Špioni si prokopali chodbu do domu člena NATO. O víkendech si chodili pro tajné spisy

Pavel Švec Pavel Švec
Aktualizováno 12. 8. 2024 10:23
Přelom roku 1966 a 1967. V Praze vrcholil boj agentů mezi socialistickým Východem a kapitalistickým Západem. Do souboje se svými protějšky se pustili i agenti československé kontrarozvědky. Připravili smělý plán, jak získat cenné dokumenty Severoatlantické aliance. Pomoci jim měla tajná chodba.
Podivné zločiny, díl 7. (trailer) | Video: Aktuálně.cz

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

V Nerudově ulici, na svahu pod Pražským hradem, stojí monumentální Thun-Hohenštejnský (nebo také Kolovratský) palác. Sídlí zde italské velvyslanectví. A tak tomu bylo i v 60. letech, kdy byla Evropa rozdělena železnou oponou na socialistický a kapitalistický blok, na tábor států Varšavské smlouvy a Severoatlantické aliance. A Itálie, jakožto člen NATO, byla tehdy samozřejmě nepřítelem.

Československá lidová armáda v té době procházela modernizací, na území republiky se budoval raketový systém Varšavské smlouvy a desítky agentů měly za úkol co nejvíce dezorientovat zpravodajské služby NATO. Důležité však také bylo zjistit, co nepřítel vlastně o rozmístění vojenských jednotek, strategických zbraní či objektů ví.

Poslechněte si celý díl:

Jedinou cestou jak rozpoznat rozsah znalostí Severoatlantické aliance bylo infiltrovat velvyslanectví členského státu, ideálně do kanceláří nepozorovaně proniknout a citlivý materiál získat.

Plán agentů kontrarozvědky byl ambiciózní. Rozhodli se vybudovat tajnou chodbu.

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy