Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, navrhli obžalovat 58 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2019 10:54
Policisté navrhli obžalovat 58 lidí, kteří podle nich byli součástí organizované skupiny obchodníků s kokainem a heroinem. Hrozí jim 10 až 18 let vězení. Skupina, kterou při akci Vombat kriminalisté loni odhalili ve spolupráci s australskými a americkými policisty, přepravila drogy v ceně 2,1 miliardy korun.
Policie rozkryla organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem.
Policie rozkryla organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem. | Foto: Národní protidrogová centrála, Policie ČR

"Návrh na podání obžaloby směřuje proti 58 osobám, jedna osoba v průběhu vyšetřování zemřela a jedna osoba byla odsouzena k výkonu trestu v Austrálii. Vyšetřování potvrdilo původní obvinění a byla opatřena celá řada důkazů. Rovněž byla prokázána celková hodnota přepravovaných drog ve výši 2,1 miliardy korun," uvedla mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Australská policie podle ní zadržela čtyři kurýry, kteří již byli pravomocně odsouzeni k sedmi a devíti letům vězení.

Policie už dříve uvedla, že kurýři působili na čtyřech kontinentech. V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si v Česku najímali kurýry, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či s dluhy.

Skupina přepravovala drogy do Austrálie a na Nový Zéland. Kurýři převáželi drogy výhradně v párech a maximálně dvakrát, s delší časovou prodlevou. Skupina při tom využívala oficiální cestovní kancelář, kde si nechala naplánovat individuální dovolenou s odletem vždy z Prahy přes USA, nejčastěji do Los Angeles, nebo přes Thajsko do Austrálie.

"Najatý pár kurýrů dostal na cestu vždy celkem čtyři kufry a mobilní telefon s předplacenou kartou. V místě pobytu byl pár kontaktován prostředníkem, který provedl výměnu kufrů. Ověření probíhalo přes přidělený telefon, cestou organizátora v Česku a zaslané číslo jednodolarové bankovky," popsala už dříve mluvčí protidrogové centrály.

Drogy kurýři ukryli v zavazadle tak, aby se nedal odhalit detekčním rentgenem ani cvičeným psem na vyhledávání drog. V každém kufru bylo ukryto pět kilogramů drogy, během jedné cesty tedy dvojice převezla celkem 20 kilogramů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy