Národ pupků? Jednou týdně cvičí přes polovinu Čechů

ČTK ČTK
25. 5. 2015 16:00
Podle průzkumu Češi nejraději vyrážejí na kolo. Stále oblíbenější je také kondiční běh.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Více než polovina dospělých Čechů sportuje minimálně jednou týdně, dalších 30 procent se ale aktivně pohybuje jen výjimečně nebo vůbec.

Ukázal to průzkum značky Rajec, jehož se zúčastnilo 500 respondentů.

Jako hlavní sport lidé nejčastěji uvedli cyklistiku. Velký boom v posledních letech zažívá také kondiční běh, který je pro velkou skupinu lidí doplňkovým sportem.

Nejčastěji Češi sportují jednou až dvakrát týdně, odpověděla tak bezmála třetina respondentů.

Pětina je ještě aktivnější, 16 procent zařazuje aktivní pohyb do svého denního rozvrhu třikrát až čtyřikrát týdně, čtyři procenta téměř každodenně.

30 procent Čechů se prakticky nepohybuje

Naopak bezmála 30 procent Čechů se prakticky nepohybuje. Deset procent Čechů nesportuje vůbec. Dalších téměř dvacet se sportu věnuje jen výjimečně, méně často než jednou měsíčně.

Aktivnější přitom bývají lidé s vyšším vzděláním. Mezi vysokoškoláky 42 procent lidí uvedlo, že sportuje jednou až dvakrát týdně, naopak u lidí se základním vzděláním to byla jen pětina.

Ve skupinách lidí se základním vzděláním a vyučených byla přibližně čtvrtina respondentů, kteří sportují méně než jednou měsíčně.

Jako svůj hlavní sport 30 procent dotázaných označilo cyklistiku nebo spinning. Převažuje především mezi respondenty ve věkových skupinách nad 45 let, kde ji uvedlo přes 40 procent dotázaných.

Běh je primární sportovní aktivitou pro deset procent Čechů. Nejpopulárnější je mezi lidmi od 18 do 26 let, kde ho na první místo dalo 18,2 procenta respondentů a vyrovnal se celkově nejrozšířenější cyklistice.

Autoři průzkumu provedeného prostřednictvím aplikace Instant Research upozorňují, že pro řadu sportovců je běh doplňkovou aktivitou k jejich hlavnímu sportu. Počet lidí, kteří pravidelně běhají, tak bude výrazně vyšší.

Sportující lidé se také často věnují rychlé chůzi, případně jejím variantám ve fitcentrech, a chodí do posilovny.

Věnujete se ve volném čase sportu?

Ano, 5x - 7x týdně 3,9 %
Ano, 3x - 4x týdně 16,0 %
Ano, 1x - 2x týdně 32,0 %
Ano, 1x za dva týdny 12,7 %
Ano, 1x za měsíc 6,2 %
Ne, pouze výjimečně (méně než 1x za měsíc) 19,3 %
Ne, vůbec 10,0 %

Pramen: Značka Rajec.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy