Ostuda při startu Účtenkovky. Lidé se nemohli do loterie přihlásit, úřad chce i přehled hovorů

Petr Kučera Petr Kučera
1. 10. 2017 22:40
Komunikace se systémy Účtenkovky selhala, prosím, opakujte pokus později. -Takovou odpověď posílalo ministerstvo financí zájemcům, které neodradil složitý formulář při registraci účtenky. Překvapil i požadavek mobilní aplikace na ID zařízení nebo přístup k seznamu hovorů.
Vše je připraveno, hlásilo ministerstvo financí 26. září.
Vše je připraveno, hlásilo ministerstvo financí 26. září. | Foto: Economia

Praha - Dlouho připravovaný start státní účtenkové loterie se nepovedl. Pokud se lidé nenechali odradit vyplňováním složitého formuláře, nemohli pak tyto údaje odeslat - zřejmě kvůli přetížení systému. Zájemce, kteří se zkoušeli registrovat přes mobil, pak zaskočil požadavek na informace o telefonních číslech, s nimiž je účastník loterie ve spojení.

Projekt nazvaný Účtenkovka spustilo ministerstvo financí s téměř ročním zpožděním za samotným startem první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Cílem je motivovat nakupující k přebírání účtenek a ke kontrole, zda podnikatelé přiznávají všechny tržby.

Jako los fungují od 1. října všechny účtenky, které spotřebitelé zaregistrují na webu Účtenkovka.cz nebo přes stejnojmennou mobilní aplikaci. Lidem zatím stačí zadávat jednotlivé účtenky. Sebe jako hráče musí registrovat nejpozději poté, co vyhrají některou z cen. Pokud si však hráčský účet zřídí dříve, nemusí opakovaně vyplňovat kontaktní údaje při každém zadávání účtenky.

Test on-line deníku Aktuálně.cz ale ukázal, že zadání kontaktního e-mailu nebo telefonního čísla je ještě tou nejjednodušší položkou ve formuláři na webu. Zájemce o účast v loterii pak musí nejen opsat alespoň prvních šestnáct znaků kódu FIK nebo BKP z účtenky, ale také daňové identifikační číslo obchodníka, datum a čas nákupu (s přesností na minuty) a přesnou cenu na účtence.

Ani takto vyplněný formulář se ale během neděle řadě zájemců nedařilo odeslat, což potvrdil i redakční test. Například mezi 20. a 21. hodinou končily pokusy oznámením "Komunikace se systémy Účtenkovky selhala, prosím, opakujte pokus později". U formuláře navíc chybí jakýkoliv kontakt, třeba na technickou podporu loterie (ten je dostupný pouze z úvodní stránky, na niž se ale běžný uživatel při zadávání formuláře nedostane).

Zájemce mezitím může odradit i opakovaný požadavek na potvrzení, že nejde o robota. V rámci testu zvaného reCAPTCHA musí například označit, na kterých obrázcích je automobil, dopravní značka nebo výloha obchodu.

Pracovnice ministerstva financí nám několik dní v předstihu ukázala, jak bude Účtenkovka fungovat:

Ministerstvo financí předvedlo aplikaci a webovou stránku, díky nimž se lidé mohou účastnit účtenkové loterie k Elektronické evidenci tržeb. | Video: Blahoslav Baťa

Nemilé překvapení přinesla i druhá varianta pro registraci - mobilní aplikace. V seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, je mimo přístup k informaci, zda právě probíhá hovor, a k číslu, s nímž jste během hovoru ve spojení.

"Jde o nadbytečný požadavek zděděný z předchozích verzí aplikace, se kterým ministerstvo financí nesouhlasí. Po updatu zmizí. Ke stažení pravděpodobně zítra," reagovalo v neděli 1. října ministerstvo financí na Twitteru. Nevysvětlilo zatím, proč se požadavek v aplikaci, která je využívána až od 1. října, vůbec objevil. Právě ministerstvo je navíc pořadatelem loterie a zadavatelem mobilní aplikace.

Smůlu mají zájemci s chytrými telefony iPhone - aplikace pro operační systém iOS není v Apple Store zatím dostupná, přestože na ni oficiální web Účtenkovky odkazuje.

Kromě zmíněné reakce se ministerstvo zatím k problémům při startu loterie nevyjádřilo, v neděli ještě nebyla k dispozici ani čísla o zájmu soutěžících.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy