V kladrubském hřebčíně zasahovala policie, šla najisto

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 5. 2013 15:45
Zásah je součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, všechny spojují dotace
Kladrubský hřebčín. Ilustrační foto.
Kladrubský hřebčín. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice -  V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem v pátek zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zásah byl součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Jde podle něho o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců. Ke kauze se policie vyjádří zřejmě příští týden. Spojovacím prvkem zásahů by mohla být stavební společnost Metrostav, která měla opravovat část kladrubského areálu a v současnosti provádí přestavbu hotelu Bohemia v Chrudimi, který policisté údajně také navštívili.

"ÚOOZ realizuje trestní věc, kterou dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství," řekla bez dalších podrobností šéfka úřadu Lenka Bradáčová.

Ministerstvo zemědělství bylo o přítomnosti policie v Národním hřebčíně informováno. "Při zásahu poskytuje policistům veškerou potřebnou součinnost," uvedla mluvčí úřadu. Policisté podle České televize navštívili ráno také přímo ministerstvo zemědělství. Odnesli si prý dokumenty, které se týkají kladrubského hřebčína.

K celému případu se ÚOOZ vyjádří souhrnnou zprávou zřejmě příští týden.

Ministr zemědělství Petr Bendl loni odvolal z funkce ředitele hřebčína Jana Höcka, kterého nahradil Jiří Jehlička. Důvodem byla kontrola, kterou ministr do hřebčína poslal, a rozpory týkající se budoucnosti organizace.

Problémy se podle Bendla týkaly nakládání s financemi, způsobu prodeje koní a také průhlednosti některých výběrových řízení. Höck označil pochybení spíše jako formální.

Změny ve vedení hřebčína jsou v posledních letech časté. Höckův předchůdce Jaroslav Dražan byl odvolán v listopadu 2009 pro chyby ve vedení organizace, Lenku Gotthardovou odvolal v roce 2008 tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič. Svůj krok odůvodnil chybami v účetnictví hřebčína.

Kontrolovaná místa spojují dotace

Zásah v Kladrubech byl součástí větší akce ÚOOZ na více místech České republiky, jejichž společným jmenovatelem jsou dotace.

Policie tak zasahovala na radnici v Chrudimi a Regionální radě regionu Severovýchod v Hradci Králové, od obou míst si vyžádal podklady. 

V Chrudimi byli policisté na stavebním úřadě, od regionální rady chtěli informace k jednomu z dotovaných projektů. 

"Šetření se netýká činnosti úřadu nebo zaměstnanců, ale směřuje k získání dokumentů a informací k jednomu projektu, nevíme ke kterému," řekl Zdeněk Vašák pověřený vedením Úřadu Regionální rady.

Podle starosty Chrudimi Petra Řezníčka byli policisté z ÚOOZ v pátek ráno na stavebním úřadu. "Nemohu se o tom bavit," řekl vedoucí chrudimského stavebního úřadu Vlastimil Bálek.

Policie zasahovala i v dotovaném hotelu

Podle neověřených informací policisté ÚOOZ sháněli informace i v chrudimském hotelu Bohemia, který je od ledna uzavřený a podstupuje rozsáhlou modernizaci. 

Na ni získal dotaci 43 milionů z Regionálního operačního programu, celkové náklady dosáhnou zhruba 90 milionů korun včetně vybavení.

Vedení hotelu o přítomnosti policie neví. "Jsem dnes mimo Chrudim, nevidím důvod, proč by policie měla v hotelu být," řekl Radovan Doubek, prokurista společnosti Homa holding, které hotel patří.

Regionální rada v minulosti dotaci na modernizaci hotelu pozastavila kvůli podezření z manipulace při losování veřejných zakázek. Ze stejného důvodu věc vyšetřovala i policie. Kontrola regionální rady skončila bez výhrad, investor vypsal nové výběrové řízení na zhotovitele stavby a projekt mohl pokračovat.

Kladruby chovají koně přes 400 let

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína.

Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

V Kladrubech chovají starokladrubského bělouše a ve Slatiňanech starokladrubského vraníka. Obě stáda čítají asi 500 koní. Starokladrubský kůň je jediné původní dochované plemeno v ČR.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy