vezme protikorupční policii a předá ho detektivům z hradecké policie. Jedním z důvodů je podle Borguly to, že protikorupční policisté neplnili jeho pokyny.

Právo nepamatuje na případy, že se někdo stane spolupracujícím obviněným opakovaně, tady by mělo platit jednou a dost, jde o výjimečný institut, říká odborník na trestní právo Jiří Jelínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy