Policejní linka: Nagyová, krtečci a Svědci Jehovovi

Simona Holecová
17. 6. 2013 1:00
Co jsme se od vyšetřovatelů dozvěděli během posledních 48 hodin
Šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan na tiskové konferenci k aféře Nagyová a spol.
Šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan na tiskové konferenci k aféře Nagyová a spol. | Foto: Vojtěch Marek

Otázky a odpovědi - Překotné dění, které odstartovalo čtvrteční zatýkání mocných - bývalých poslanců, elity vojenského zpravodajství či šéfky premiérova kabinetu -, vyvrcholilo v neděli hodinu před půlnocí pádem premiéra Petra Nečase.

Jakkoli teď země, poničená červnovými záplavami, čeká na ortel, co bude s celou vládou a zda nás čekají brzké volby, zapadnout by neměla ani policejní linka.

Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili stručný přehled: Shrnutí, co jsme se od vyšetřovatelů a advokátů jednotlivých aktérů dozvěděli během posledních 48 hodin.

Kdo všechno skončil ve vazbě?

Policejní akce ze sklonku týdne se dá shrnout tímto výčtem: Devět zadržených, osm obviněných, sedm lidí ve vazbě.

Ale po pořádku.

Ve vazebních věznicích v Ostravě, Olomouci a Brně budou na další vývoj vyšetřování čekat bývalá šéfka kabinetu premiéra Nečase Jana Nagyová.

Nagyová na cestě k soudu, který rozhodl o její vazbě.
Nagyová na cestě k soudu, který rozhodl o její vazbě. | Foto: ČTK

Dále bývalý šéf Vojenského zpravodajství a současný šéf Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a jeho někdejší podřízený, plukovník Jan Pohůnek. Ve vazbě skončil i náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

A někdejší poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. Třetí z poslaneckých "rebelů", kteří vyměnili mandát za dobře placenou funkci, Marek Šnajdr, nebyl zatčen při razii; v době policejní akce pobýval v zahraničí. Na policii se přihlásil sám a vypovídal. Ale i on skončil ve vazbě.

Šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu ostravský soud, který rozhodoval o vazbě, propustil. Stíhán bude na svobodě.

Posledního ze zadržených, šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula, policie jen vyslechla. Ale nevznesla proti němu obvinění.

Z čeho jsou obviněni?

V podstatě jde o dva případy propojené s osobou Jany Nagyové.

Bývalí poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr jsou viněni z korupčního jednání. Podle vyšetřovatelů byli ke svému odchodu ze sněmovny motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah (Tluchoř), Čepra (Šnajdr) a Českého Aeroholdingu (Fuksa). V tomto příběhu jsou obvinění i Nagyová a Boček - z podplácení.

V druhém případu jde o zneužití pravomoci úřední osoby. Jak už víte, pravá ruka končícího premiéra si měla objednávat u vojenské rozvědky sledovačky soukromých osob, aniž by k tomu měla oprávnění. Trojice Kovanda, Páleník a Pohůnek na její pokyny, a podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana nelegálně, k soukromým účelům, sledovala (dosud ještě) manželku premiéra Radku Nečasovou. A ještě také pracovnici úřadu vlády a tamního řidiče.

Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

Jaké jsou důvody vazby?

Ve všech případech udal ostravský soud jako důvod vazby obavy z ovlivňování svědků. Advokáti obviněných podali - rovněž ve všech případech - proti usnesení o vzetí do vazby stížnost.

Proč do vazby neputoval Kovanda?

Hlava vojenské rozvědky se rozhodla s vyšetřovateli spolupracovat.

Ministr obrany Vlastimil Picek se nechce unáhlit.
Ministr obrany Vlastimil Picek se nechce unáhlit. | Foto: Ludvík Hradilek

Kovanda - v policejních odposleších, jejichž část publikoval v pátek deník Insider, byl Nagyovou označován jako "pán, co má umělého psa" -  se k nelegálnímu sledování Radky Nečasové v sobotu přiznal. Čímž v podstatě usnadnil práci celému vyšetřovacímu týmu.

Jeho výpověď může urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky, řekl v pořadu České televize Ištvan. Komentoval to slovy, že se Kovanda "vyjádřil způsobem hodným vojáka, důstojníka české armády a generála."

Kovandův nadřízený, ministr obrany Vlastimil Picek, už získal od detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podklady k případu; o jeho osudu zatím nerozhodl.

Kteří politici už v kauze vypovídali?

Jisté je, že vyslechnut byl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Právě on v době, kdy trojice poslanců složila mandát a tím umožnila vládě prohlasovat daňový balíček, veřejně mluvil o vydírání.

Miroslav Kalousek: Ten, který nabídl post.
Miroslav Kalousek: Ten, který nabídl post. | Foto: Ludvík Hradilek

"Já už jsem byl vyslechnut v té souvislosti," řekl v neděli v ČT Schwarzenberg. Policii prý řekl, že jsou jeho tehdejší slova pravdivá. "Je to ovšem v rámci politiky. Že to není přímo trestný čin, ale je to tedy chování bohužel ne právě krásné stránky politiky."

K výslechu půjde jistě i ministr financí ze stejné strany Miroslav Kalousek. Právě on měl Šnajdrovi nabídnout pozici v Čepru, což novinářům řekl advokát obviněného Lukáš Trojan. Kalousek to posléze potvrdil. "Vybral jsem ho po konzultacích v odborných i politických kruzích," řekl agentuře ČTK.

Jak hájí obhájci Tluchoře, Šnajdra a Fuksu?

Skloňovat se bude otázka, zda osoby, které se vzdaly svých poslaneckých mandátů, jsou, nebo nejsou kryty poslaneckou imunitou.

Jinak ale obhájci hovoří především o tom, že jejich klienti měli svůj postup za "normální" a neviděli na výměnném obchodě (za mandát funkci) nic špatného.

Tak mluvil například Tluchořův advokát Marek Nespala. "Můj klient stále nerozumí předmětu obvinění. Jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů," řekl novinářům Nespala. "Aby politici věděli, pokud převezmou politickou funkci, co můžou a co nemůžou, protože prozatím si mysleli, že jednání o těchto věcech je zcela normální," dodal.

Šnajdrův advokát, již citovaný Lukáš Trojan, pak má za to, že jeho klient půjde brzy na svobodu - protože si po odchodu ze sněmovny finančně pohoršil. "Bylo řečeno i prokázáno a soudce tu věc konstatoval v odůvodnění, že pan Šnajdr v době, kdy rezignoval na svůj poslanecký mandát, měl příjem zhruba o 60 procent vyšší než příjem, který měl jako předseda dozorčí rady Čepro. To znamená, že tady v tom případě se jedná o historicky a možná světově unikátní záležitost, kdy je někdo obviněn z přijetí úplatku, ze kterého neměl majetkový prospěch, ale měl majetkovou ztrátu," citovala jej agentura ČTK.

Jak hájí obhájci obviněné v případu nelegálního sledování?

Právník Kovandy se nechal slyšet, že jeho klient věřil, že při sledování jednal v zájmu České republiky. Stejně budou s vysokou pravděpodobností argumentovat i další zástupci vojenských zpravodajců. Nebo, chcete-li, krtečků. Právě toto mazlivé označení Nagyová pro členy rozvědky používala.

Eduard Bruna, který hájí Nagyovou, novinářům řekl, že některé části obvinění jeho klientka odmítá a v jiných stojí na stanovisku, že nesprávně vyhodnotila dopady svého jednání.

Na otázku, proč nechala sledovat trojici lidí, řekl: "Nebylo to z důvodu toho, že by chtěla někoho poškodit nebo někomu ublížit, ale bylo to spíš z důvodu opatrnosti, že prostě dospěla k závěru, že je potřeba asi některé věci zjistit. (...) Říká, že možná v něčem pochybila, ale nebrala to nikdy jako trestnou činnost."

Co tvrdí Nagyová o sledování Radky Nečasové?

Obhájce Nagyové také řekl deníku Právo, že důvodem sledování Radky Nečasové byla obava, zda premiérova manželka není ve spojení se sektou Svědci Jehovovi. "Bála se skandálu a mně řekla, že to byl její hlavní motiv, že si myslela, že ho uchrání před tím skandálem," řekl Bruna Právu.

Radka Nečasová.
Radka Nečasová. | Foto: Aktuálně.cz

Nagyová se prý domnívala, že když ke sledování Nečasovy manželky využije Vojenské zpravodajství, podaří se celou věc utajit.

Věděl Nečas o sledování své manželky?

Ano, sama Nagyová mu měla ukázat fotky pořízené během sledovačky Radky Nečasové.

Petr Nečas tvrdí, že si myslel, že jde o provokaci bulvárních médií. "Já jsem viděl fotky, které měly být fotkami od paparazzi, od bulváru, s velkým časovým odstupem. A považoval jsem je za provokaci," uvedl odstupující premiér.

Advokát Nagyové Bruna potvrdil, že jeho klientka Nečasovi měla zatajit, že jde o záběry ze sledování Vojenského zpravodajství.

Kam zmizeli z vyšetřování Rittig a Janoušek?

Během razie prohledala policie obydlí a kanceláře podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga, mužů s nálepkou kmotrů. Detektivové z ÚOOZ se na ně dostali přes odposlechy někdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.

Žádný z nich dosud nebyl z ničeho obviněn.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ištvan v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce nevyloučil, že kriminalisté mohou otevřít (jejich) již uzavřené případy z minulosti. "Jakákoliv kauza, která nebyla vyšetřena tak, jak se skutek stal, může být znovu vyšetřena. I kauzy, které byly dříve uzavřeny," dodal Ištvan. Podle něj se kriminalisté v současnosti již řídí tím, že je možné se k některým kauzám "na základě dalších důkazů" vrátit.

Více se o tom, co by mohli vyšetřovatelé na podnikatele mít, neví; jde pouze o spekulace.

 

Právě se děje

Další zprávy