Praha – Volný čas o letních prázdninách netráví většina českých školáků aktivně, spíše ho prosedí před televizí nebo u počítače. Až 64 procent dětí nedělá pravidelně vůbec žádný sport, 32 procent jen nárazově, tedy jeden až dva týdny v průběhu prázdninových měsíců.
Podle odborníků si navíc nemají z koho brát příklad. Až 61 procent rodičů přiznává, že jejich rodinu nelze označit za sportovně aktivní. Vyplývá to ze studie, kterou vytvořila společnost NMS Market Research.
"V době prázdnin, která je speciálně určena k nabrání nových sil ke školní docházce, až dvě třetiny dětí tráví volný čas před obrazovkami. Tento čas činí během roku běžně i více než sedm hodin denně, o prázdninách však toto číslo může být ještě vyšší," říká primář Olivovy dětské léčebny Jan Šulc.
Pohyb v průběhu školního roku zajišťují dětem různé sportovní kroužky. Pravidelně tak sportuje 63 procent žáků prvního a druhého stupně základní školy. Nejoblíbenějšími aktivitami jsou tanec, fotbal a plavání.
Například tělovýchovné organizaci Sokol se v posledním roce mírně zvýšila členská základna žáků a žákyň. Dohromady jich chodí cvičit přes 54 tisíc. "V letních měsících mají pohybové aktivity specifickou podobu. Nekonají se pravidelné cvičební hodiny jako po zbytek roku, ale spíše různá soustředění. Snažíme se, aby děti byly venku v přírodě," říká Zdeněk Kubín ze Sokola.
I tak si rodiče 32 procent žáků myslí, že by se jejich ratolesti mohly sportu věnovat více. "Bohužel řada rodin s nižšími příjmy nakládá se svým volným časem neaktivně, ba dokonce nezdravě. Často tráví víkendový čas tzv. hypermarketovou turistikou, kde navíc v rámci úsporných opatření mnohdy nakupují nekvalitní potraviny. Na místo dojedou autem, nakoupí na týden, pak rodina navštíví fast food, dále kino, domů autem a večer televize. Výsledkem je nerovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem," popisuje Šulc. Téměř čtvrtina starších školáků trpí nadváhou, 13 procent dokonce obezitou.
Zvýšit u školáků zájem o sport je jedním z cílů ministerstva školství pro rok 2016. „Mezi priority programu se řadí podpora zdravého životního stylu v oblasti výživy, pohybových aktivit i mentálního zdraví,“ uvádí zástupci resortu. S motivací k pohybu i mimo tělesnou výchovu podle nich počítá už rámcový vzdělávací program pro základní školy.
Přilákat děti ke sportování se snaží i společnost Sazka spolu s Českým olympijským výborem. Vymyslely projekt Olympijský víceboj, do kterého se zapojilo už 1200 škol.
"Primárně není důležité, aby děti dosahovaly vrcholných sportovních výkonů, ale chceme jim přinášet radost a motivaci k pohybu, která jim následně vydrží dlouhodobě," říká tiskový mluvčí Sazky Václav Friedmann. Společně vytvořili nadační fond, kde mohou sociálně slabší rodiny požádat o dar, jež zaplatí dítěti sportovní výstroj, výzbroj nebo členství v klubu. O příspěvek už požádali rodiče stovek školáků.