Kritiku opozice minulý týden vyvolalo oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko v tendru na blok neosloví čínskou společnost CGN, ale zůstat by měl mezi uchazeči mimo jiné ruský Rosatom. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - kromě Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Tendr vypíše až příští vláda. Po případném převzetí politické odpovědnosti po volbách by pětice opozičních stran nepočítala s firmami z Číny a Ruska, řekl předseda STAN Vít Rakušan.
"Všichni politici, kteří chtějí pustit ruské firmy do jakékoli spoluúčasti na budování Jaderné elektrárny Dukovany, hazardují s národní bezpečností a bezpečnou budoucností," uvedl šéf ODS Petr Fiala.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není účast Rosatomu v tendru zárukou nízké ceny výstavby. Z podkladů, které opozice dostala, vyplývá, že za poslední roky nejlevnější jaderný zdroj dokázali vystavět dodavatelé z Jižní Koreje, uvedl.
Ve společném prohlášení pětice lídrů vyzývá Babiše k odvolání Havlíčka z vládních postů. K tomu samému premiéra vyzvali i další zákonodárci minulý pátek. Kabinet ANO a ČSSD by měl podle opozice plně respektovat stanoviska pracovní skupiny ministerstev vnitra a zahraničí, tajných služeb či Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Právě tyto instituce vytvoří a též vyhodnotí bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku.
"Po případném převzetí politické odpovědnosti po parlamentních volbách bychom v projektu dostavby Dukovan pokračovali jenom s firmami, které nepředstavují geopolitické a bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Byly by to země, kde je vymahatelnost práva jasná a daná, země, které proti České republice nevedou dlouhodobě hybridní útoky, země, které by se mohly stát při tak důležitém projektu České republice partnery," dodal Rakušan.