Policie obvinila exnáměstka ministra. Mrhal penězi za studie o hazardu, tvrdí NKÚ

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 9. 2015 12:23
Bývalý náměstek ministra financí Tomáš Zídek nevěděl, jestli má poslechnout verdikt Ústavního soudu, který řekl, že obce mohou na svém území zakázat hazard. A jestli tedy má ministerstvo začít odebírat licence na provozování hazardních automatů. Zadal si na to proto dvě studie za takřka dva miliony korun. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu úplně zbytečně. Ministerstvo již mělo k dispozici analýzy, které vypracovali jeho vlastní pracovníci. Úřad proto podal trestní oznámení a policie Zídka obvinila.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Protikorupční policie obvinila bývalého náměstka ministra financí Tomáše Zídka. Nevěděl, zda má poslechnout verdikt Ústavního soudu o regulaci hazardu, a zadal si proto vypracování dvou znaleckých posudků, jestli se jím má řídit. Nejvyšší kontrolní úřad to označil za nesmyslný výdaj a na Zídka podal trestní oznámení, se kterým se policie ztotožnila a Zídka obvinila.

"Je stíhán pro trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Sám Zídek svoje obvinění potvrdil, ale označuje je za nesmyslné. "Je to vykonstruovaná snaha Nejvyššího kontrolního úřadu něco najít," reaguje Zídek. Sám chtěl prý pouze mít jistotu, jak má dál postupovat.

Na počátku Zídkova stíhání stálo dva roky staré rozhodnutí Ústavního soudu, který v dubnu 2013 řekl, že obce si mohou výherní automaty na svém území regulovat samy. A že je ministerstvo povinno zrušit všechna povolení, která jsou v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí.

Jenže místo toho, aby ministerstvo poslechlo verdikt ústavních soudců a začalo vydaná povolení rušit, obratem si zadalo dvě analýzy u Institutu kontroly, o.p.s. a u právní kanceláře Weil, Gothsal & Manges, aby vědělo, jak má dál postupovat. A dalo za ně bezmála dva miliony korun.

Chtěl mít krytá záda

Zídek se hájí tím, že nevěděl, jak má na verdikt Ústavního soudu reagovat. A že chtěl mít krytá záda. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu byly ale posudky úplně zbytečné. Odbor státního dozoru nad sázkovými hrami měl vydaná povolení začít rušit okamžitě.

"Řešení již před zpracováním analýzy navrhli odborně způsobilí zaměstnanci ministerstva financí, neboť bylo dostatečně zřejmé z nálezů Ústavního soudu a znění správního řádu a zákona o loteriích," uvedli kontroloři ve své loňské zprávě a vzápětí podali trestní oznámení.

Tomu ale Zídek oponuje. A tvrdí, že posudky zadal externím firmám, protože měl málo právníků a ti se v takto složité problematice neorientovali. "Na oddělení byli dva právníci a dělali na novém zákoně o loteriích, který měl jít tenkrát do vlády," říká s tím, že nikdo z nich navíc nebyl odborník na správní právo. "Nikdo nevěděl, jestli nález Ústavního soudu máme respektovat, jestli není vyšší moc, než je Ústavní soud. Jestli nehrozí například miliardové žaloby kvůli zákonu na ochranu investic," dodal. "A ty studie řekly, že arbitráže hrozí," podotkl.

Zídek se hájí i tím, že hazard dostal jako "přívažek". "Já měl na starosti Evropskou unii. Hazard byl pro mě desáté téma, dostal jsem ho, protože ho nikdo nechtěl," poukázal Zídek, který přežil na úřadu jako náměstek sedm let a čtyři ministry. Z ministerstva odešel před dvěma roky a vrátil se k původní profesi poradce v ekozemědělství.

Jeho argumentaci ale oponuje jeho nástupce Ondřej Závodský, podle něhož by si ministerstvo mělo veškeré právní otázky řešit pomocí svého odborného aparátu. "Odbor hazardu má okolo 35 lidí a značná část jsou právníci, kteří se právě specializují na tento obor práva. Naopak mimo ministerstvo těch odborníků moc není," uvedl Závodský.

4800 korun za hodinu

Na zbytečné studie již deník Aktuálně.cz loni upozornil. A uvedl tehdy, že za zmíněné analýzy ministerstvo zaplatilo 1,5 milionu korun. Institut si naúčtoval 109 hodin práce po 3500 korunách, advokátní kancelář Weil, Gothsal & Manges pak 185 hodin dokonce po 4 800 korunách.

"Závěrem právní analýzy bylo konstatováno, že tvrzení obsažená ve stanovisku je třeba v řadě ohledů podrobit verifikaci, dalšímu rozboru, jehož výsledky mohou vést k jejich potvrzení, modifikaci, popřípadě i negaci," shrnul výsledek prvního posudku NKÚ.

Právní kancelář Weil, Gothsal & Manges pak konstatovala, že by mělo MF urychleně zahájit správní řízení o odebrání licence těm přístrojům, které jsou v rozporu s obecní vyhláškou. A že takovéto rozhodnutí je třeba vydat bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů.

Jen pro ilustraci: Za devět měsíců od vyhlášení Ústavního soudu, tedy do konce roku 2013, ministerstvo zrušilo jen 43 povolení pro celkem 243 hracích automatů. V zemi přitom v té době bylo přes 61 tisíc těchto přístrojů.

Uzavřou do konce roku

"Tehdejší vedení ministerstva financí a odbor loterií záměrně vše oddalovaly a ve skutečnosti pracovaly ve prospěch provozovatelů loterií. Dělaly vše pro to, aby tady automaty zůstaly co nejdéle,“ uvedl již dříve náměstek brněnského primátora Matěj Hollan, který dříve působil v občanském sdružení Brnění, které obcím pomáhá v přípravě protihazardních vyhlášek.

Podle Ibeheje by policie ráda ukončila vyšetřování do konce října a ještě do konce roku podala návrh na podání obžaloby. Za uvedený trestný čin podle něj hrozí roční až pětileté odnětí svobody.

 

Právě se děje

Další zprávy