Policie obvinila osm lidí z pašování drog do Valdic. Skrývali je v kávě nebo telefonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 16:47
Policie v minulých dnech obvinila osm lidí z pašování drog do věznice ve Valdicích na Jičínsku. Obviněni byli čtyři vězni a čtyři jejich známí, kteří jim podle policie drogy posílali. Na případu s krycím názvem Rajec policie pracovala od loňského září.
Věznice ve Valdicích
Věznice ve Valdicích | Foto: Vězeňská služba České republiky

Detektivové se ve spolupráci s valdickou vězeňskou službou zaměřili na prověřování a zjišťování tras zásilek přicházejících odsouzeným. "Bylo odhaleno několik osob, které se na této promyšlené trestné činnosti podílely. V úterý ráno kriminalisté do věznice Valdice vstoupili. Ve stejný čas se akce rozběhla i na dalších čtyřech místech po celé České republice," řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková.

Při následných domovních prohlídkách kriminalisté zajistili léky, omamné a psychotropní látky, opiáty či náplasti se zakázanými látkami. Našli i předměty pro jejich posílání, například igelitové tašky s úkryty, obaly od fixů či speciálně vyztužené a upravené obálky.

"Rozdrcené drogy byly pašovány i v uzavřených jednorázových sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i miniaturní mobilní telefon, který byl určen k transportu do věznice," uvedla mluvčí.

Vězeňská služba uvedla, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, uvedla Vězeňská služba.

Šesti obviněným za drogové delikty a maření výkonu úředního rozhodnutí hrozí v případě odsouzení až pět let vězení. Dvěma obviněným, kteří se nezákonného jednání podle policie dopouštěli opakovaně, hrozí až desetiletý trest vězení. Jeden člověk je stíhán vazebně. Mezi obviněnými jsou dvě ženy. Kriminalisté případ dál vyšetřují a nevylučují, že obviní ještě další podezřelé.

Zasílání drog do věznice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy