Policie obvinila osm lidí z pašování drog do Valdic. Skrývali je v kávě nebo telefonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 16:47
Policie v minulých dnech obvinila osm lidí z pašování drog do věznice ve Valdicích na Jičínsku. Obviněni byli čtyři vězni a čtyři jejich známí, kteří jim podle policie drogy posílali. Na případu s krycím názvem Rajec policie pracovala od loňského září.
Věznice ve Valdicích
Věznice ve Valdicích | Foto: Vězeňská služba České republiky

Detektivové se ve spolupráci s valdickou vězeňskou službou zaměřili na prověřování a zjišťování tras zásilek přicházejících odsouzeným. "Bylo odhaleno několik osob, které se na této promyšlené trestné činnosti podílely. V úterý ráno kriminalisté do věznice Valdice vstoupili. Ve stejný čas se akce rozběhla i na dalších čtyřech místech po celé České republice," řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková.

Při následných domovních prohlídkách kriminalisté zajistili léky, omamné a psychotropní látky, opiáty či náplasti se zakázanými látkami. Našli i předměty pro jejich posílání, například igelitové tašky s úkryty, obaly od fixů či speciálně vyztužené a upravené obálky.

"Rozdrcené drogy byly pašovány i v uzavřených jednorázových sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i miniaturní mobilní telefon, který byl určen k transportu do věznice," uvedla mluvčí.

Vězeňská služba uvedla, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, uvedla Vězeňská služba.

Šesti obviněným za drogové delikty a maření výkonu úředního rozhodnutí hrozí v případě odsouzení až pět let vězení. Dvěma obviněným, kteří se nezákonného jednání podle policie dopouštěli opakovaně, hrozí až desetiletý trest vězení. Jeden člověk je stíhán vazebně. Mezi obviněnými jsou dvě ženy. Kriminalisté případ dál vyšetřují a nevylučují, že obviní ještě další podezřelé.

Zasílání drog do věznice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy