Krtečku, přines žrádlo pro psy. Šifry Jany Nagyové

Zdeněk John
15. 6. 2013 8:00
Insider popsal, jak se domlouvala parta kolem premiérovy pravé ruky
Jana Nagyová, sekční šéfka na Úřadu vlády
Jana Nagyová, sekční šéfka na Úřadu vlády | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ivánek měl kapříky, David Rath žlutý penízky, pravá ruka Petra Nečase Jana Nagyová a její parta jsou zase samé "žrádlo pro psa".

Do slovníku šifrovacích řečí, které vždy v Česku rychle zlidoví, přinesla aféra kolem vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády pár nových výrazů.

Když se Nagyová musí zmínit, že má v jeden říjnový den loňského roku schůzku s generálmajorem Milanem Kovandou, nesetkává se s ním, ale s „pánem, co má umělého psa". O pár měsíců později, v březnu 2013, když se Nagyová podle policejních odposlechů radí s Lubomírem Poulem o nutnosti sledovat Nečasova řidiče a jednu zaměstnankyni Úřadu vlády, vyslovuje názor, že „je trapné požádat někoho o sledování řidiče". Takže se bude muset vymyslet jiné řešení - opět přes „Umělého psa".

Nemluví se zásadně o fotografiích premiérovy manželky či jiných záznamech pořízených zpravodajskou technikou, ale o „těch věcech".

Skoro to vypadá, jako kdyby tvůrcem konspiračních debat zachycených odposlechy hovorů či SMS byl nějaký kynolog. Nebo aspoň někdo, kdo má prostě psy rád. Hemží se to tu „pejsky", jejich „venčením" (venkovní sledování). „Pracujeme na TOM," poslušně hlásí Nagyové pán s umělým psem alias Kovanda (jindy též Kovák).

Když si policisté z ÚOOZ lámali hlavu, kdo je tím žrádlem pro psy, došli k přesvědčení, že to jsou již zmíněný Nečasův řidič a nejspíš jeho o dvanáct let mladší přítelkyně. Z pohledu Nagyové, obviněné jako hlavní organizátorka celé aféry, se totiž stala nemilá věc. Právě Nečasův řidič si objednaného sledování všiml a Nagyové se o něm zmínil. Nagyová tedy potřebovala něco mít i na řidiče, proto dala sledovat i jeho. Později mu získaný „materiál" ukázala, aby byl poslušný - s tím, že ho má od novinářů.

Žrádlem pro psy jsou právě Nečasův řidič a mladá žena. „Obrázky žrádla pro psy" tedy posloužily k tomu, aby řidič nedělal problémy.

Do šifrovací řeči byla zasvěcena skoro celá parta. Když jedna z podřízených Nagyové hlásí, že splnila úkol pro generála Kovandu, použije výraz „pro Umělého psa".

Umělý pes je pochopitelně klíčové slovní spojení, často hlásí, že „něco máme".

Pro pracovníky vojenského zpravodajství má Nagyová mazlivé označení „krtečci". Když se třeba v dubnu Poula ptá, zda by měl čas, aby mohli všechno od „krtečka" prohlédnout, žádá čtvrtek. Protože ve středu ještě bude „krteček zpracovávat".

Prohlížení toho, co „krteček" nasbíral, se nazývá „sekvencí". „Budeme mít záběry, jak ON má zaparkováno u NÍ," slibuje Nagyová, že sekvence bude zajímavá a krteček byl úspěšný. Řeč je o žrádle pro psy, pochopitelně.

Jak oslovuje Jana Nagyová Petra Nečase, jehož manželku nejspíš kvůli snazšímu souhlasu s rozvodem nechala sledovat, ze spisů jasné není.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy