reklama
 
 

Zastavte Účtenkovku, nemá souhlas obchodníků, žádají Starostové Úřad pro ochranu osobních údajů

2. 10. 2017
Druhý den po startu Účtenkovky míří na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět, který požaduje dočasné zastavení loterie stvrzenek z elektronické evidence tržeb. Stížnost na Účtenkovku poslali na úřad Starostové a nezávislí.

Praha - Díky Účtenkovce se soukromá firma dostane k citlivým údajům o obchodnících, aniž by k tomu měla jejich souhlas, domnívá se hnutí Starostové a nezávislí a den po startu loterie vydaných stvrzenek podává podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Myslíme si, že soukromá firma bude mít přístup ke všem údajům. A když se na to podívám z pohledu podnikatele, tak jsem nedal souhlas, aby někdo takto nakládal s mými údaji," uvedl Štěpán Neubauer z hnutí Starostové.

Podle autorů podnětu rozsáhlé zpracovávání osobních údajů ve zcela nadbytečném rozsahu je neslučitelné s ochranou, kterou právní řád lidem zaručuje. Stížnost proto požaduje mimo jiné předběžné opatření, kterým by úřad Účtenkovku okamžitě zastavil.

"Nezbytnost tohoto předběžného opatření je dána intenzitou a rozsahem porušení práv fyzických osob," stojí v žádosti Starostů. Reakci úřadu redakce zjišťuje.

Účtenkovka odstartovala v neděli prvního října. Hned po startu webovou i mobilní aplikaci provázely problémy. Lidem se nedařily registrace účtenek, mobilní aplikace vyžadovala například přístup k informacím o telefonních číslech. (Více jsme psali zde.)

Projekt nazvaný Účtenkovka spustilo ministerstvo financí necelý rok po startu první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Podle ministerstva je jejím cílem motivovat nakupující k přebírání účtenek. Tím by se měl snížit počet obchodníků, kteří se snaží vydávání účtenek ignorovat nebo obcházet. 

autor: Martin Ťopek | 2. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama