Praha - Policisté v případu daňových úniků, ve kterém figuruje i člen ČSSD Filip Bušina, obvinili osm lidí.
Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že způsobili škodu ve výši nejméně 300 milionů korun. Hrozí jim pět až dvanáct let vězení.
Žalobci podle Zenklové navrhli, aby soud čtyři osoby umístil do vazby.
Mluvčí soudu Jaroslav Pytlounk tomu řekl, že byli všichni propuštěni na svobodu.
"Nebyl shledán důvod k uvalení vazby," uvedl.
Zastupitelství podle něj obávalo, že obvinění uprchnou, budou ovlivňovat svědky a budou pokračovat v trestné činnosti.
Zátah protikorupční policie
Protikorupční policie uskutečnila kvůli případu v Praze na několika místech domovní prohlídky.
"My budeme i v tomto případě uplatňovat presumpci viny," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dodal, že muž je členem sociální demokracie jen několik týdnů. Buď pozastaví členství sám, nebo mu bude pozastaveno během několika hodin.
Podle šéfa středočeské ČSSD Richarda Dolejše už investiční náměstek oblastních nemocnic Středočeského kraje Bušina o pozastavení členství ve straně požádal. Místní organizace o tom bude jednat příští týden.
Rath: ČSSD se to netyká....
Středočeský hejtman David Rath z ČSSD ve čtvrtek popřel, že by on osobně, vedení kraje či jeho strana měli cokoli společného s rozsáhlými daňovými úniky. Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl uvedl, že kauza se zdravotnictví netýká.
Protikorupční policie ani státní zastupitelství však zatím podrobnosti k případu nechtějí sdělit.
Hejtman uvedl, že se s podezřelým zná asi půldruhého roku. .
V listopadu 2005, v době, kdy se Rath stal ministrem zdravotnictví, se v médiích objevila aféra kolem jeho dlouholeté spolupracovnice Evy Klimovičové. Na počátku celého případu byl tříminutový záznam skryté kamery, který odvysílala Česká televize. Na nahrávce hovoří Klimovičová se zástupcem farmaceutické firmy Pfizer Alešem Prokopenkem.
Podle reportáže po něm žádala, aby investoval peníze do reklamy v časopisu České lékařské komory (ČLK) Tempus Medicorum. Slibovala za to prý setkání s Rathem, který se v té době jako šéf ČLK účastnil vyjednávání o takzvané úhradové vyhlášce, v níž ministerstvo zdravotnictví stanovuje, jaké léky budou hrazeny z pojištění.
Klimovičovou policie obvinila z úplatkářství, soud ji ale loni očistil. Klimovičová vinu od počátku popírala s tím, že šlo o běžné obchodní jednání, při kterém se snažila získat zakázku na reklamu pro časopis.
Podle posledních informací z letošního dubna Klimovičová nyní žádá omluvu a 150 milionů odškodného za to, že ji farmaceutická firma Pfizer natáčela při jednání.