Praha - Sto milionů korun a k tomu dalších zhruba třicet milionů na úrocích a nákladech řízení musí vrátit Agrofertu Andreje Babiše společnost European United Bakeries. Rozhodl o tom Městský soud v Praze.
Spor má počátek v roce 2010, kdy se Babiš pokusil ovládnout dvojku domácího pekárenského trhu United Bakeries Marko a Jaroslava Paříka, kterou tehdy vlastnili prostřednictvím European United Bakeries. Chtěl ji spojit se svým řetězcem pekáren Penam, který byl jedničkou na trhu.
Babiš Paříkům zaplatil i zálohu 100 milionů korun. Jenže z obchodu nakonec sešlo. Paříkové z toho vinili Babiše, on naopak poukazoval na to, že to byli oni, kdo ukončil jednání. A Paříkové současně spočítali ušlý zisk, o který prý vinou Agrofertu přišli.
Odstoupili sami, tak mají částku vrátit
Soud dal ale zapravdu Agrofertu. "Je nesporné, že obě strany uzavřely smlouvu o úplatném převodu cenných papírů, kdy žalobce (Agrofert) uhradil prodávajícímu částku za akcie. A bylo dohodnuto, že pokud dojde k zániku smlouvy nikoliv zaviněním kupujícího, je prodávající povinen částku vrátit," uvedla soudkyně Kateřina Doležalová. Od smlouvy přitom odstoupili Paříkovi - byť to odůvodnili tím, že je k tomu Agrofert dotlačil.
Ve smlouvě byla i klauzule, že pokud obchod zmaří prodávající, záloha propadne jako pokuta. Na to se snažila hrát firma European United Bakeries, když tvrdila, že je k odstoupení od smlouvy Agrofert víceméně donutil. Tento argument ale soud odmítl. "Smluvní pokuta nebyla platně sjednána. A i kdyby byla, tak soud nedovodil zavinění ze strany žalobce," uvedla Doležalová.
European United Bakeries měl sice řadu argumentů, v nichž namítal řadu porušení sjednaných dohod ze strany Babišova Agrofertu. Ty však zazněly v neveřejném jednání - obě strany totiž požádaly soud, aby kvůli projednávání důvěrných obchodních informací vyloučil veřejnost. Zejména nechtěly, aby zazněly jakékoliv částky, které byly ve smlouvách sjednány.
Soud se proto i ve svém stručném odůvodnění verdiktu těmto detailům vyhnul. "Žalovaný dovozoval i další porušení ze strany žalobce, ale soud je neshledal," konstatovala proto suše soudkyně Doležalová.
Když nic neporušili, nemohou ani za ušlý zisk
Ta zamítla i případné započtení uvedených sto milionů korun proti škodě a ušlému zisku, která European United Bakeries napočítala. "Pokud soud neshledal porušení povinností ze strany žalobce, není možné přiznat ani náhradu škody, byť byla dokládána znaleckým posudkem," dodala.
Ani jedna ze stran nechtěla spor komentovat. Verdikt zatím není platný, společnost Eropean United Bakeries si ponechala lhůtu na případné odvolání.
Vznikl by obří moloch
O možném spojení se obě firmy začaly bavit v roce 2010. Mezi oběma podniky by byly silné synergie, dohromady měly 25 pekáren v Česku a další více než desítku na Slovensku. "Cílem bylo se spojit a mít velký obrat s menším počtem větších podniků," popsal již dříve Marko Pařík, spoluzakladatel a spoluvlastník United Bakeries.
Jenže sloučením jedničky a dvojky trhu by vznikl moloch. Plánované spojení dvou obřích pekárenských skupin se nelíbilo ani obchodním řetězcům. Případ proto posuzovaly antimonopolní úřady jak v Česku, tak na Slovensku.
Zatímco český úřad souhlas dal s podmínkou, že Agrofert se zbaví čtyř pekáren, ten slovenský neustále oddaloval rozhodnutí. Podle něj by měl nový kolos příliš velký podíl na trhu. V červenci 2012 European United Bakeries oznámila s poukazem na liknavost slovenských úřadů, že ke spojení nedojde.
"Protože slovenský antimonopolní úřad do dnešního dne nevydal rozhodnutí, nemohla být transakce dokončena a zaplacena," uvedl tehdy mluvčí United Bakeries.
Sám Pařík následně v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že je jednání s Babišem připravilo o stovky milionů. Kvůli očekávané fúzi se totiž prý "naivně" otevřeli, Babiš od nich získal informace a přetáhl jim obchodní partnery. A pro firmu to údajně znamenalo stamilionové škody.