Po razii v hřebčíně v Kladrubech přišlo osm obvinění

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 6. 2013 18:51
Žalobci je viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice/Praha - Po zásahu v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem následovalo obvinění osmi lidí.

Žalobci je viní ze sjednání výhody, pletichy při zadávání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie, informovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Do hřebčína přijeli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v pátek a týž den padla obvinění. Zásah byl součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Policisté podle dostupných informací navštívili ministerstvo zemědělství, úřad Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či stavební úřad v Chrudimi.

Jde o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců. Spojovacím prvkem zásahů by mohla být stavební společnost Metrostav, která měla opravovat část kladrubského areálu a v současnosti provádí přestavbu hotelu Bohemia v Chrudimi, který policisté údajně také navštívili.

Skutky, za které jsou obvinění stíháni, podle Bradáčové souvisejí s realizací první a druhé etapy obnovy kladrubského hřebčína. "Jednání vykazuje korupční znaky a útočí mimo jiné na dotační prostředky EU," uvedla vrchní státní zástupkyně.

Minulý rok hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy