Babiš chce po pekařích sto milionů. Nevrátili mu zálohu za zkrachovalou fúzi

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 4. 2016 0:00
Andrej Babiš chtěl před pěti lety koupit pekárenskou společnost United Bakeries a spojit ji se svým Penamem. Jenže z obchodu nakonec sešlo i přes to, že Babišův Agrofert zaplatil zálohu sto milionů korun. Tu nedostal zpět, a tak na majitele tuzemské pekárenské dvojky European United Bakeries podal žalobu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock.cz

Praha - Patrně největší neúspěšný pokus o spojení dvou firem v Česku má dohru u soudu a ve hře je minimálně sto milionů korun. Agrofert Andreje Babiše se před zhruba pěti lety pokusil ovládnout dvojku pekařského trhu, United Bakeries Marko a Jaroslava Paříka. Chtěl ji spojit se svým řetězcem pekáren Penam, který byl jedničkou na trhu. 

Babiš dokonce zaplatil Paříkovým zálohu 100 milionů korun, jenže z obchodu nakonec sešlo. Paříkové z toho vinili Babiše, současný ministr financí naopak poukazuje na to, že to byli oni, kdo ukončil jednání.

Faktem ovšem je, že Paříkové - respektive jejich mateřská firma European United Bakeries - uvedenou zálohu Agrofertu nevrátili a ten podal žalobu. Kromě uvedených sto milionů korun požaduje i úroky. Případ nyní projednává Městský soud v Praze, jednání má být tuto středu.

Deník Aktuálně.cz oslovil Marko Paříka (jeho bratr předloni zemřel), ten však na zaslané otázky neodpověděl. Současný ředitel United Bakeries Ivan Flek podle svých slov o případu nic neví. "Vzniklo to, když jsem ještě nebyl ve vedení firmy. Řešil to sám Marko Pařík," uvedl.

A spor komentovat nechce ani Agrofert. "Jsme soukromá společnost. Nepovažujeme za vhodné, abychom veřejně komentovali své obchodní spory," uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Napadlo to Babiše

O možném spojení se obě firmy začaly bavit v roce 2010, podle Paříka z Babišovy iniciativy. Mezi oběma podniky by byly silné synergie, dohromady měly 25 pekáren v Česku a další více než desítku na Slovensku. "Cílem bylo se spojit a mít velký obrat s menším počtem větších podniků," popsal již dříve Marko Pařík, spoluzakladatel a spoluvlastník United Bakeries.

Počáteční dohoda, která definovala cenu za United Bakeries a postup transakce, byla podepsána v prosinci 2010. Pak se začaly připravovat smluvní dokumenty a probíhal audit.

"Původně se transakce měla podepsat 30. června 2011, ale protáhlo se to o tři měsíce z organizačních důvodů, které byly převážně na straně Agrofertu. Transakce se tak podepisovala až 29. září 2011," uvedl Pařík. Právě toho dne složil Agrofert zálohu 100 milionů korun, o niž se vede spor.

Liknaví Slováci

Jenže sloučením jedničky a dvojky trhu by vznikl moloch. Plánované spojení dvou obřích pekárenských skupin se nelíbilo ani obchodním řetězcům. Případ proto posuzovaly antimonopolní úřady jak v Česku, tak na Slovensku.

Zatímco český úřad souhlas dal s podmínkou, že Agrofert se zbaví čtyř pekáren, ten slovenský neustále oddaloval rozhodnutí. Podle něj by měl nový kolos příliš velký podíl na trhu. V červenci 2012 European United Bakeries oznámil s poukazem na liknavost slovenských úřadů, že ke spojení nedojde.

"Protože slovenský antimonopolní úřad do dnešního dne nevydal rozhodnutí, nemohla být transakce dokončena a zaplacena," uvedl tehdy mluvčí společnosti Jaroslav Pomp. Agrofert pak následně podal žalobu, v níž se domáhá vrácení stamilionové zálohy. Podle něj to totiž byl právě European United Bakeries, kdo způsobil krach transakce.

Proč ji Paříkové tehdy nevrátili, se Aktuálně.cz nepodařilo zjistit. Nicméně sám Pařík následně v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že je jednání s Babišem připravilo o stovky milionů. Kvůli očekávané fúzi se totiž podle něj "naivně" otevřeli, Babiš od nich získal informace a přetáhl jim obchodní partnery. Pařík zvažoval vymáhat škodu soudně.

Byli jsme si jistí, že to dopadne

"Totálně jsme otevřeli karty, protože jsme si opravdu mysleli, že ten cíl je přijít k jedné smlouvě, která se podepíše a bude nenávratná. A v momentě, kdy se 29. září 2011 v 11 hodin podepsala, jsme si byli jistí, že to dopadne. Vše bylo zařízené tak, aby Agrofert dostal veškeré požadované informace a měl možnost je zpracovávat. Nás třeba už nikdo obchodně neoslovoval, naši někdejší partneři chodili do Agrofertu nebo do Penamu," popsal Marko Pařík v rozhovoru pro HN v říjnu 2015. Podle něj měl Agrofert i prsty v tom, že slovenský antimonopolní úřad protahoval šetření.

Pařík poukazoval také na to, že poté, co v roce 2013 spojení Penamu a United Bakeries definitivně padlo, si Agrofert některé pekárny na Slovensku od bratrů Paříků stejně koupil. Ne ovšem napřímo, ale přes prostředníka.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy