Národ pupků? Jednou týdně cvičí přes polovinu Čechů

ČTK ČTK
25. 5. 2015 16:00
Podle průzkumu Češi nejraději vyrážejí na kolo. Stále oblíbenější je také kondiční běh.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Více než polovina dospělých Čechů sportuje minimálně jednou týdně, dalších 30 procent se ale aktivně pohybuje jen výjimečně nebo vůbec.

Ukázal to průzkum značky Rajec, jehož se zúčastnilo 500 respondentů.

Jako hlavní sport lidé nejčastěji uvedli cyklistiku. Velký boom v posledních letech zažívá také kondiční běh, který je pro velkou skupinu lidí doplňkovým sportem.

Nejčastěji Češi sportují jednou až dvakrát týdně, odpověděla tak bezmála třetina respondentů.

Pětina je ještě aktivnější, 16 procent zařazuje aktivní pohyb do svého denního rozvrhu třikrát až čtyřikrát týdně, čtyři procenta téměř každodenně.

30 procent Čechů se prakticky nepohybuje

Naopak bezmála 30 procent Čechů se prakticky nepohybuje. Deset procent Čechů nesportuje vůbec. Dalších téměř dvacet se sportu věnuje jen výjimečně, méně často než jednou měsíčně.

Aktivnější přitom bývají lidé s vyšším vzděláním. Mezi vysokoškoláky 42 procent lidí uvedlo, že sportuje jednou až dvakrát týdně, naopak u lidí se základním vzděláním to byla jen pětina.

Ve skupinách lidí se základním vzděláním a vyučených byla přibližně čtvrtina respondentů, kteří sportují méně než jednou měsíčně.

Jako svůj hlavní sport 30 procent dotázaných označilo cyklistiku nebo spinning. Převažuje především mezi respondenty ve věkových skupinách nad 45 let, kde ji uvedlo přes 40 procent dotázaných.

Běh je primární sportovní aktivitou pro deset procent Čechů. Nejpopulárnější je mezi lidmi od 18 do 26 let, kde ho na první místo dalo 18,2 procenta respondentů a vyrovnal se celkově nejrozšířenější cyklistice.

Autoři průzkumu provedeného prostřednictvím aplikace Instant Research upozorňují, že pro řadu sportovců je běh doplňkovou aktivitou k jejich hlavnímu sportu. Počet lidí, kteří pravidelně běhají, tak bude výrazně vyšší.

Sportující lidé se také často věnují rychlé chůzi, případně jejím variantám ve fitcentrech, a chodí do posilovny.

Věnujete se ve volném čase sportu?

Ano, 5x - 7x týdně 3,9 %
Ano, 3x - 4x týdně 16,0 %
Ano, 1x - 2x týdně 32,0 %
Ano, 1x za dva týdny 12,7 %
Ano, 1x za měsíc 6,2 %
Ne, pouze výjimečně (méně než 1x za měsíc) 19,3 %
Ne, vůbec 10,0 %

Pramen: Značka Rajec.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy