Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, navrhli obžalovat 58 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2019 10:54
Policisté navrhli obžalovat 58 lidí, kteří podle nich byli součástí organizované skupiny obchodníků s kokainem a heroinem. Hrozí jim 10 až 18 let vězení. Skupina, kterou při akci Vombat kriminalisté loni odhalili ve spolupráci s australskými a americkými policisty, přepravila drogy v ceně 2,1 miliardy korun.
Policie rozkryla organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem.
Policie rozkryla organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem. | Foto: Národní protidrogová centrála, Policie ČR

"Návrh na podání obžaloby směřuje proti 58 osobám, jedna osoba v průběhu vyšetřování zemřela a jedna osoba byla odsouzena k výkonu trestu v Austrálii. Vyšetřování potvrdilo původní obvinění a byla opatřena celá řada důkazů. Rovněž byla prokázána celková hodnota přepravovaných drog ve výši 2,1 miliardy korun," uvedla mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Australská policie podle ní zadržela čtyři kurýry, kteří již byli pravomocně odsouzeni k sedmi a devíti letům vězení.

Policie už dříve uvedla, že kurýři působili na čtyřech kontinentech. V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si v Česku najímali kurýry, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či s dluhy.

Skupina přepravovala drogy do Austrálie a na Nový Zéland. Kurýři převáželi drogy výhradně v párech a maximálně dvakrát, s delší časovou prodlevou. Skupina při tom využívala oficiální cestovní kancelář, kde si nechala naplánovat individuální dovolenou s odletem vždy z Prahy přes USA, nejčastěji do Los Angeles, nebo přes Thajsko do Austrálie.

"Najatý pár kurýrů dostal na cestu vždy celkem čtyři kufry a mobilní telefon s předplacenou kartou. V místě pobytu byl pár kontaktován prostředníkem, který provedl výměnu kufrů. Ověření probíhalo přes přidělený telefon, cestou organizátora v Česku a zaslané číslo jednodolarové bankovky," popsala už dříve mluvčí protidrogové centrály.

Drogy kurýři ukryli v zavazadle tak, aby se nedal odhalit detekčním rentgenem ani cvičeným psem na vyhledávání drog. V každém kufru bylo ukryto pět kilogramů drogy, během jedné cesty tedy dvojice převezla celkem 20 kilogramů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 18 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy