Po razii v hřebčíně v Kladrubech přišlo osm obvinění

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 6. 2013 18:51
Žalobci je viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice/Praha - Po zásahu v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem následovalo obvinění osmi lidí.

Žalobci je viní ze sjednání výhody, pletichy při zadávání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie, informovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Do hřebčína přijeli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v pátek a týž den padla obvinění. Zásah byl součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Policisté podle dostupných informací navštívili ministerstvo zemědělství, úřad Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či stavební úřad v Chrudimi.

Jde o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců. Spojovacím prvkem zásahů by mohla být stavební společnost Metrostav, která měla opravovat část kladrubského areálu a v současnosti provádí přestavbu hotelu Bohemia v Chrudimi, který policisté údajně také navštívili.

Skutky, za které jsou obvinění stíháni, podle Bradáčové souvisejí s realizací první a druhé etapy obnovy kladrubského hřebčína. "Jednání vykazuje korupční znaky a útočí mimo jiné na dotační prostředky EU," uvedla vrchní státní zástupkyně.

Minulý rok hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy