Praha - O co se sníží počet lůžek v obyčejných nemocnicích, o to by měly nabobtnat léčebny dlouhodobě nemocných pro seniory. Starých a nemohoucích lidí totiž přibývá.
Takovým argumentem podporovalo rušení akutních lůžek v nemocnicích vedení ministerstva zdravotnictví, stejně jako největší pojišťovna v zemi.
Jenomže plán se naplnit nedaří. Ukazuje to výroční zpráva Všeobecné zdravotní pojišťovny za loňský rok.
Podle ní sice akutních lůžek skutečně ubylo – zmizelo jich dokonce 2 571 – počet lůžek následné péče se ale téměř nezměnil. "Došlo k nárůstu 189 lůžek," stojí v dokumentu.
Až šestkrát dráž
To je podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic chyba. "Tento stav je dlouhodobě neudržitelný," tvrdí Fiala. Uvádí k tomu dva důvody.
První: česká populace stárne a lůžek následné péče bude potřeba stále víc. "Ovšem zatímco ve vyspělých zemích, jako je Holandsko nebo Švédsko, se na tuto situaci připravili a počet lůžek následné péče tam dávno převyšuje lůžka akutní, u nás je to přesně naopak," připomíná. Na šest českých akutních lůžek podle něj připadá sotva jedno následné.
Druhý důvod: nechat nemohoucího seniora na akutním lůžku, místo aby se přesunul do léčebny dlouhodobě nemocných, se nevyplatí. Pojišťovny vyjde taková péče až šestkrát dráž.
Zatímco totiž jeden ošetřovací den v léčebně dlouhodobě nemocných stojí kolem 1340 korun, stejně dlouhý pobyt na běžném oddělení v krajské nemocnici přijde na 4035 korun. Fakultním nemocnicím pojišťovna vyplatí ještě víc - až 7005 korun.
Hodina v sanitce
To ale není všechno. V některých regionech začínají chybět také lůžka pro okamžitou pomoc.
Dokládá to případ otrávené pacientky, kterou minulý týden záchranáři přes hodinu vozili po Praze, než konečně našli nemocnici, která ji přijala. Ženu postupně odmítlo sedm nemocnic. Až po 83 minutách od tísňového volání se pacientky ujala metabolická jednotka v nemocnici pod Petřínem.
Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček se proto nyní rozhodl sestavit komisi, která by nadále na redukci nemocničních lůžek dohlížela. Mluvit by měla také do vzniku těch nových. Zasedat by v ní měli zástupci ministerstva, krajů, pojišťoven a nemocnic.
Současně by měl vzniknout elektronický systém, který by volná lůžka v nemocnicích mapoval. Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze je totiž současný systém zastaralý a využívá ho jen asi polovina špitálů. Do systému budou moci kdykoliv nahlížet nejen záchranáři, ale také samotné vedení resortu.