Podvedl státní firmy o miliony, po obvinění se zhroutil

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 11. 2014 18:52
Skupina firem kolem společnosti Mexx Reality zpronevěřila desítky milionů korun, mimo jiné i od Českých drah a Lesů ČR. Soud již poslal – byť nepravomocně - do vězení prvního odsouzeného.
Foto: Thinkstock

Praha - Dva státní podniky - Lesy ČR a České dráhy - chtěly získat desítky milionů korun rozprodejem nepotřebného majetku. Do dražby tak daly například staré hájenky, vybydlené drážní budovy či rekreačních zařízení.

Peníze z prodeje ale státní firmy nikdy neviděly. Dražební kancelář Clanroy, kterou si k prodeji najaly a která je dnes v konkursu, jim totiž nezaplatila více než 120 vydražených milionů korun.

Případ proto začal tento týden řešit Městský soud v Praze. Před jeho senátem stanul bývalý předseda představenstva Milan Kremel, který podle žalobkyně Ivy Bicanové připravil Lesy ČR při pětatřiceti dražbách o takřka 56 milionů korun.

Předseda představenstva dražební firmy Clanroy Milan Kremel podle obžaloby zpronevěřil 55 milionů za prodej nemovitostí Lesů České republiky
Předseda představenstva dražební firmy Clanroy Milan Kremel podle obžaloby zpronevěřil 55 milionů za prodej nemovitostí Lesů České republiky | Foto: Marek Pokorný

"Dodnes nebylo nic zaplaceno," potvrdil právní zástupce Lesů ČR Lukáš Pilný. Případ Českých drah, kde je škoda ještě o 15 milionů vyšší, stále vyšetřuje policie.

 Není schopen se soustředit

Soudní přelíčení s Kremelem, u kterého není jasné, zda je skutečným viníkem anebo jen nastrčenou figurkou, ovšem velmi rychle skončilo. Podle advokátky Petry Lamkové byl její klient velice rozrušený. Sice si prý písemně připravil důkladnou řeč, v níž chtěl vše osvětlit, ale listinu zapomněl doma.

Kremel na tom údajně není psychicky dobře. Už během policejního vyšetřování se zhroutil a bere antidepresiva. Jeho stav se prý nyní zhoršil. "Byla mu navýšena medikace. Není schopen soustředit se a ani vypovídat," prohlásila Lamková.

Totéž potvrdil i sám Kremel. "Vypovídat budu, ale byl bych rád, abych vypovídal při příštím líčení. Abych se připravil a nebyl utlumený. Doufám, že léky snad zaberou a budu v lepší pohodě," přitakával monotónním hlasem. "Mám spoustu věcí, které bych chtěl říct. Zásadních sdělení," dodal s tím, že v současném stavu toho ale není schopen.

Soudkyně Silvie Slepičková několik desítek minut předčítala jeho lékařské zprávy a nakonec rozhodla, že líčení odročí na neurčito. "Necháme vypracovat znalecký posudek, jehož předmětem bude zkoumání duševního stavu a schopnosti účastnit se hlavního líčení," uvedla Slepičková.

Vypovídal jen před lékaři

Policie Kremela obvinila loni v dubnu. Kremel přitom dal detektivům jediné prohlášení: peníze z prodeje nemovitostí Lesů ČR prý použil k uhrazení starších závazků společnosti Clanroy. Dál už ale podle státní zástupkyně Ivy Bicanové odmítl vypovídat. 

Podrobněji se rozmluvil až před psychiatry po svém duševním kolapsu. "Ztratil víru v českou justici. Je přesvědčen, že policie je líná hledat skutečné viníky," četla soudkyně z lékařských zpráv. "Snažil se o změnu vyšetřovatele, který je podle něj zaujatý, ale neúspěšně," pokračovala.

Proč tedy Kremel neřekl, kdo je skutečný viník? "Nechte nám naši procesní taktiku," odmítá advokátka Lamková otázky serveru Aktuálně.cz. "Nic vám říkat nebudeme, máte navíc špatného zaměstnavatele," dodala. Server Aktuálně.cz totiž už dříve poukázal na to, že Lamková figuruje na seznamu turbostudentů plzeňských práv.

Za vším hledej Mexx Reality

Role Kremela, jednatřicetiletého absolventa střední odborné školy řemesel a podnikání v Novém Jičíně (maturoval před osmi lety), je opravdu pozoruhodná. A několik indicií nasvědčuje tomu, že mohl být v celé hře jen takzvaným bílým koněm.

Například to, že dražby, za které je stíhán, proběhly na podzim 2011. A první z nich se uskutečnila pouhý den poté, co byl Kremel zapsán do obchodního rejstříku jako předseda představenstva Clanroy.

Policie navíc obvinila i další podnikatele, kteří působili v Kremelově okolí - Zdeňka Macháčka a Josefa Šinágla.

Macháček vlastnil podle obchodního rejstříku zahraniční společnost Prime Enterprise ze Seychelských ostrovů, která dražební firmu Clanroy ovládala.

Do střetu se zákonem se ale Macháček dostal kvůli působení ve skupině Mexx Reality, kterou dříve řídil spolu s členem známé pražské kolotočářské rodiny Janem Kočkou. Mimochodem: slůvko Mexx měla krátce ve svém názvu i společnost Clanroy.

V Clanroyi i v Mexx Reality pak figuroval i Josef Šinágl. Byl generálním ředitelem Mexx Reality a v Clanroyi ho Kremel vystřídal na postu předsedy představenstva.

Jak Macháčka, tak Šinágla také obvinila policie ze zpronevěry. Měli si nechat peníze klientů, které od nich vybrali na nákup nemovitostí.

Šinágla Městský soud v Praze poslal před měsícem nepravomocně na pět let do vězení, Macháčkův případ kvůli jeho zdravotnímu stavu vyčlenil do samostatného řízení. Mexx Reality je od loňského jara v konkurzu a věřitelé si přihlásili pohledávky za 34 milionů korun.

Účetnictví se ztratilo

Stejně tak soud vyhlásil koncem loňského roku konkurz i na Clanroy. Zde jsou dluhy podstatně vyšší. "Věřitelé si přihlásili celkem 185 milionů," uvedla konkursní správkyně Petra Hýsková.

Jako hlavní věřitel jsou vedeny České dráhy. "Společnost Clanroy nám dluží zhruba 70 milionů korun. České dráhy se přihlásily do insolvenčního řízení a podaly na tuto společnost trestní oznámení," řekl mluvčí drah Radek Joklík.

I konkursní správkyně Hýsková přitom pochybuje, že Kremel byl hlavním viníkem pádu Clanroye. "Nebyl tam příliš dlouho," poukazuje a považuje za pravděpodobnou Kremelovu verzi. Tedy že z peněz, které měl předat Lesům ČR či Českým drahám, splácel staré dluhy.

Doklady na to, kde konkrétně peníze skončily, ale nemá. Ze sídla společnosti těsně předtím, než se ujala své fiunkce, totiž zmizely takřka veškeré dokumenty či počítače. "Prostory nesly známky narychlo zorganizovaného a nesystematického vyklizení," uvedla.

 

Právě se děje

před 9 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy