Otázky a odpovědi - Překotné dění, které odstartovalo čtvrteční zatýkání mocných - bývalých poslanců, elity vojenského zpravodajství či šéfky premiérova kabinetu -, vyvrcholilo v neděli hodinu před půlnocí pádem premiéra Petra Nečase.
Jakkoli teď země, poničená červnovými záplavami, čeká na ortel, co bude s celou vládou a zda nás čekají brzké volby, zapadnout by neměla ani policejní linka.
Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili stručný přehled: Shrnutí, co jsme se od vyšetřovatelů a advokátů jednotlivých aktérů dozvěděli během posledních 48 hodin.
Kdo všechno skončil ve vazbě?
Policejní akce ze sklonku týdne se dá shrnout tímto výčtem: Devět zadržených, osm obviněných, sedm lidí ve vazbě.
Ale po pořádku.
Ve vazebních věznicích v Ostravě, Olomouci a Brně budou na další vývoj vyšetřování čekat bývalá šéfka kabinetu premiéra Nečase Jana Nagyová.
Dále bývalý šéf Vojenského zpravodajství a současný šéf Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a jeho někdejší podřízený, plukovník Jan Pohůnek. Ve vazbě skončil i náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
A někdejší poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. Třetí z poslaneckých "rebelů", kteří vyměnili mandát za dobře placenou funkci, Marek Šnajdr, nebyl zatčen při razii; v době policejní akce pobýval v zahraničí. Na policii se přihlásil sám a vypovídal. Ale i on skončil ve vazbě.
Šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu ostravský soud, který rozhodoval o vazbě, propustil. Stíhán bude na svobodě.
Posledního ze zadržených, šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula, policie jen vyslechla. Ale nevznesla proti němu obvinění.
Z čeho jsou obviněni?
V podstatě jde o dva případy propojené s osobou Jany Nagyové.
Bývalí poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr jsou viněni z korupčního jednání. Podle vyšetřovatelů byli ke svému odchodu ze sněmovny motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah (Tluchoř), Čepra (Šnajdr) a Českého Aeroholdingu (Fuksa). V tomto příběhu jsou obvinění i Nagyová a Boček - z podplácení.
V druhém případu jde o zneužití pravomoci úřední osoby. Jak už víte, pravá ruka končícího premiéra si měla objednávat u vojenské rozvědky sledovačky soukromých osob, aniž by k tomu měla oprávnění. Trojice Kovanda, Páleník a Pohůnek na její pokyny, a podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana nelegálně, k soukromým účelům, sledovala (dosud ještě) manželku premiéra Radku Nečasovou. A ještě také pracovnici úřadu vlády a tamního řidiče.
Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.
Jaké jsou důvody vazby?
Ve všech případech udal ostravský soud jako důvod vazby obavy z ovlivňování svědků. Advokáti obviněných podali - rovněž ve všech případech - proti usnesení o vzetí do vazby stížnost.
Proč do vazby neputoval Kovanda?
Hlava vojenské rozvědky se rozhodla s vyšetřovateli spolupracovat.
Kovanda - v policejních odposleších, jejichž část publikoval v pátek deník Insider, byl Nagyovou označován jako "pán, co má umělého psa" - se k nelegálnímu sledování Radky Nečasové v sobotu přiznal. Čímž v podstatě usnadnil práci celému vyšetřovacímu týmu.
Jeho výpověď může urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky, řekl v pořadu České televize Ištvan. Komentoval to slovy, že se Kovanda "vyjádřil způsobem hodným vojáka, důstojníka české armády a generála."
Kovandův nadřízený, ministr obrany Vlastimil Picek, už získal od detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podklady k případu; o jeho osudu zatím nerozhodl.
Kteří politici už v kauze vypovídali?
Jisté je, že vyslechnut byl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Právě on v době, kdy trojice poslanců složila mandát a tím umožnila vládě prohlasovat daňový balíček, veřejně mluvil o vydírání.
"Já už jsem byl vyslechnut v té souvislosti," řekl v neděli v ČT Schwarzenberg. Policii prý řekl, že jsou jeho tehdejší slova pravdivá. "Je to ovšem v rámci politiky. Že to není přímo trestný čin, ale je to tedy chování bohužel ne právě krásné stránky politiky."
K výslechu půjde jistě i ministr financí ze stejné strany Miroslav Kalousek. Právě on měl Šnajdrovi nabídnout pozici v Čepru, což novinářům řekl advokát obviněného Lukáš Trojan. Kalousek to posléze potvrdil. "Vybral jsem ho po konzultacích v odborných i politických kruzích," řekl agentuře ČTK.
Jak hájí obhájci Tluchoře, Šnajdra a Fuksu?
Skloňovat se bude otázka, zda osoby, které se vzdaly svých poslaneckých mandátů, jsou, nebo nejsou kryty poslaneckou imunitou.
Jinak ale obhájci hovoří především o tom, že jejich klienti měli svůj postup za "normální" a neviděli na výměnném obchodě (za mandát funkci) nic špatného.
Tak mluvil například Tluchořův advokát Marek Nespala. "Můj klient stále nerozumí předmětu obvinění. Jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů," řekl novinářům Nespala. "Aby politici věděli, pokud převezmou politickou funkci, co můžou a co nemůžou, protože prozatím si mysleli, že jednání o těchto věcech je zcela normální," dodal.
Šnajdrův advokát, již citovaný Lukáš Trojan, pak má za to, že jeho klient půjde brzy na svobodu - protože si po odchodu ze sněmovny finančně pohoršil. "Bylo řečeno i prokázáno a soudce tu věc konstatoval v odůvodnění, že pan Šnajdr v době, kdy rezignoval na svůj poslanecký mandát, měl příjem zhruba o 60 procent vyšší než příjem, který měl jako předseda dozorčí rady Čepro. To znamená, že tady v tom případě se jedná o historicky a možná světově unikátní záležitost, kdy je někdo obviněn z přijetí úplatku, ze kterého neměl majetkový prospěch, ale měl majetkovou ztrátu," citovala jej agentura ČTK.
Jak hájí obhájci obviněné v případu nelegálního sledování?
Právník Kovandy se nechal slyšet, že jeho klient věřil, že při sledování jednal v zájmu České republiky. Stejně budou s vysokou pravděpodobností argumentovat i další zástupci vojenských zpravodajců. Nebo, chcete-li, krtečků. Právě toto mazlivé označení Nagyová pro členy rozvědky používala.
Eduard Bruna, který hájí Nagyovou, novinářům řekl, že některé části obvinění jeho klientka odmítá a v jiných stojí na stanovisku, že nesprávně vyhodnotila dopady svého jednání.
Na otázku, proč nechala sledovat trojici lidí, řekl: "Nebylo to z důvodu toho, že by chtěla někoho poškodit nebo někomu ublížit, ale bylo to spíš z důvodu opatrnosti, že prostě dospěla k závěru, že je potřeba asi některé věci zjistit. (...) Říká, že možná v něčem pochybila, ale nebrala to nikdy jako trestnou činnost."
Co tvrdí Nagyová o sledování Radky Nečasové?
Obhájce Nagyové také řekl deníku Právo, že důvodem sledování Radky Nečasové byla obava, zda premiérova manželka není ve spojení se sektou Svědci Jehovovi. "Bála se skandálu a mně řekla, že to byl její hlavní motiv, že si myslela, že ho uchrání před tím skandálem," řekl Bruna Právu.
Nagyová se prý domnívala, že když ke sledování Nečasovy manželky využije Vojenské zpravodajství, podaří se celou věc utajit.
Věděl Nečas o sledování své manželky?
Ano, sama Nagyová mu měla ukázat fotky pořízené během sledovačky Radky Nečasové.
Petr Nečas tvrdí, že si myslel, že jde o provokaci bulvárních médií. "Já jsem viděl fotky, které měly být fotkami od paparazzi, od bulváru, s velkým časovým odstupem. A považoval jsem je za provokaci," uvedl odstupující premiér.
Advokát Nagyové Bruna potvrdil, že jeho klientka Nečasovi měla zatajit, že jde o záběry ze sledování Vojenského zpravodajství.
Kam zmizeli z vyšetřování Rittig a Janoušek?
Během razie prohledala policie obydlí a kanceláře podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga, mužů s nálepkou kmotrů. Detektivové z ÚOOZ se na ně dostali přes odposlechy někdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.
Žádný z nich dosud nebyl z ničeho obviněn.
Vrchní státní zástupce v Olomouci Ištvan v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce nevyloučil, že kriminalisté mohou otevřít (jejich) již uzavřené případy z minulosti. "Jakákoliv kauza, která nebyla vyšetřena tak, jak se skutek stal, může být znovu vyšetřena. I kauzy, které byly dříve uzavřeny," dodal Ištvan. Podle něj se kriminalisté v současnosti již řídí tím, že je možné se k některým kauzám "na základě dalších důkazů" vrátit.
Více se o tom, co by mohli vyšetřovatelé na podnikatele mít, neví; jde pouze o spekulace.