Nejvíce vzrostou platy asistentovi soudce, a to v průměru o 7190 korun měsíčně hrubého. Vyššímu soudnímu úředníkovi vzroste plat v průměru o 4750 korun, soudní zapisovatelce o 1430 korun.
Růst platů oznámil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. "Slibujeme si od toho, že dojde k personální stabilizaci administrativních pracovníků soudů a státních zastupitelství," uvedl.
Růst platů v justici bude výrazně větší, než určuje nařízení vlády, které zvedá platy všem zaměstnancům ve veřejné správě o pět procent.
Justiční pracovníci dostanou také zvláštní příplatek podle druhu práce, kterou vykonávají. U odborných zaměstnanců s rozhodovací kompetencí to bude 1250 až 5000 korun měsíčně, u ostatních zaměstnanců 500 až 1300 korun.
I nadále pod průměrem veřejné správy
Aby bylo výrazné navýšení možné, přeřadilo ministerstvo také podstatnou část tabulkových míst do vyšších platových tříd. "Do vyšší platové třídy se přesune 2170 lidí," informoval Kněžínek.
"Navyšování souvisí s celkovým navyšováním odměn ve veřejné správě, ale důvod je zejména ten, že odměny nesoudcovského personálu jsou dnes výrazně pod celorepublikovým průměrem. Navýšením bychom chtěli docílit toho, že se tomu průměru alespoň přiblížíme," vysvětlil ministr.
Ten přitom připustil, že i přes enormní zvýšení zůstanou platy zaměstnanců justice - když se nepočítají soudci a státní zástupci - skoro o dva tisíce nižší, než je průměr ve veřejné správě.
"Je co dohánět i do budoucna. Musíme se snažit ty prostředky nacházet i pro příští roky, protože stabilita personálu je pro nás klíčová. Ideálně bychom se rádi dostali na celorepublikový průměr ve veřejných službách a správě," konstatoval Kněžínek.
Úprk do advokacie
Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry byla platová situace na soudech už neudržitelná. Pokud si totiž soud vychoval nové lidi, tak velice rychle odešli kvůli penězům za lepším. A to především do advokacie.
"Advokátní kanceláře jako nejjednodušší zdroj vysoce kvalifikovaných zaměstnanců odjakživa používaly soudy. V době konjunktury mohou nabídnout platy, se kterými nejsme konkurenceschopní," uvedl Vávra, podle něhož ale podobně přetahují kvalifikované pracovníky i jiné státní instituce.
Kromě asistentů soudců je krizová situace i u nižších úředníků, například zapisovatelek či protokolujících úřednic. "Často po třech měsících odcházejí za lepším a ty nejlepší pak neustále zaškolují začínající a pak pořádně nepracuje ani jedna z nich. To je vysilující," popsal Vávra.