"Dosavadní působení Petříčka v čele resortu KSČM hodnotí tak, že je jasně v rozporu s národními zájmy naší země a s naprostou ignorancí jejích historických zkušeností," píší komunisté v prohlášení.
Komunisté od ministra očekávají znalost mezinárodního práva, a nikoliv bezmyšlenkovité přebírání pozic jiných států. Podle KSČM je nepřijatelné, že Petříček v Kyjevě řekl, že země bojuje proti ruské agresi, a také podpořil územní celistvost a suverenitu Ukrajiny.
Předseda KSČM Vojtěch Filip bude jednat o výhradách s premiérem Babišem. "Ministru zahraničí vyčítáme tu totální neschopnost postavit se za historický odkaz českých občanů, kteří žili na Volyni, a nevyhranit se proti válečnému zločinci Banderovi," řekl na tiskové konferenci po jednání ústředního výboru předseda Filip.
Termín jednání s Babišem se bude odvíjet od programu premiéra. Uskuteční se nejpravděpodobněji 21. či 22. února.
1/2 KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v #EU a #NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení. https://t.co/yX1sPWdepR
— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 15, 2019
KSČM má také problém s Petříčkovým uznáním prozatímního prezidenta Guaidóa. "Jedná se o hrubé vměšování do vnitřních záležitostí nezávislé země i zpochybnění ústavního pořádku Venezuely a legitimně zvoleného prezidenta Madura," říkají komunisté v prohlášení.
"Cílem KSČM je, aby Česká republika byla suverénní zemí, a nikoliv polokolonií. Ukazujeme, že česká diplomacie je jen servilním vazalem USA, Francie a SRN," píše komunistická strana.
Kritiku KSČM už den před jednáním jejich výkonného výboru Petříček odmítl. "Při řízení české diplomacie se řídím programovým prohlášením vlády. Jakékoliv jiné směřování by bylo nejen v rozporu s koaliční smlouvou, ale také v rozporu s mým přesvědčením," tvrdí ministr.