Zastavte Účtenkovku, nemá souhlas obchodníků, žádají Starostové Úřad pro ochranu osobních údajů

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 10. 2017 12:48
Druhý den po startu Účtenkovky míří na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět, který požaduje dočasné zastavení loterie stvrzenek z elektronické evidence tržeb. Stížnost na Účtenkovku poslali na úřad Starostové a nezávislí.
Foto: Kristýna Zvelebilová

Praha - Díky Účtenkovce se soukromá firma dostane k citlivým údajům o obchodnících, aniž by k tomu měla jejich souhlas, domnívá se hnutí Starostové a nezávislí a den po startu loterie vydaných stvrzenek podává podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Myslíme si, že soukromá firma bude mít přístup ke všem údajům. A když se na to podívám z pohledu podnikatele, tak jsem nedal souhlas, aby někdo takto nakládal s mými údaji," uvedl Štěpán Neubauer z hnutí Starostové.

Podle autorů podnětu rozsáhlé zpracovávání osobních údajů ve zcela nadbytečném rozsahu je neslučitelné s ochranou, kterou právní řád lidem zaručuje. Stížnost proto požaduje mimo jiné předběžné opatření, kterým by úřad Účtenkovku okamžitě zastavil.

"Nezbytnost tohoto předběžného opatření je dána intenzitou a rozsahem porušení práv fyzických osob," stojí v žádosti Starostů. Reakci úřadu redakce zjišťuje.

Účtenkovka odstartovala v neděli prvního října. Hned po startu webovou i mobilní aplikaci provázely problémy. Lidem se nedařily registrace účtenek, mobilní aplikace vyžadovala například přístup k informacím o telefonních číslech. (Více jsme psali zde.)

Projekt nazvaný Účtenkovka spustilo ministerstvo financí necelý rok po startu první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Podle ministerstva je jejím cílem motivovat nakupující k přebírání účtenek. Tím by se měl snížit počet obchodníků, kteří se snaží vydávání účtenek ignorovat nebo obcházet. 

 

Právě se děje

Další zprávy