Pojďme si pro uhlí za těžební limity, navrhuje ministr

Pavel Baroch
13. 10. 2009 13:15
Jaderná energie má ale napříště hrát prim
Těžba uhlí na sokolovsku.
Těžba uhlí na sokolovsku. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr průmyslu Vladimír Tošovský chce požádat úřednickou vládu Jana Fischera, aby zrušila těžební limity. Ty v roce 1991 stanovil kabinet Petra Pitharta pro ochranu severočeských obcí před postupem povrchových dolů.

"Počítáme s tím, že navrhneme vládě, aby bylo toto nařízení zrušeno," řekl Tošovský, podle něhož jde o nesystémový prvek.

K takovému kroku - návrhu na zrušení těžební hranice - se zatím neodvážil žádný předchozí ministr průmyslu, ačkoli mnozí z nich si to také přáli. Včetně Tošovského předchůdce Martina Římana.

Zrušení limitů, které chrání dvoutisícový Horní Jiřetín a Černice, podle ministra průmyslu ještě automaticky neznamená, že se za touto hranicí začne automaticky těžit.

S prolomením limitů počítá novelizovaná energetická koncepce státu do roku 2050, jejíž návrh v úterý Tošovský představil. Podle Tošovského by uhlí za limity mělo prioritně směřovat do tepláren. Některým z nich hrozí, že po roce 2012 budou bez paliva.

Rozhodnutí bude na vládě

Prolomení limitů je součást Tošovského plánu využít maximálně tuzemské zdroje energie. S jeho záměrem ovšem nesouhlasí nejen severočeské obce a ekologické organizace, ale také ministerstvo životního prostředí. Rovněž premiér Jan Fischer opakovaně slíbil, že jeho vláda nebude o limitech rozhodovat.

"Na zachování těžebních limitů trváme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Podle ministra průmyslu Tošovského se ovšem kabinet dostal do jiné pozice, protože bude vládnout o půl roku déle, než se původně předpokládalo. "Vláda jedná ve sboru, jak se nakonec rozhodne, to nechci předjímat," konstatoval Tošovský.

Nevládní organizace ovšem tvrdí, že uhlí za limity není potřeba. "Pokud sečteme možnosti snižování energetické náročnosti v domech a zelených, obnovitelných zdrojích tepla, lze kompletně nahradit současnou spotřebu tepla," uvedli ve společném prohlášení Hnutí Duha, Calla a Centrum pro dopravu a energetiku.

Energie roku 2050

  • Jádro: 25%
  • Plyn: 21%
  • Uhlí: 20%
  • Ropa: 19%
  • Obnovitelné: 15%

Ministerský plán na rozšíření hnědouhlených dolů naopak uvítalo Teplárenské sdružení. "Souhlasíme s případnou těžbou za územními limity," uvedlo v prohlášení, podle něhož je pro takzvanou malou energetiku, jako jsou právě teplárny, "hnědé zlato" za limity klíčové.

Uran bude jedničkou

I kdyby se těžební limity nakonec prolomily, návrh energetické koncepce počítá s tím, že uhlí bude hrát v energetice stále menší roli.

Strategie počítá s tím, že bude postupně klesat podíl uhlí a kapalných paliv, a narůstat podíl jádra, zemního plynu a obnovitelných zdrojů. Nejvyšší, 25procentní podíl by mělo mít jádro.

 

Právě se děje

Další zprávy