Kočkova firma ztrácí zakázku na svoz odpadu z Prahy. Máme špatnou pověst, ale batolata nejíme, říká

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
6. 1. 2017 5:30
Představenstvo Pražských služeb prozatím nepodepsalo smlouvu s firmou Prostor, kterou řídí Jan Kočka – syn jednoho z nejvlivnějších sociálních demokratů a pořadatele matějské pouti Václava Kočky. Firma měla svážet odpad na dvaceti procentech území Prahy, to se však části představenstva nelíbilo.
Popeláři v těchto dnech nejčastěji odvážejí od popelnic vánoční stromky.
Popeláři v těchto dnech nejčastěji odvážejí od popelnic vánoční stromky. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Firmě Prostor Jana Kočky (ČSSD), syna vlivného sociálního demokrata Václava Kočky, se uzavírá cesta k části mnohamiliardové zakázky na svoz komunálního odpadu v Praze. Původně jim poloměstská společnost Pražské služby chtěla přenechat zhruba dvacet procent území hlavního města, ale plán pozdržela část představenstva. Není tak jisté, zda dohoda vůbec vznikne. 

Pražské služby s Kočkovou firmou původně dohodly kontrakt, že letos převezme část svozu komunálního odpadu. To vše jen pár měsíců po tom, co poloměstská společnost za velkého úsilí získala odpadový tendr, a po tom, co pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice tvrdila, že bez svozu bude její ekonomická stabilita ohrožená. Přeprodej Pražské služby obhajují tím, že vydělají řádově miliony, protože některá území města dokáže Prostor obhospodařit levněji.

Několik dní po tom, co na případ upozornily HN, jednalo představenstvo Pražských služeb – a plán pozastavilo. "Pro firmu to je potíž, to je samozřejmé," reagoval Jan Kočka. Sice prý již předem věděl, že Prostor nenastoupí hned v lednu, ale už si na práci sehnal nové zaměstnance. “Máme pro ně využití někde jinde," dodal podnikatel. O zakázku Kočka dál stojí. “Budeme usilovat o všechny druhy zakázek – nejen o tuhle,” poznamenal s tím, že svoz odpadu jsou schopni převzít třicet dní po uzavření kontraktu. 

Každou korunu máme odmakanou

Kočka si uvědomuje, že jeho jméno vyvolává pozornost zvláště v situacích, kdy se propojuje politika či veřejná správa s rodinným byznysem. Viní z toho známou Kubiceho zprávu a reakci médií poté, co Bohumír Ďuričko zastřelil jeho bratra Václava. "Od té doby si lidé, co nás neznají, myslí, že jíme k snídani malá batolata a že jsme bezmozkové, kteří přijdou, budou bouchat do stolu a vymáhají si všechno mafiánským způsobem. Lidé, kteří mne poznají, ve finále vědí, že každou korunu máme zaslouženou a odmakanou," dodal Kočka.

Některým pražským politikům vadila právě pověst Kočkovy rodiny a představenstvo Pražských služeb nebylo jednotně přesvědčené, že převod zakázky je dobrý nápad. ”Jednoznačně prosazuji, abychom nadále svoz komunálního odpadu prováděli s použitím vlastní techniky a za pomoci vlastních zaměstnanců, je-li to pro společnost výhodné,” uvedl člen představenstva Martin Čáslavka. Podle něj by Pražské služby měly nejprve snížit své náklady a až potom případně hledat nové subdodavatele. 

"Do finálního rozhodnutí představenstva v této věci bohužel nejsem kompetentní sdělovat jakékoli informace," řekl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman. Představenstvo má o smlouvě s Prostorem jednat znovu, ale tentokrát by měl Roman předložit kolegům podrobnější informace včetně návrhu, jak snížit náklady na svoz odpadu.

Podle propočtu magistrátního odboru ochrany prostředí měl Prostor získat 19 procent území hlavního města. Člen představenstva Pražských služeb Martin Trnka v dopise radnici upozornil, že subdodávka Prostoru odpovídá třem až čtyřem procentům celé zakázky na svoz. Celý tendr má hodnotu 1,2 miliardy ročně, podíl Kočkovy firmy se tak mohl pohybovat na úrovni třiceti až čtyřiceti osmi milionů korun ročně. O jakou částku přesně se jedná, generální ředitel Roman neprozradil. Jen uvedl, že je to pro firmu výhodné.

Pražské služby podle něj vydělají víc, když například území Holyně, Lahovic, Lochkova, Malou i Velkou Chuchli, Radotín, Ruzyni nebo Sedlec, Slivenec či Zbraslav a Zličín přenechají jinému subdodavateli. Prostor je podle něj efektivnější a levnější, protože má ve vybrané oblasti provozovnu, a tudíž najezdí méně kilometrů. Nicméně Prostor i Pražské služby odpad nakonec stejně většinou vozí do spalovny v Malešicích.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 47 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy