Ministerstvo financí vyhodilo miliony za posudky k hazardu

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 6. 2014 11:10
Místo aby resort začal plnit verdikt Ústavního soudu, objednal si posudky, jak má dál postupovat. Zbytečně, řekl Nejvyšší kontrolní úřad.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vyhozené miliony za posudky či nákupy služeb, které ministerstvo financí mělo zvládnout vlastními silami, drahé cesty po světě či prakticky nevykonávaný dozor v oblasti loterií a také chybějící legislativa, která stát připravuje podle odhadů až o miliardu korun ročně. To jsou výhrady Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřuje činnost ministerstva v oblasti hazardu.

Počátkem dubna 2013 Ústavní soud rozhodl, že obce si mohou výherní automaty na svém území regulovat samy a ministerstvo je povinno zrušit všechna povolení, která jsou v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí. Těch bylo v uvedené době přibližně šest tisíc a týkaly se 19 tisíc výherních zařízení.

Na co mají právníky?

Místo toho, aby ministerstvo začalo vydaná povolení rušit, obratem si zadalo dvě analýzy u Institutu kontroly, o. p. s., a u právní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. Chtělo po nich poradit, jak má dál postupovat. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu úplně zbytečně - Odbor státního dozoru nad sázkovými hrami měl vydaná povolení začít rušit okamžitě. "Nálezy Ústavního soudu jsou dostatečně zřejmé a právní úprava zákona o loteriích a správní řád ani jiný postup neumožňovaly," uvádí kontroloři.

Poukazují i na to, že ministerstvo mělo dostatečné kapacity, aby právní otázky při aplikaci správního řádu řešilo samo. "V odboru 34 (státního dozoru nad loteriemi – pozn. red.) bylo obsazeno 12,5 funkčních míst na pozici právník, rovněž ředitel odboru 34 a vedoucí oddělení 3402 měli právní vzdělání," podotýká NKÚ v kontrolním protokolu, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo k protokolu ještě může podat námitky, oficiální závěr by měl NKÚ vydat v červenci.

"Posudky k nálezu Ústavního soudu, to je vrchol drzosti. Rozhodně nejpovolanější odborníci na tuto problematiku by měli být samotní úředníci ministerstva financí, kteří to léta dělají. Nikdo by tomu neměl rozumět líp," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský,který nastoupil na ministerstvo letos v únoru.

4800 korun za hodinu

Za uvedené analýzy ministerstvo zaplatilo včetně DPH 1 milion 464 tisíc korun. Institut si naúčtoval 109 hodin práce po 3500 korunách, advokátní kancelář Weil, Gothsal & Manges pak 185 hodin dokonce po 4800 korunách.

"Závěrem právní analýzy bylo konstatováno, že tvrzení obsažená ve stanovisku je třeba v řadě ohledů podrobit verifikaci, dalšímu rozboru, jehož výsledky mohou vést k jejich potvrzení, modifikaci, popřípadě i negaci," shrnul výsledek prvního posudku NKÚ.

Právní kancelář Weil, Gotshal & Manges pak konstatovala, že by mělo MF urychleně zahájit správní řízení o odebrání licence těm přístrojům, které jsou v rozporu s obecní vyhláškou. Zastává také názor, že takovéto rozhodnutí je třeba vydat bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů.

Jen pro ilustraci: Za devět měsíců od vyhlášení Ústavního soudu, tedy do konce roku 2013, ministerstvo zrušilo jen 43 povolení pro celkem 243 hracích automatů.  

"Tehdejší vedení ministerstva financí a odbor loterií záměrně vše oddalovali a ve skutečnosti pracovali ve prospěch provozovatelů loterií. Dělali vše pro to, aby tady automaty zůstaly co nejdéle," říká Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které obcím pomáhá v přípravě protihazardních vyhlášek. "Nebyla ani vůle, aby přijali další lidi, kteří by ta správní řízení dělali," dodává.  

Pracovali jsme i přes svátky!

Šéfem Odboru státního dozoru nad loteriemi byl v té době Jan Řehola. Ten nález NKÚ odmítá komentovat s poukazem na to, že je to jen předběžný protokol, který navíc nemá k dispozici.

Ale to, že by nic nedělali a nahrávali provozovatelům loterií, odmítá. "Já a celý ten odbor jsme všichni pracovali přesčas a přes svátky," brání se tím, že správní řízení je složité a měl k dispozici příliš málo lidí.

Po rozhodnutí Ústavního soudu prý i připravili změnu zákona, která by vše řešila. "Na mém počítači vznikla za ministra Kalouska novela, která říká, že všechna povolení zaniknou ze zákona bez správních řízení," poukazuje Řehola, který koncem února ve funkci skončil.

Ministerstvo sice novelu předložilo loni v červnu, ale kvůli zmatečné podobě ji okamžitě stáhlo. Předložilo ji poté na druhý pokus – jenže už poté, co padl Nečasův kabinet, a krátce předtím, než se Sněmovna sama rozpustila. Novela tak stačila projít jen prvním čtením.

Ministerstvo financí nyní prostřednictvím poslanecké iniciativy předložilo novou a upravenou novelu.

"Předchozí novela řešila jen tu část, aby se ministerstvo zbavilo administrativní agendy spojené s rušením povolení. Naše novela řeší i srovnání parametrů u jednotlivých typů hracích přístrojů, na něž narazil Ústavní soud ve svých nálezech," řekl Závodský. "Jak jsme slíbili, do konce tohoto léta daná agenda zmizne. Jen jiným manažerským řízením odboru," dodal.

Miliarda ročně

Upozornění na zbytečné právní analýzy je jen jedna z mnoha výtek ze strany NKÚ. Jak již server Aktuálně.cz uvedl, poukazuje i na drahé cesty zaměstnanců odboru dohledu nad loteriemi po světě i na to, že si ministerstvo draze kupovalo data, která už dávno mělo.

Nejvyšší kontrolní úřad ale zmiňuje i další nesrovnalosti. Například to, že kvůli chybějící právní úpravě online sázení přichází státní rozpočet až o miliardu korun ročně.

"Potřeba právní úpravy v ČR byla zřejmá již od roku 2003, kdy MF obdrželo jednu z prvních žádostí o provozování hry online," poukazuje NKÚ. Stejně tak ministerstvo podle něj prakticky nevykonávalo státní dozor nad loteriemi. "Kontroly státního dozoru prováděné přímo MF byly formální," konstatují kontroloři.

 

Právě se děje

Další zprávy