Předpověď 2014: K soudu vykročily politické celebrity

Karel Hrubeš
3. 1. 2014 5:30
Loni se čekalo na soud s Rathem a Janouškem. Letošní události roku už jsou také zřejmé
Foto: Jan Němec

Předpověď - Loni touto dobou jsme očekávali jako událost roku 2013 proces s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Než vůbec v srpnu začala, bylo po červnové razii na mocné zřejmé, že následující rok přivede před soud mnohem početnější řadu celebrit veřejné sféry.

Ve chvíli, kdy proces s Davidem Rathem ještě stále pokračuje, už mají lavici obžalovaných v dohledu například bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín obviněný z korupce, manželka expremiéra Nečase Jana Nečasová nebo lobbista a někdejší poradce expremiéra Topolánka Marek Dalík.

Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012).
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012). | Foto: ČTK

K soudu se vrátí také lobbista Roman Janoušek, který v případu své dopravní nehody čeká na klíčový "superposudek".

Soudce Havlín a spol.

Bývalý soudce Ondřej Havlín je obviněn s dalšími pěti lidmi za to, že kolem Obvodního soudu pro Prahu 2 postavil důmyslnou korupční síť.

Deník Insider, který se případu opakovaně v minulém roce věnoval, uvádí, že obžalobu lze očekávat brzy v letošním roce.

"Spis mi bude předložen v lednu," řekla k tomu Insideru dozorující návladní Lenka Bradáčová.

Soud v Praze 2 se specializuje na trestné činy v dopravě a skupina kolem Havlína podle žalobců dokázala zařídit zahlazení nehody pod vlivem alkoholu nebo zachránit provinivším se řidičům řidičský průkaz.

Pokud se případ skutečně dostane před soud, bude se nejspíš proces v lecčems podobat tomu Rathovu - určitě v tom, že i případ soudce Havlína stojí především na odposleších a tajně pořízených videozáznamech.

Kauza Vojenského zpravodajství

V prvním čtvrtletí roku by měla přijít před soud také Jana Nečasová a spolu s ní někdejší vojenští zpravodajci, generálové Ondrej Páleník a Milan Kovanda a důstojník Jan Pohůnek.

Foto: Ludvík Hradilek

Jde o jeden ze dvou případů, které začali kolem manželky expremiéra vyšetřovat elitní detektivové. Jmenovaná čtveřice je obviněna, že nechala sledovat první manželku premiéra Nečase Radku a vedle ní také dvojici vládních úředníků Jiřího Pertla a Alenu Hegrovou.

Soudce rozhodně nebude mít lehkou práci. Dá se čekat, že se strhne spor o definici pojmů (sledování a kontrasledování), které obsahuje utajený manuál vojenské tajné služby a jejichž výklad může podle advokátů zpravodajcům hodně pomoci.

Navíc se obvinění zpravodajci brání také tím, že vojenská rozvědka nepodléhá civilní, ale pouze vojenské policii, takže podle obhajoby je vyšetřování případu až dosud vedeno neoprávněně.

Více zde:Kauza Pandury

Další významná postava světa politiky, i když z doby vzdálenější než Jana Nagyová, by se mohla dostat k soudu spíše ve druhém čtvrtletí roku.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Ještě nebyli vyslechnuti všichni svědci. Předpoklad skončení věci je první čtvrtletí roku 2014," řekl Insideru žalobce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze ke kauze Marka Dalíka, poradce a přítele expremiéra.

Podle informací deníku MF Dnes čeká zastupitelství už jen na jedno vyjádření ze zahraničí, poté přistoupí k obžalobě.

Marek Dalík si podle obvinění řekl o úplatek 18 milionů eur za to, že protlačí zakázku na nákup obrněnců Pandur od firmy Steyr. Není však formálně obviněn z korupce, ale z podvodu, protože policie stále nevyřešila otázku, ke komu měly peníze pro Dalíka ve skutečnosti putovat.

Klíčovým svědkem pro obžalobu je Stephan Szücz, manažer Steyru, který o žádosti o úplatek sepsal zprávu, jež posléze dorazila v depeši z pražské ambasády USA do Washingtonu.

CASA a solár

V roce 2014 k soudu zamíří také případ předraženého nákupu letadel CASA. Exministryně obrany a nyní politička TOP 09 v penzi Vlasta Parkanová čelí obvinění ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Policie vyčíslila škodu 658 milionů korun.

Foto: ČTK

"Vyšetřování bude skončeno pravděpodobně v prvním čtvrtletí roku 2014," uvedl pro Insider už výše citovaný žalobce Marek Bodlák z pražského vrchního zastupitelství.

Ke Krajskému soudu v Brně pak přijde případ spojený se solárním byznysem. Formálně je z výše uvedených případů nejdál, protože ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková už byla obžalována.

Podle textu obžaloby napomáhala své podřízené zastavit řízení o odebrání licence solárním elektrárnám bratří Zemkových v severočeském Chomutově. Podle konstrukce obžaloby dostaly tyto elektrárny licenci na základě zfalšované revizní zprávy krátce před koncem roku 2010, a to proto, aby se majitelé stihli zařadit mezi ty, kteří budou pobírat dvojnásobné výkupní ceny solární energie.Žalobce Radek Mezlík v kauze spoléhá na takzvané „zprávy inventarizace", které podle něho dokládají, že elektrárny byly ve skutečnosti provozuschopné až v březnu 2011.

Aleně Vitáskové by mohlo u soudu pomoci to, kdyby byla inkriminovaným elektrárnám odebrána dodatečně licence, protože pak by elektrárny Zemkových vyšší výkupní ceny neinkasovaly a - jak řekl Českému rozhlasu mluvčí ERÚ jiří Chvojka - „žádná škoda by nevznikla".

Jak to s licencemi dopadlo, není stále zřejmé, rozhodnout se však mělo do konce starého roku.

Bartákova Tatra

Pokud jsme až dosud mohli začátek soudních procesů jen odhadovat, v případě exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže už je termín zahájení procesu znám - začne 20. ledna.

Obžaloba tvrdí, že Barták si v souvislosti s armádní zakázkou na nákup vozidel Tatra řekl o úplatek ve výši pěti milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy