V kladrubském hřebčíně zasahovala policie, šla najisto

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 5. 2013 15:45
Zásah je součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, všechny spojují dotace
Kladrubský hřebčín. Ilustrační foto.
Kladrubský hřebčín. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice -  V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem v pátek zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zásah byl součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Jde podle něho o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců. Ke kauze se policie vyjádří zřejmě příští týden. Spojovacím prvkem zásahů by mohla být stavební společnost Metrostav, která měla opravovat část kladrubského areálu a v současnosti provádí přestavbu hotelu Bohemia v Chrudimi, který policisté údajně také navštívili.

"ÚOOZ realizuje trestní věc, kterou dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství," řekla bez dalších podrobností šéfka úřadu Lenka Bradáčová.

Ministerstvo zemědělství bylo o přítomnosti policie v Národním hřebčíně informováno. "Při zásahu poskytuje policistům veškerou potřebnou součinnost," uvedla mluvčí úřadu. Policisté podle České televize navštívili ráno také přímo ministerstvo zemědělství. Odnesli si prý dokumenty, které se týkají kladrubského hřebčína.

K celému případu se ÚOOZ vyjádří souhrnnou zprávou zřejmě příští týden.

Ministr zemědělství Petr Bendl loni odvolal z funkce ředitele hřebčína Jana Höcka, kterého nahradil Jiří Jehlička. Důvodem byla kontrola, kterou ministr do hřebčína poslal, a rozpory týkající se budoucnosti organizace.

Problémy se podle Bendla týkaly nakládání s financemi, způsobu prodeje koní a také průhlednosti některých výběrových řízení. Höck označil pochybení spíše jako formální.

Změny ve vedení hřebčína jsou v posledních letech časté. Höckův předchůdce Jaroslav Dražan byl odvolán v listopadu 2009 pro chyby ve vedení organizace, Lenku Gotthardovou odvolal v roce 2008 tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič. Svůj krok odůvodnil chybami v účetnictví hřebčína.

Kontrolovaná místa spojují dotace

Zásah v Kladrubech byl součástí větší akce ÚOOZ na více místech České republiky, jejichž společným jmenovatelem jsou dotace.

Policie tak zasahovala na radnici v Chrudimi a Regionální radě regionu Severovýchod v Hradci Králové, od obou míst si vyžádal podklady. 

V Chrudimi byli policisté na stavebním úřadě, od regionální rady chtěli informace k jednomu z dotovaných projektů. 

"Šetření se netýká činnosti úřadu nebo zaměstnanců, ale směřuje k získání dokumentů a informací k jednomu projektu, nevíme ke kterému," řekl Zdeněk Vašák pověřený vedením Úřadu Regionální rady.

Podle starosty Chrudimi Petra Řezníčka byli policisté z ÚOOZ v pátek ráno na stavebním úřadu. "Nemohu se o tom bavit," řekl vedoucí chrudimského stavebního úřadu Vlastimil Bálek.

Policie zasahovala i v dotovaném hotelu

Podle neověřených informací policisté ÚOOZ sháněli informace i v chrudimském hotelu Bohemia, který je od ledna uzavřený a podstupuje rozsáhlou modernizaci. 

Na ni získal dotaci 43 milionů z Regionálního operačního programu, celkové náklady dosáhnou zhruba 90 milionů korun včetně vybavení.

Vedení hotelu o přítomnosti policie neví. "Jsem dnes mimo Chrudim, nevidím důvod, proč by policie měla v hotelu být," řekl Radovan Doubek, prokurista společnosti Homa holding, které hotel patří.

Regionální rada v minulosti dotaci na modernizaci hotelu pozastavila kvůli podezření z manipulace při losování veřejných zakázek. Ze stejného důvodu věc vyšetřovala i policie. Kontrola regionální rady skončila bez výhrad, investor vypsal nové výběrové řízení na zhotovitele stavby a projekt mohl pokračovat.

Kladruby chovají koně přes 400 let

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína.

Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

V Kladrubech chovají starokladrubského bělouše a ve Slatiňanech starokladrubského vraníka. Obě stáda čítají asi 500 koní. Starokladrubský kůň je jediné původní dochované plemeno v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy