Zastavte Účtenkovku, nemá souhlas obchodníků, žádají Starostové Úřad pro ochranu osobních údajů

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 10. 2017 12:48
Druhý den po startu Účtenkovky míří na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět, který požaduje dočasné zastavení loterie stvrzenek z elektronické evidence tržeb. Stížnost na Účtenkovku poslali na úřad Starostové a nezávislí.
Foto: Kristýna Zvelebilová

Praha - Díky Účtenkovce se soukromá firma dostane k citlivým údajům o obchodnících, aniž by k tomu měla jejich souhlas, domnívá se hnutí Starostové a nezávislí a den po startu loterie vydaných stvrzenek podává podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Myslíme si, že soukromá firma bude mít přístup ke všem údajům. A když se na to podívám z pohledu podnikatele, tak jsem nedal souhlas, aby někdo takto nakládal s mými údaji," uvedl Štěpán Neubauer z hnutí Starostové.

Podle autorů podnětu rozsáhlé zpracovávání osobních údajů ve zcela nadbytečném rozsahu je neslučitelné s ochranou, kterou právní řád lidem zaručuje. Stížnost proto požaduje mimo jiné předběžné opatření, kterým by úřad Účtenkovku okamžitě zastavil.

"Nezbytnost tohoto předběžného opatření je dána intenzitou a rozsahem porušení práv fyzických osob," stojí v žádosti Starostů. Reakci úřadu redakce zjišťuje.

Účtenkovka odstartovala v neděli prvního října. Hned po startu webovou i mobilní aplikaci provázely problémy. Lidem se nedařily registrace účtenek, mobilní aplikace vyžadovala například přístup k informacím o telefonních číslech. (Více jsme psali zde.)

Projekt nazvaný Účtenkovka spustilo ministerstvo financí necelý rok po startu první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Podle ministerstva je jejím cílem motivovat nakupující k přebírání účtenek. Tím by se měl snížit počet obchodníků, kteří se snaží vydávání účtenek ignorovat nebo obcházet. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 51 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy