Ostuda při startu Účtenkovky. Lidé se nemohli do loterie přihlásit, úřad chce i přehled hovorů

Petr Kučera Petr Kučera
1. 10. 2017 22:40
Komunikace se systémy Účtenkovky selhala, prosím, opakujte pokus později. -Takovou odpověď posílalo ministerstvo financí zájemcům, které neodradil složitý formulář při registraci účtenky. Překvapil i požadavek mobilní aplikace na ID zařízení nebo přístup k seznamu hovorů.
Vše je připraveno, hlásilo ministerstvo financí 26. září.
Vše je připraveno, hlásilo ministerstvo financí 26. září. | Foto: Economia

Praha - Dlouho připravovaný start státní účtenkové loterie se nepovedl. Pokud se lidé nenechali odradit vyplňováním složitého formuláře, nemohli pak tyto údaje odeslat - zřejmě kvůli přetížení systému. Zájemce, kteří se zkoušeli registrovat přes mobil, pak zaskočil požadavek na informace o telefonních číslech, s nimiž je účastník loterie ve spojení.

Projekt nazvaný Účtenkovka spustilo ministerstvo financí s téměř ročním zpožděním za samotným startem první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Cílem je motivovat nakupující k přebírání účtenek a ke kontrole, zda podnikatelé přiznávají všechny tržby.

Jako los fungují od 1. října všechny účtenky, které spotřebitelé zaregistrují na webu Účtenkovka.cz nebo přes stejnojmennou mobilní aplikaci. Lidem zatím stačí zadávat jednotlivé účtenky. Sebe jako hráče musí registrovat nejpozději poté, co vyhrají některou z cen. Pokud si však hráčský účet zřídí dříve, nemusí opakovaně vyplňovat kontaktní údaje při každém zadávání účtenky.

Test on-line deníku Aktuálně.cz ale ukázal, že zadání kontaktního e-mailu nebo telefonního čísla je ještě tou nejjednodušší položkou ve formuláři na webu. Zájemce o účast v loterii pak musí nejen opsat alespoň prvních šestnáct znaků kódu FIK nebo BKP z účtenky, ale také daňové identifikační číslo obchodníka, datum a čas nákupu (s přesností na minuty) a přesnou cenu na účtence.

Ani takto vyplněný formulář se ale během neděle řadě zájemců nedařilo odeslat, což potvrdil i redakční test. Například mezi 20. a 21. hodinou končily pokusy oznámením "Komunikace se systémy Účtenkovky selhala, prosím, opakujte pokus později". U formuláře navíc chybí jakýkoliv kontakt, třeba na technickou podporu loterie (ten je dostupný pouze z úvodní stránky, na niž se ale běžný uživatel při zadávání formuláře nedostane).

Zájemce mezitím může odradit i opakovaný požadavek na potvrzení, že nejde o robota. V rámci testu zvaného reCAPTCHA musí například označit, na kterých obrázcích je automobil, dopravní značka nebo výloha obchodu.

Pracovnice ministerstva financí nám několik dní v předstihu ukázala, jak bude Účtenkovka fungovat:

Ministerstvo financí předvedlo aplikaci a webovou stránku, díky nimž se lidé mohou účastnit účtenkové loterie k Elektronické evidenci tržeb. | Video: Blahoslav Baťa

Nemilé překvapení přinesla i druhá varianta pro registraci - mobilní aplikace. V seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, je mimo přístup k informaci, zda právě probíhá hovor, a k číslu, s nímž jste během hovoru ve spojení.

"Jde o nadbytečný požadavek zděděný z předchozích verzí aplikace, se kterým ministerstvo financí nesouhlasí. Po updatu zmizí. Ke stažení pravděpodobně zítra," reagovalo v neděli 1. října ministerstvo financí na Twitteru. Nevysvětlilo zatím, proč se požadavek v aplikaci, která je využívána až od 1. října, vůbec objevil. Právě ministerstvo je navíc pořadatelem loterie a zadavatelem mobilní aplikace.

Smůlu mají zájemci s chytrými telefony iPhone - aplikace pro operační systém iOS není v Apple Store zatím dostupná, přestože na ni oficiální web Účtenkovky odkazuje.

Kromě zmíněné reakce se ministerstvo zatím k problémům při startu loterie nevyjádřilo, v neděli ještě nebyla k dispozici ani čísla o zájmu soutěžících.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy