Brit jedná se státem o vstupu do národní památky - hřebčína Kladruby

Brit jedná se státem o vstupu do národní památky - hřebčína Kladruby
Tady v Kladrubech Nad Labem je šlechtěn od roku 1570
Na světě žije asi 1200 Starokladrubských koní, tady v Kladrubech Nad Labem asi tři sta běloušů a bělek
Jen jedna z desítek stájí se pyšní touto bustou
Žije tu asi tucet plemenných hřebců
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
14. 1. 2010 11:51

Kladruby nad Labem - Čechoangličan Jiří Šmíd a konsorcium firem jednají s ministerstvem zemědělství, jak získat pod kontrolu národní kulturní památku. Světoznámý hřebčín Kladruby.

Britové jsou připraveni investovat stovky milionů korun do zařízení, kde se už od 16. století šlechtí starokladrubští koně.

Britská investice je jednou z alternativ, jak přivést do Kladrub evropské dotace. Hřebčín investice do vybavení nutně potřebuje. Částka 70 milionů korun, kterou každoročně dotuje provoz hřebčína ministerstvo zemědělství, podle něj k pokrytí všech nákladů nestačí.

V havarijním stavu je například kanalizace, ve středisku ve Slatiňanech je zase nevyhovující zařízení pro odchov hříbat.

Podívejte se do Kladrub sami.

A poté si případně přečtěte i článek s více podrobnostmi: O národní památku hřebčín v Kladrubech usiluje Brit

 

Právě se děje

před 31 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy