Cesta do Las Vegas změnila Babišovým úředníkům život

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 6. 2014 5:52
Úředníci ministerstva financí jezdili po světě, aby získali informace pro boj s hazardem. Posbíraná data nevyužili a znovu si je koupili od externích firem. Resort teď zavedl změny.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Když odlítal poslední zářijový den v roce 2012 Jan Řehola - tehdy zástupce ředitele odboru státního dozoru nad sázkovými hrami ministerstva financí - na služební cestu do Las Vegas, asi nečekal, jaký dopad bude jeho výlet mít na budoucí chod ministerstva.

Cílem Řeholovy týdenní návštěvy, která stála daňové poplatníky takřka 200 tisíc korun, byl mezinárodní veletrh sázkových her Global Gaming Expo, jehož součástí byla i konference o trendech v oboru.

Po roce a půl má tato pracovní návštěva důležitou dohru. Její smysl totiž zkoumá jak samotné ministerstvo financí, tak Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Babišův resort již kvůli tomu změnil a zpřísnil pravidla pro schvalování služebních cest.

Nabereme zkušenosti

"Považujeme za vhodné účastnit se odborné konference, kde budou za účasti ostatních světových regulátorů a odborných institucí diskutovány složité právní otázky související s přeshraniční povahou sázkových her v prostředí internetu," napsal Řehola v odůvodnění cesty. Získané poznatky měly být využity při přípravě nového právního předpisu regulujícího hazard na internetu.

Marika Karpf (vlevo) a další úřednice Státního dozoru společně s prezidentem České komory loterního průmyslu Ivo Kasalem.
Marika Karpf (vlevo) a další úřednice Státního dozoru společně s prezidentem České komory loterního průmyslu Ivo Kasalem. | Foto: www.brneni.cz

"Seznámení s novými vývojovými trendy pak umožní českému regulátorovi včasně přizpůsobit svou legislativu novým přístrojům a zařízením, která na český trh směřují," dodal.

Cestu jeho nadřízení schválili a ministerstvo financí za sedmidenní pobyt Řeholy, který se vzápětí po návratu stal ředitelem odboru, a jeho zástupkyně Mariky Karpf včetně letenek a diet zaplatilo 196 798 korun.

Musel jsem tam jet

To přitom nebyla zdaleka jediná cesta, na kterou se úředníci odboru, který má regulovat trh s loteriemi, vydali. Jenže se zdá, že to spíš byly výlety než pracovní cesty.

"Neměl jsem možnost seznámit se s čímkoliv, co by ukázalo, že cesty typu Las Vegas k něčemu byly. Legislativu pro internetové sázení nyní ladíme a nenarazili jsme na žádné materiály, v nichž by se těchto poznatků ze zahraničních cest využilo," říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má problematiku loterií na starosti.

Bývalý šéf dozoru nad loteriemi Jan Řehola (vpravo) na veletrhu hracích přístrojů v Praze.
Bývalý šéf dozoru nad loteriemi Jan Řehola (vpravo) na veletrhu hracích přístrojů v Praze. | Foto: www.brneni.cz

"Zavazovalo nás k tomu naše členství v mezinárodních organizacích," hájí Řehola cesty. "Zaměstnanec jezdí pouze tam, kam ho jeho zaměstnavatel pošle. To nebylo tím, že já bych si chtěl udělat výlet," dodává Řehola, který byl z postu šéfa odboru poslední únorový týden, krátce po příchodu nového vedení ministerstva, odvolán.

"Tuto pracovní cestu prověřujeme, a to spolu s Nejvyšším kontrolním úřadem," potvrdil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Po nástupu nového ministra Andreje Babiše byl podle něj zaveden nový systém schvalování služebních cest pracovníků MF s cílem úspory finančních prostředků. "V současnosti tak musí veškeré služební cesty schválit 1. náměstek ministra Lukáš Wagenknecht," dodal.

Kupuji, co už mám

Na neefektivitu uvedených cest totiž poukazuje i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten právě dokončuje prověrku na ministerstvu financí a kontroluje při ní peníze, které plynou do státního rozpočtu z hazardu. A spočetl, že v letech 2011 až 2013 se Řehola a jeho podřízení účastnili řady mezinárodních zasedání zaměřených na on-line hry a jejich regulaci a ministerstvo financí za jejich cesty zaplatilo statisíce korun.

Jen na dietách to bylo podle výpočtu NKÚ v letech 2011 až 2013 celkem 187 tisíc korun, další statisíce pak padly na letenky a ubytování.

A NKÚ poukazuje na to, že i když mělo být výstupem ze zahraničních cest získání podkladů, jak sázení přes internet ošetřují v ostatních státech, nakonec si uvedená data ministerstvo znovu koupilo. V lednu 2013 si totiž od společnosti Ernst & Young objednalo srovnávací analýzu, jak tuto problematiku řeší v zahraničí. A jak by se případně měl státní dozor změnit.

"MF mělo dostatečné podklady, možnosti a zkušenosti, aby zpracovalo materiál odpovídající srovnávací analýze bez zadání služby externímu subjektu," uvádějí kontroloři, podle nichž tak ministerstvo vydalo za uvedenou studii zbytečně celkem 877 tisíc korun.

Obecně známé informace za milion

"Obdobné informace mělo k dispozici z vlastní činnosti a převzalo dílo, které obsahovalo obecně známé informace, které byly nepoužitelné," dodali kontroloři, kteří to vyhodnotili jako porušení rozpočtové kázně.

Karel Korynta, šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi.
Karel Korynta, šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. | Foto: www.brneni.cz

Samo ministerstvo zvažuje, zda kvůli tomu podnikne nějaké kroky. "Pokud se jedná o porušení rozpočtové kázně, je potřeba zjistit, kdo za to může a jestli je možné uplatnit nějakou formu sankce, ať je, či už není naším zaměstnancem," reagoval Závodský.  

"Já tu analýzu k dispozici nemám. Nikdo z našeho odboru si ji nezadával," reaguje Řehola, který je stále zaměstnancem ministerstva, nicméně kvůli překážkám v práci zůstává doma s plným platem, než mu skončí výpovědní lhůta.

A dále se o tématu odmítl bavit s poukazem na to, že zprávu nemá k dispozici a jde zatím jen o nepravomocný protokol. "Dokud není zveřejněna, tak se nemám k čemu vyjadřovat," uvedl.

Fotka se sadařem

Řehola a jeho kolegové ovšem neobjížděli jen zahraniční veletrhy a konference. Předloni v září se například účastnili výstavy hracích automatů Forbes, která byla na pražském Výstavišti.

A zde se v družné zábavě společně fotili s představiteli hazardního průmyslu. Například s prezidentem České komory loterního průmyslu Ivo Kasalem. Výstava sice byla neveřejná, ale Kasal potom fotografie zveřejnil na svých stránkách. Brzy je sice stáhl, ale stačilo si toho všimnout občanské sdružení Brnění, které na to upozornilo.

Řehola ale odmítá, že by měli k lidem, které mají kontrolovat a regulovat, nějak blízko. Musel prý sledovat, co se děje v oboru, na který měl dohlížet. "Je to jen snaha udělat ze všeho senzaci. To by vám stejně mělo vadit, že když zaměstnanec ministerstva zemědělství jede na výstavu do Litoměřic a tam se vyfotí se sadařem," argumentuje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy