Jiřetín je blíž demolici. Část vsi chce jednat s těžaři

Pavel Baroch
11. 7. 2009 19:44
Poslanci už nejspíš neschválí novelu horního zákona
Kde se zastaví? Před Horním Jiřetínem, nebo...?
Kde se zastaví? Před Horním Jiřetínem, nebo...? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Horní Jiřetín - Naděje, že se Hornímu Jiřetínu a Černicím nakonec vyhne těžba hnědého uhlí, se znovu výrazně zmenšila.

Poslanci už s největší pravděpodobnější neschválí do voleb novelu horního zákona, která by obce více ochránila před postupujících povrchovým dolem.

Skupina tamních obyvatel ze sdružení Dialog navíc oznámila, že chce s těžaři vyjednávat o nových podmínkách, za nichž by byli ochotni se kvůli těžbě přestěhovat.

"Chceme se aktivně podílet na sestavení podmínek pro reálný případ, kdy by obce musely ustoupit uhlí," konstatoval Petr Leichner, zástupce sdružení Dialog a zároveň jiřetínský zastupitel.

Konečně partner k jednání, libují si těžaři

Vedení Litvínovské uhelné (dříve Mostecká uhelná) aktivitu sdružení přivítalo. Těžaři stanovili první podmínky pro přestěhování obyvatel už před několika lety, ale od té doby s nimi nikdo nejednal.

"Podmínky původní nabídky byly tvořeny bez účasti obyvatel Horního Jiřetína, protože chyběl oficiální partner. Zastupitelé města o ní totiž odmítli přes opakované žádosti těžební společnosti jednat," řekla mluvčí těžební firmy Liběna Novotná. Těžaři jsou přitom připraveni investovat do rozšíření dolu až 22 miliard korun.

Podle Vladimíra Buřta, místostarosty Horního Jiřetína, se ovšem aktivitou sdružení Dialog ve vztahu k Litvínovské uhelné nic nemění. Tvrdí, že sdružení nemá žádné pověření s težaři jednat.

To nedopustíme
To nedopustíme | Foto: Pavel Baroch

"Na našem usnesení nekomunikovat s těžební firmou se nic nemění," řekl Buřt, podle něhož je prioritou Horního Jiřetína i Černic zachování těžebních limitů, jak je v roce 1991 stanovila vláda Petra Pitharta.

Novela zákona nemá šanci

Větší ochranu obou obcí měla přinést novela horního zákona, která už měsíce leží v Poslanecké sněmovně.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko ovšem už nevěří tomu, že by se do voleb podařilo předlohu prosadit. "Novela má ve sněmovně velmi malou podporu," řekl Miko na otázku Aktuálně.cz. Dodal, že osobně se s novelou ztotožnil, byť ještě vznikla za jeho předchůdce Martina Bursíka, který ji dokázal prosadit i v koaliční vládě.

Obyvatele Horního Jiřetína a Černic tak dál čeká nejistota, jestli nakonec nebudou jejich domy srovnány se zemí. Fischerova přechodná vláda sice slíbila, že o těžebních limitech nebude rozhodovat, ovšem co bude po podzimních volbách, není možné zatím odhadnout.

Bursík: Ještě se o novelu ve sněmovně popereme

Exministr životního prostředí a poslanec za Stranu zelených Martin Bursík uvedl, že se ještě pokusí novelu horního zákona ve sněmovně prosadit.

Foto: Archiv

"Ještě bych to nevzdával. Stojí za to se o předlohu ještě poprat. Jde jen o vůli poslanců," řekl Aktuálně.cz Bursík. Dodal, že pro novelu ve vládě dokonce zvednul ruku tehdejší ministr průmyslu Martin Říman z ODS, který se před tím vyjádřil několikrát v tom smyslu, že je potřeba uhlí za limity vytěžit.

Dokumenty za 20 milionů

Novela horního zákona zavádí přesnější pravidla pro případný odpis zásob.

Ministerstvo životního prostředí totiž už roky marně požaduje po Litvínovské uhelné (dříve Mostecká uhelná) doklady k tomu, aby mohlo požádat o odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi.

Těžaři se tomu úspěšně vyhýbají. Platný horní zákon totiž neuvádí žádný termín, do kdy musí být žádost vyřízena.

Novela ovšem jednoznačně říká: Pokud těžební společnost požadované dokumenty nedodá do jednoho roku, mohou jí úřady vyměřit pokutu až 20 milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy