Policie obvinila 24 lidí za stamilionové daňové podvody, mezi obviněnými je i Jan Kočka

Marek Pokorný Kateřina Frouzová Marek Pokorný, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 19. 6. 2017 16:18
Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 24 lidí a dvě firmy z krácení daní a praní peněz se škodou 415 milionů korun. Mezi obviněnými je i známý český podnikatel Jan Kočka, jehož rodina provozuje Matějskou pouť v Praze. Skupina obviněných působila podle policie minimálně v 21 obchodních společnostech, z nichž část nevykonávala reálnou činnost. "Trestná činnost měla být páchána prostřednictvím fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby," uvedla mluvčí centrály Iva Knollová.
Jan Kočka u soudu s Bohumírem Ďuričkem na snímku z roku 2009.
Jan Kočka u soudu s Bohumírem Ďuričkem na snímku z roku 2009. | Foto: ČTK

Praha - Již před třemi týdny obvinili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu 24 lidí z krácení daní a praní peněz se škodou 415 milionů korun. "Trestná činnost měla být páchána prostřednictvím fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby," uvedla mluvčí centrály Iva Knollová. Mezi obviněnými jsou i dvě firmy.

Policie o zátahu stručně informovala již koncem května, ale nyní vyšlo najevo, že mezi obviněnými je i Jan Kočka, syn provozovatele Matějské pouti Václava Kočky. Ten své stíhání potvrdil. "S obviněním nesouhlasím, podali jsme proti němu minulý týden stížnost," řekl deníku Aktuálně.cz Kočka, který víc případ komentovat nechtěl. Serveru iRozhlas.cz později řekl, že v souvislosti s kauzou pozastaví své členství v ČSSD. Informaci o jeho stíhání přinesla jako první Česká televize. 

Policisté z týmu Daňová kobra na rozkrývání skupiny pracovali několik měsíců s pomocí Finančního analytického úřadu ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství. Obvinění podle Knollové založili a působili v minimálně v 21 obchodních společnostech, z nichž část nevykonávala žádnou reálnou činnost.

Při zátahu koncem května policisté provedli 23 domovních prohlídek. "Jako výnos z trestné činnosti zajistili několik luxusních motorových vozidel, včetně veteránů, šperky, nemovitosti, peníze na účtech i v hotovosti, a to vše v souhrnné hodnotě nejméně 110 milionů korun," uvedla Knollová.

Finanční správa pak vydala 2 právnickým osobám zajišťovací příkazy v souhrnné výši 27,9 milionu korun a vydala exekuční příkaz na její poddlužníky. Čtyři z obviněných, které policie označuje za organizátory, jsou ve vazbě.

Padesátiletý Jan Kočka patří k významným podnikatelům v Praze a jeho firma Prostor se specializuje na odpadové služby. Koncem loňského roku usilovala o podíl na miliardovém tendru na svoz odpadu v metropoli - ale poté, co na to upozornily Hospodářské noviny, společnost Pražské služby od dojednané spolupráce odstoupila.

Jeho otec Václav Kočka patří mezi vlivné sociální demokraty, členem ČSSD je i on sám. Bratra Václava Kočku v roce 2008 na oslavě po křtu knihy bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko.

 

Právě se děje

Další zprávy