Národ pupků? Jednou týdně cvičí přes polovinu Čechů

ČTK ČTK
25. 5. 2015 16:00
Podle průzkumu Češi nejraději vyrážejí na kolo. Stále oblíbenější je také kondiční běh.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Více než polovina dospělých Čechů sportuje minimálně jednou týdně, dalších 30 procent se ale aktivně pohybuje jen výjimečně nebo vůbec.

Ukázal to průzkum značky Rajec, jehož se zúčastnilo 500 respondentů.

Jako hlavní sport lidé nejčastěji uvedli cyklistiku. Velký boom v posledních letech zažívá také kondiční běh, který je pro velkou skupinu lidí doplňkovým sportem.

Nejčastěji Češi sportují jednou až dvakrát týdně, odpověděla tak bezmála třetina respondentů.

Pětina je ještě aktivnější, 16 procent zařazuje aktivní pohyb do svého denního rozvrhu třikrát až čtyřikrát týdně, čtyři procenta téměř každodenně.

30 procent Čechů se prakticky nepohybuje

Naopak bezmála 30 procent Čechů se prakticky nepohybuje. Deset procent Čechů nesportuje vůbec. Dalších téměř dvacet se sportu věnuje jen výjimečně, méně často než jednou měsíčně.

Aktivnější přitom bývají lidé s vyšším vzděláním. Mezi vysokoškoláky 42 procent lidí uvedlo, že sportuje jednou až dvakrát týdně, naopak u lidí se základním vzděláním to byla jen pětina.

Ve skupinách lidí se základním vzděláním a vyučených byla přibližně čtvrtina respondentů, kteří sportují méně než jednou měsíčně.

Jako svůj hlavní sport 30 procent dotázaných označilo cyklistiku nebo spinning. Převažuje především mezi respondenty ve věkových skupinách nad 45 let, kde ji uvedlo přes 40 procent dotázaných.

Běh je primární sportovní aktivitou pro deset procent Čechů. Nejpopulárnější je mezi lidmi od 18 do 26 let, kde ho na první místo dalo 18,2 procenta respondentů a vyrovnal se celkově nejrozšířenější cyklistice.

Autoři průzkumu provedeného prostřednictvím aplikace Instant Research upozorňují, že pro řadu sportovců je běh doplňkovou aktivitou k jejich hlavnímu sportu. Počet lidí, kteří pravidelně běhají, tak bude výrazně vyšší.

Sportující lidé se také často věnují rychlé chůzi, případně jejím variantám ve fitcentrech, a chodí do posilovny.

Věnujete se ve volném čase sportu?

Ano, 5x - 7x týdně 3,9 %
Ano, 3x - 4x týdně 16,0 %
Ano, 1x - 2x týdně 32,0 %
Ano, 1x za dva týdny 12,7 %
Ano, 1x za měsíc 6,2 %
Ne, pouze výjimečně (méně než 1x za měsíc) 19,3 %
Ne, vůbec 10,0 %

Pramen: Značka Rajec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy