Praha - Počet telefonů, které policie loni odposlouchávala, klesl oproti roku 2006 o 30 procent. Ukázalo se ale také, že pětina "napíchnutí" byla zbytečná.
Vyplývá to z analýzy odposlechů, kterou ve středu představil ministr vnitra Ivan Langer (ODS).
"V deseti procentech případů nebyly odposlechy efektivní, informace nebyly vůbec využity a v dalších deseti procentech případů neaktivní nebo nerealizované," píše se ve zprávě.
Podle Langera je ale příliš brzy situaci posuzovat. "To se teprve ukáže, jestli je to malé nebo velké číslo," říká Langer.
Faktem zůstává, že počet odposlechů klesá. Zatímco v roce 2006 jich bylo 7627, tak v roce 2007 zhruba pět a půl tisíce.
Podle ministra stojí za snížením počtu odposlechů především nový systém, který ministerstvo spustilo. Takzvané "ministerské desatero", které má zabránit především nadužívání a zneužívání odposlechů.
Bublan: Zločinci už mobily nepoužívají
A jak si vysvětluje bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD), který byl v čele resortu v letech 2004 až 2006, že počet odposlechů klesl o třicet procent?
"Policisté ty odposlechy už tolik nepotřebují a tolik je nevyužívají. Dnes už zločinci vědí, že jsou odposloucháváni. Policie používá jiné prostředky," řekl Aktuálně.cz Bublan.
Navíc se podle něj na tomto čísle projevuje to, že policie nemá dostatek lidí. "Policie je ve špatném personálním stavu, to se na těch odposleších také ukazuje," myslí si Bublan.
Trend poklesu odposlechů začal mírně klesat už za ministra Bublana. V roce 2004 policisté odposlouchávali telefonáty 9610 lidí, v roce 2005 jich bylo 7330. V roce 2006 zase číslo mírně vzrostlo na 7672 odposlechů.
Policisté odposlouchávají hlavně dealery
Nejčastěji byly odposlechy nasazovány na osoby, které obchodovali s drogami, podezřelé z násilné trestné činnosti a na podezřelé ze závažnějších krádeží včetně vloupání.
Nejvíce odposlouchávají policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a z Národní protidrogové centrály.
O odposleších musíte vědět
Prezident Václav Klaus nedávno podepsal novelu trestního řádu, která upravuje pravidla pro použití odposlechů. Na základě ní se lidé budou moci dozvědět, že je odposlouchávala policie.
Čtěte více: Vláda schválila přísnější odposlechy
Takový zásah policie lze pak dát i k soudu. Ten rozhodne, zda byl odposlech v pořádku či ne.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si od toho slibuje, že soudci budou o odposleších víc uvažovat a nebudou je povolovat automaticky. A bude se tak i nadále snižovat počet odposlechů.