Policie obvinila Ondreje Páleníka kvůli jeho působení v čele Správy státních hmotných rezerv

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2017 15:02
Bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka obvinila policie. Jde o jeho působení v čele Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Spolu s ním je stíhán jeden další člověk. Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014, na nevýhodně uzavřené smlouvy si dříve stěžoval jeho nástupce ve funkci Pavel Švagr. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí oběma obviněným až 12 let vězení.
Ondřej Páleník.
Ondřej Páleník. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Ondrej Páleník byl spolu s dalším vysoce postaveným manažerem správy obviněn kvůli uzavřenému dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí oběma obviněným až 12 let vězení, uvedl na webu státní zástupce Tomáš Minx.

Podle Minxe manažeři "nehospodárně nakládali s majetkem České republiky". Obviněni byli na začátku února. Páleník, který vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014, vinu odmítá, uvedla Česká televize.

Kauza podle předsedy správy Petra Švagra souvisí se společností Viktoriagruppe. Společnost se podle něj před časem zavázala hradit náklady na pronájem nádrže firmě Mero ČR, která je státním provozovatelem ropovodů. V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby hradí pronájem prázdné nádrže SSHR, řekl Švagr.

Stát tak nyní každý měsíc platí společnosti Mero čtyři miliony korun měsíčně. Švagr dodal, že by takový dodatek ke smlouvě nikdy nepodepsal. "Snad jedině, kdyby se do té prázdné nádrže okamžitě zase uskladnila ropa," uzavřel.

Podle mluvčího správy Jakuba Linky podala správa trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s kauzou Viktoriagruppe v říjnu 2014 v Česku, v prosinci 2015 pak také v Německu.

Insolvence společnosti Viktoriagruppe zablokovala miliony litrů české ropy za 1,2 miliardy korun v zásobnících v německém Kraillingu. Její postupné navrácení už se podařilo dojednat. Páleníkův nástupce Švagr také řešil soudní spor se společností Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem byl poradce prezidenta Martin Nejedlý. Soud loni v dubnu firmě Lukoil Aviation Czech uložil zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky, sankce vyplývala z kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Český řidič kamionu, jenž riskantně předjížděl v Bavorsku a ohrozil autobus v protisměru, půjde na 2 roky a 3 měsíce do vězení, rozhodl německý soud.

před 10 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy