Cesta do Las Vegas změnila Babišovým úředníkům život

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 6. 2014 5:52
Úředníci ministerstva financí jezdili po světě, aby získali informace pro boj s hazardem. Posbíraná data nevyužili a znovu si je koupili od externích firem. Resort teď zavedl změny.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Když odlítal poslední zářijový den v roce 2012 Jan Řehola - tehdy zástupce ředitele odboru státního dozoru nad sázkovými hrami ministerstva financí - na služební cestu do Las Vegas, asi nečekal, jaký dopad bude jeho výlet mít na budoucí chod ministerstva.

Cílem Řeholovy týdenní návštěvy, která stála daňové poplatníky takřka 200 tisíc korun, byl mezinárodní veletrh sázkových her Global Gaming Expo, jehož součástí byla i konference o trendech v oboru.

Po roce a půl má tato pracovní návštěva důležitou dohru. Její smysl totiž zkoumá jak samotné ministerstvo financí, tak Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Babišův resort již kvůli tomu změnil a zpřísnil pravidla pro schvalování služebních cest.

Nabereme zkušenosti

"Považujeme za vhodné účastnit se odborné konference, kde budou za účasti ostatních světových regulátorů a odborných institucí diskutovány složité právní otázky související s přeshraniční povahou sázkových her v prostředí internetu," napsal Řehola v odůvodnění cesty. Získané poznatky měly být využity při přípravě nového právního předpisu regulujícího hazard na internetu.

Marika Karpf (vlevo) a další úřednice Státního dozoru společně s prezidentem České komory loterního průmyslu Ivo Kasalem.
Marika Karpf (vlevo) a další úřednice Státního dozoru společně s prezidentem České komory loterního průmyslu Ivo Kasalem. | Foto: www.brneni.cz

"Seznámení s novými vývojovými trendy pak umožní českému regulátorovi včasně přizpůsobit svou legislativu novým přístrojům a zařízením, která na český trh směřují," dodal.

Cestu jeho nadřízení schválili a ministerstvo financí za sedmidenní pobyt Řeholy, který se vzápětí po návratu stal ředitelem odboru, a jeho zástupkyně Mariky Karpf včetně letenek a diet zaplatilo 196 798 korun.

Musel jsem tam jet

To přitom nebyla zdaleka jediná cesta, na kterou se úředníci odboru, který má regulovat trh s loteriemi, vydali. Jenže se zdá, že to spíš byly výlety než pracovní cesty.

"Neměl jsem možnost seznámit se s čímkoliv, co by ukázalo, že cesty typu Las Vegas k něčemu byly. Legislativu pro internetové sázení nyní ladíme a nenarazili jsme na žádné materiály, v nichž by se těchto poznatků ze zahraničních cest využilo," říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má problematiku loterií na starosti.

Bývalý šéf dozoru nad loteriemi Jan Řehola (vpravo) na veletrhu hracích přístrojů v Praze.
Bývalý šéf dozoru nad loteriemi Jan Řehola (vpravo) na veletrhu hracích přístrojů v Praze. | Foto: www.brneni.cz

"Zavazovalo nás k tomu naše členství v mezinárodních organizacích," hájí Řehola cesty. "Zaměstnanec jezdí pouze tam, kam ho jeho zaměstnavatel pošle. To nebylo tím, že já bych si chtěl udělat výlet," dodává Řehola, který byl z postu šéfa odboru poslední únorový týden, krátce po příchodu nového vedení ministerstva, odvolán.

"Tuto pracovní cestu prověřujeme, a to spolu s Nejvyšším kontrolním úřadem," potvrdil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Po nástupu nového ministra Andreje Babiše byl podle něj zaveden nový systém schvalování služebních cest pracovníků MF s cílem úspory finančních prostředků. "V současnosti tak musí veškeré služební cesty schválit 1. náměstek ministra Lukáš Wagenknecht," dodal.

Kupuji, co už mám

Na neefektivitu uvedených cest totiž poukazuje i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten právě dokončuje prověrku na ministerstvu financí a kontroluje při ní peníze, které plynou do státního rozpočtu z hazardu. A spočetl, že v letech 2011 až 2013 se Řehola a jeho podřízení účastnili řady mezinárodních zasedání zaměřených na on-line hry a jejich regulaci a ministerstvo financí za jejich cesty zaplatilo statisíce korun.

Jen na dietách to bylo podle výpočtu NKÚ v letech 2011 až 2013 celkem 187 tisíc korun, další statisíce pak padly na letenky a ubytování.

A NKÚ poukazuje na to, že i když mělo být výstupem ze zahraničních cest získání podkladů, jak sázení přes internet ošetřují v ostatních státech, nakonec si uvedená data ministerstvo znovu koupilo. V lednu 2013 si totiž od společnosti Ernst & Young objednalo srovnávací analýzu, jak tuto problematiku řeší v zahraničí. A jak by se případně měl státní dozor změnit.

"MF mělo dostatečné podklady, možnosti a zkušenosti, aby zpracovalo materiál odpovídající srovnávací analýze bez zadání služby externímu subjektu," uvádějí kontroloři, podle nichž tak ministerstvo vydalo za uvedenou studii zbytečně celkem 877 tisíc korun.

Obecně známé informace za milion

"Obdobné informace mělo k dispozici z vlastní činnosti a převzalo dílo, které obsahovalo obecně známé informace, které byly nepoužitelné," dodali kontroloři, kteří to vyhodnotili jako porušení rozpočtové kázně.

Karel Korynta, šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi.
Karel Korynta, šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. | Foto: www.brneni.cz

Samo ministerstvo zvažuje, zda kvůli tomu podnikne nějaké kroky. "Pokud se jedná o porušení rozpočtové kázně, je potřeba zjistit, kdo za to může a jestli je možné uplatnit nějakou formu sankce, ať je, či už není naším zaměstnancem," reagoval Závodský.  

"Já tu analýzu k dispozici nemám. Nikdo z našeho odboru si ji nezadával," reaguje Řehola, který je stále zaměstnancem ministerstva, nicméně kvůli překážkám v práci zůstává doma s plným platem, než mu skončí výpovědní lhůta.

A dále se o tématu odmítl bavit s poukazem na to, že zprávu nemá k dispozici a jde zatím jen o nepravomocný protokol. "Dokud není zveřejněna, tak se nemám k čemu vyjadřovat," uvedl.

Fotka se sadařem

Řehola a jeho kolegové ovšem neobjížděli jen zahraniční veletrhy a konference. Předloni v září se například účastnili výstavy hracích automatů Forbes, která byla na pražském Výstavišti.

A zde se v družné zábavě společně fotili s představiteli hazardního průmyslu. Například s prezidentem České komory loterního průmyslu Ivo Kasalem. Výstava sice byla neveřejná, ale Kasal potom fotografie zveřejnil na svých stránkách. Brzy je sice stáhl, ale stačilo si toho všimnout občanské sdružení Brnění, které na to upozornilo.

Řehola ale odmítá, že by měli k lidem, které mají kontrolovat a regulovat, nějak blízko. Musel prý sledovat, co se děje v oboru, na který měl dohlížet. "Je to jen snaha udělat ze všeho senzaci. To by vám stejně mělo vadit, že když zaměstnanec ministerstva zemědělství jede na výstavu do Litoměřic a tam se vyfotí se sadařem," argumentuje.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy